APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (16.BÖLÜM)
APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (16.BÖLÜM)
0 Yorum
679
28-10-2021
 

PKK'DEKİ İNSAN BÜYÜYEN İNSANDIR

Başarı Ancak İnce Bir Sanatla Kazanılır;

Günler oldukça yoğun geçiyor ve sinir gücü istiyor. "Komutanım" adı altında beş yüz kişiyi, bin kişiyi yetkisine alıp aylarca boş bırakan kişilerle karşı karşıyayız. On binlerce halkın partinin emrini ölümüne beklediği bir kitleyle karşı karşıyayız. Ama neredeyse içimize sızmış ne idüğü belirsiz tipler veya hiç de kendini hazırlamamış, yürekçe, beyince şaşkına dönmüş tipler bunları görünce ne oldum delisi oluyor, şaşıp kalıyorlar. En çok da komutaya layık olmamak, önderliğe layık olmamak için ne gerekiyorsa onu sergileyenler en büyük öfkeye yol açıyorlar. PKK deyip geçmemek gerekir. Bu aşamada bütün ulusun yaşam şansıdır. Bugünler bin yıllık yaşam umutlarının filizleneceği dönemlerdir. Tam da bu dönemde bu tiplere karşı öfke büyüktür. Bunun art niyetlilikle, az çabayla, fedakarlıkla da fazla bir ilgisi yoktur. Bu dönemin önder tipi, tarihin "artık başar" dediği bu görevleri başarırsa kendini izah edebilir. "Çocuklukta öyle yetiştim, iç ve dış nedenler beni şöyle etkiledi, aile, toplum beni şöyle yoldan çıkardı" veya "parti içinde provokasyon şöyle etkili oldu" gibi bahaneleri ileri sürmenin ne kadar tehlikeli olduğunu son zamanlarda daha iyi görüyoruz.

Önderlik, kendi çözümlemesini yaptı, yedi yaşından beri kendini nasıl hazırladığını ortaya koydu. Bunu, hiç kimsenin bir bahane bulmaması için yaptı. En zor koşullarda, en amansız süreçlerde imkansızlıkların, iğne ucu kadar fırsatların nasıl yaşanılıp değerlendirildiğini, sıfırdan, eksilerden yola çıkılarak bir şeylere nasıl ulaşıldığını ortaya koydu. Senin eline bin kişi verilmiş, sen ise her gün şikayet ediyorsun. Benim elimde bile olmayan sapasağlam kişiler onlara verilmiş, her türlü silahla donatılmış, halen şaşkın bakkal gibi sağa, sola bakıp duruyorlar. Buna komutan değil, kendini bilmezin teki bile denilemez. Kocaman bir Rus ülkesi için Lenin şunu söyler; "Bana beş on kişi verin, Rusya'nın altını üstüne getireyim." O Rus devrimcileri dedikleri de silahsız, biraz siyasi bilinç kazanmış, hayatını ortaya koyan devrimciler oluyor. Bizim yalnız bir eyalette bini aşan ve on kat daha güçlü olan devrimcilerimiz var, ama bu güç kullanılamıyor. İşte bizim trajedimiz buradadır. Hepsi birer fedai, hedeflerin üzerine gözü kara bir biçimde yürüyebilecek devrimcilerdir. Donanımları da mükemmel, fakat onu işletecek ve onu büyük başarılara ulaştıracak beyin, irade gücü yok. Bir halkı küçük bir örgütlenmeyle serhıldanlara kaldırabilirsin, fakat buna talip olan yok, olanlar da ağzına gözüne bulaştırdıkça bulaştırıyor, batırdıkça batırıyor, kaybettirdikçe kaybettiriyorlar. Bu bela kişilikler, bir sigarasına rahatlıkla partiyi satabilirler. Bunlar nasıl komutandır? Adam kasıtlı da değil, nasıl doğmuşsa öyle de büyüyor. Bunlara biraz daha ağır sözler sarf ettim. İnsan ölüm kalım günlerinde böyle davranır mı? Bunu herkese, özellikle süreçleri zorlayanlara söyledim. Ben burada yirmi yıldır bu çizgide nefes nefese ve tek ciddi bir kayba yol açmadan sürekli kazandırdığım halde; adam biraz düşünse, biraz öngörülü olsa rahatlıkla büyük başaracak, fakat bunun farkında değil. Neden böyle oluyor? Ucuz ölmek dahi umurunda değil; Kürt kişiliği işte!.. Yüzyılların yaraları depreşiyor. Bir önderlik sevdaları, bir de yeteneksizlikleri var.

Bunlar birleşince, böyle azgın tipler ortaya çıkıyor. Adam yiyip içiyor, sigarayı ağzından bırakmıyor. Aile koşullarında birkaç gelenek öğrenmiş, TC'nin askerliğini yapmış, kocakarılık yapmış; böyle bir kişilik açığa çıkıyor. Böyle olmaz. İnsan, yirmi yıldır bu çizgide olur da, bu büyük gelişmeleri görmeyip kendini nasıl utanmazca ortaya koyar? Artık yeni, eski, tüm kişiliklere bakarak hiç kimse böyle olamaz deyip yükleniyorum. Tarihi bir dönemi nefes nefese yaşıyoruz. Sıradan bir namusunuz bile varsa, çok yiğit, çok düzenli ve planlı olacaksınız. Milyonların kaderinden de öteye, milyonlar da bu konuda bir anlam ifade etmez, tek yaşam şansını elde etmiş, bununla oynuyor. "Ölürüm" diyor, fakat ölmen yetmiyor, kurtarman gerekiyor. "Hamal gibi çalışırım" diyor, fakat hamal gibi çalışman yetmiyor, sanatkar gibi çalışacaksın. Yani ölüme yatıyor, hamallığa yatıyor, fakat zaferi mümkün kılacak çabaya yatmıyor. Bundan, devenin hendekten atlamaktan ürktüğü gibi ürküyor. "Ben, zaferi garantileyecek böyle bir çabaya girmem, biraz kendimi yaşayacağım" diyor. Yapma diyorsun, tam da bu noktada, "işler kritik, benim sevdam var" diyor. Bunlar, düşkünlük sevdası, kabadayılık belirtileri!.. Bizim son çatışmalarımız ve yönelimimiz bu kişiliklere oldu. Hazır değilsen neden sorumluluk üstleniyorsun? Yaşın yirmi, otuz, halen yaşamın abecesini neden öğrenmemişsin? Kimin karşısındasın, hangi çizginin içindesin? Bu kişilik asırların düşürdüğü bir kişilik, kendisine hiç gelir mi? Yaşamı terbiyesizlikten ibaret! Bunlara karşı müthiş öfkeleniyorum, çünkü yalnız milyonlarla, halkla, başarılarımızla oynama değil; yaşam şansımızla oynama var. Onurlu, kabul edilebilecek bir yaşam şansını elde etmişiz ve bunu ezdirtmeyeceğiz. Başarma ihtimali de var. Bununla oynamayı marifet biliyorlar. Biz de bunlara karşı nasıl mücadele etmemiz gerektiğini biliyoruz.

Çünkü bana göre oynanacak şeyler, oynamayacak şeyler vardır. Bir kişinin bu dönemi anlaması, hiçbir bahane, engel ileri sürmeden kendini sürece vermesi gerekir; hem de tiril tiril titreyerek, kendini ölümüne katarak. Benim Önderlik anlayışımda her şey hizmet içindir. Canımı isteyin, ama yeter ki beni biraz anlayın. Kaldı ki ben, yaşamımı her saat ölümü göze alarak ayarlıyorum ve bunu bir kişi için de yapmıyorum. Ben çalışmaya varım, Önderlik sizin için her şeyi ortaya koymaya var, ama siz de bunu anlayacaksınız. Akla hayale gelmedik değerlendirmeler, imkanlar ve olanaklarla varım diyorum. Karşımdaki ise kem küm ediyor, bildiğini okuyor. Yapma, bununla sen kendini kurtaramazsın diyorum. Şunu biliyor; “örgüt her türlü zayıflığımı giderir, ben ne kadar çizgiyle veya imkanlarla oynarsam, Önderlik yaşadıkça rahatlıkla gerisini getirir.” Bu kişiliklerin biraz vicdanı olsa, “Önderlik yaşıyor ama nasıl yaşıyor” diye kendilerine sorarlar. Doğrudur, Parti Önderliği veya ben, sizin gibi yenilgiyi, namussuzluğu kabul etmem. Kişiliğim, her gün kendime verdiğim sözler var. Bu mücadele için kendimi yirmi yıl boyunca acımasız bir biçimde hazırlamam var. Elbette ki, düşman karşısında kendimi imkansız bırakmayacağımı, onursuz bir yenilgiye kendimi kaptırmayacağımı anlamanız gerekir. Hem bir halka söz vereceğim, hem bu kadar şehidin anısına bağlı kalacağım diyeceğim hem de çoğunun yaptığı gibi kendimi kuralsız, disiplinsiz, iradesiz, başarısız tutacağım; bunu benim hafızam almaz. Eğer bir de kendime söz vermişsem uyuyamam, dakikası dakikasına kendi üzerimde dururum, doğru söz ve eylem neyse, onu kendimde artırırım. Analar dokuz ayda doğur, ben ise kendimi günde dokuz defa doğurturum ve ortaya doğru şeyler çıkartırım. Madem tarih, yaşam bizden bunu istiyor, bunu yapmam şarttır.

Bizim sözde komutan ise “ben de oynarım" diyor. Neyle oynar? En kutsal değerlerle, savaşçıyla, silahla, çizgiyle, taktikle oynar, taktik dışılık yapar. Çünkü bu hoşuna gidiyor. Tabii taktiğe göre yaşarsa, disiplin gerekir. İşin özüne biraz girmek hoşuna gitmiyor. Orada sözümona hem komutanlığı kurtaracak, hem canını kurtaracak, hem de otoritesini kurtaracak ve böylelikle rahatlıyor. Bu komutanları ne yapalım? Size defalarca söyledim; PKK'nin imkanlarını bu biçimde kullananlara benim de bir sözüm var, benim de kendime göre bir adım var; yaşarsam, gücüm yeterse bunları beter edeceğimi iddia ediyorum. Ben bir iddia, bir inat için yaşıyorum, bu kişiliksizliklere yaşam hakkı tanımamak için amansızca yaşıyorum. Örgüt içinde olsun, dışında olsun; ya ülkeye, halka yararlı hale gelecektir ya da elli yaşında da olsa, bir çocuk gibi anasına geri yollanacaktır. Bu benim felsefemdir ve bunu açıkça ilan da ettim. Ben gücümü nereden aldığımı, benimle yaşamın nasıl olduğunu gösterdim. İşine gelen benimle yoldaşlığa gelir, gelmeyen ise çekip gitsin. Ama ortaya ne çıktı? Hem "bravo Başkan, çok yaşa, her şeyimizsin" diyecek hem de asgari düzeyde önderlik gereklerini yerine getirmeyecek. Sen bizimle dalga mı geçiyorsun! Bir manga komutanlığını bile yapamayan, onu idare edemeyen birini ben ne yapayım? Yıllardır bir manga oluşturamıyor, bir mangayı savaşa yatıramıyor. Tabii insan burada öfkelenir. Adam yılların devrimcisidir, iki tane devrimci yetiştiremiyor ve her şeyi de benden bekliyor. Ben buna otuz beş yaşındaki bebekler dedim. Bunu ‟85'lerde de söyledim; bazılarına bu köylü kurnazlığını bırakın dedim. Adam kendini en rahat bir yaşam çizgisinde tutarken, partiyi ve bizi bir tarafa itiyor. Bir bebek bile bu kadar canını düşünmez. Ama bizim otuz beş yaşındaki militan bunu düşünüyor, kuyrukçuluk yapıyor, sağa yatıyor, bahane uyduruyor ve partiyi oyalayacağını, beni de kandıracağını sanıyor.

Bunu yapmayın! Ben şimdiye kadar yoldaşlara layık olmayı bildim. Size ne lazımsa, gereklerini yerine getirdim. Kaldı ki çalışma tarzının sonuçları hepinizin gözleri önündedir. Siz neden bunların tersini uyguluyorsunuz? Avrupa'da ters, zindanda ters ve hepsi de kendilerini idare etmemi istiyor. Milyonlarca lira masraf yapacağım, her türlü silahı ben bulacağım, her türlü kadroyu, savaşçıyı ben eğiteceğim, halkı hazırlayacağım, bunu bizim bu paşaların keyfi için yapacağım! Hiç olmazsa layık olmasını bilin. Ama o yine de “ben keyfime göre kullanırım" diyor. Bazı provokatörlerin itiraflarında veya yaşamlarında işi nereye kadar götürdüklerini ve sonuçta da kendilerine ne yaptıklarını gördük. Bunlar yalnız açığa çıkanlar, bir de açığa çıkmayanlar var. Burada art niyetlilikten bahsetmiyorum, kasıtlı yaptıklarını da belirtmiyorum. Bu bir alışkanlık haline gelmiş, ki en tehlikeli tutuculuk da bir alışkanlıktır. On yıldır parti içinde, ama gücü dağıtmakla, güce sahip çıkmamakla, gücü çarçur etmekle zamanı geçiştirmiş. Nasıl konsey  üyesi olunur, nasıl koordinatör olunur, nasıl komutan olunur; bunun kurdu da olmuş, bu açıdan kimseyi de yetiştirmiyor. Biz bu anlayışla başarıya gidemeyiz. Bunlarla en büyük tehlikeyi kendi başımıza getirmiş, kendi elimizle, kendi içimize davet etmiş olacağız. İçimizde böylesi tipler var. Komutanlık gibi çok önemli, çok yakıcı bir konu söz konusu edildi mi, saygıdan, tutarlılıktan, onurdan ve sonuç alıcı olmaktan başka bir şeyin akla gelmemesi gereken özellikler, bunlar tarafından yerle bir ediliyor, bu şekilde komutayla oynanıyor. Bahaneler de çok; “mevsim koşulları, düşmanın dayatmaları” vb. sayıyor da sayıyorlar. Neden başaramadıklarının ince teorisini çok iyi yapıyorlar. Bu olmadı mı, bir eleştiri yap, özeleştirini ver, bitsin. Yılda bir kez bunu yap, örgütü bir kez daha kandırırsın, kendini daha iyi yutturursun! Anlayış bu. Geliştirdiğimiz çözümlemelerle, yapının sanıldığından daha fazla kendini aldattığını gördük. Bin bir emekle yarattığımız imkanların, sorumluluklarına verdiğimiz insanların neredeyse işlemez hale getirilmesi söz konusu. Bu açıdan süreci derinliğine ele alın, yanılgılarınız var dedik. Güney Savaşı sizin bu yanılgılarınızın ne kadar dehşetli olduğunu ortaya çıkardı ve düşman karşısında yenilginin ufkunu açmışsınız dedim. Yaşam beni doğruladı. Yani kendi deyişleriyle taktiğe gelmeme var.

1980, ‟85 ve en son ‟92 yılları düşmana tam zafer kazandıracak kadar tehlikeliydi. Kendilerine bırakılsaydı, herkes herkesi suçlayacak; çizgiyi ve partiyi kendi içinde tasfiye edeceklerdi. Bunlar suçtur ve yargılanması gerekir. O açıdan yargılama sürecini başlattık. Bütün yönleriyle bazı sonuçlar çıkardık. Fakat yine yüzeysel olduklarını biliyordum, onun için kendilerini daha da derinleştirmelerini belirttim. Bugüne kadar halen bu komutanların derinleştirilmesiyle uğraşıyoruz. İsterse ben dünyayı ayaklarına getireyim; adamda göz, yürek olmayınca onu nasıl değerlendirecek? Atadan, babadan bu usule alışmış; sigarası oldu mu, çevresine, bir iki kişiye karşı ağalığını yürüttü mü, bir iki tane kocakarı buldu mu, ağa da olur, paşa da olur. Size şunu da belirteyim; ben değişik biriyim. Kabul edeceğim ve etmeyeceğim şeyler var. Önderlik gerçeği üzerinde yoğunca duruyorsunuz, gerçekten de durmalısınız. Size, kendi kişiliğimi olanca çıplaklığıyla açtım. Biraz anlamaya çalışmalısınız. Sağ olduğum müddetçe, karşımda kabul etmeyeceğim kişiliklerin kim olduğunu mutlaka bilmelisiniz. Ben öldükten sonra ne yaparsanız yapın, ama ben halen etkili ve yetkiliyken, yani yenilmemişken dikkatli olmalısınız. Önderliğin yürütülüş tarzının bazı özellikleri vardır. Ben halen bu sahadayım ve düşman buraya tüm gücüyle yüklenmiştir. Fakat benim önüme bent konulamayacağını da bilirler. Sahamı devrim için mükemmel kullanıyorum. Sıradan dostluklar bile müthiş saygılı olmak zorunda. Benim en değme militanım, hatta merkezi adamım bile sıradan dostun gösterdiği nezaketten, terbiyeden yüz kat uzak. En otoriter örgütlenmiş yabancı bir devlet içinde, bu kadar devrimci eğitip, örgütleyip, hazırlayacağım; bizim önde gelen kadromuz da o kadar hafif meşrep, sorumsuz, laçka yaşayıp gidecek; bu ancak gafletle izah edilebilir. Burada günleri, saatleri kurtarmak için, biz her şeyimizi ortaya koyacağız, sen dağda mevsimleri bile saymak istemeyip gafletle geçireceksin; tabii ki hesaplaşacağız. Herkes "Bağlıyız, sözümüzün adamıyız" diyor, ama insan biraz saygılı olur. Bağlılık, başarıyla mümkündür. Eğer ben de burada PKK'yi biraz işletmez, biraz başarılı kılmazsam yaşayamam.

Burada on binlerce, yüz binlerce halk var. Sürekli yüzlerce insan eğitiliyor ve çok iyi biliyorsunuz ki, bütün bunlara ciddi olarak bir halel gelmemiştir ve çalışmalar özgürce yürütülüyor. Şunu demeye getiriyorum; bizim yaşamamız ancak bazı işlerin başarılması halinde anlam ifade ediyor. Bu başarılar olmazsa, beş para etmeyiz. Oysa bizimki cephe kaybediyor, binlerce kişiyi kaybediyor, sigarasını tüttürüp belki oralı bile olmuyor. Bu adama ne yapsak da sonuç alamayız. İsyan duygularınızı bir de bu yönüyle geliştireceksiniz. Bize ucuz yenilgi getirmek, devrimin kazanılmış değerlerini ucuzca harcamak, büyük başarı imkanı olduğu halde bunu değerlendirmemek, mutlak vurmamız gerektiği halde vurmamak, mutlak başarmamız gerektiği halde başarmamak ne anlama geliyor? Buna kim yol açıyor, kimler seyirci kalıyor ve bizi nasıl suçluyor? Bunları düşünmemeniz, ölmüş olduğunuzu gösterir. Ölü kişilikler de devrim yapamaz. Bütün sorunlara olumlu cevap vereceksiniz. Olumlu cevapla da yetinmeyip, gerekirse başa geçip "mutlaka halletmem gerekir" diyeceksiniz. Ancak o zaman komutanlıktan dem vurabilir, Önderlik olayı karşısında yaşamınızın bir anlamı olabilir.

Bana göre siz kendinizi iyi yetiştiremiyorsunuz. Neden bunu sık sık düşünüyorum? Çünkü geçmiş pratikler var. Binlerce grup hazırladık, hepsi amansız söz verdi. Fakat pratikleri cüce pratiği, tempoları, tarzları, vuruş tarzları koparıcı olmaktan uzak olmasına rağmen bu durumlarından oldukça memnunlar. Sizi nasıl yaşatmaya çalıştığımı bana sorun. Sizi günlük olarak idare ediyorum. Düşman sana ne kadar ömür biçer ve seni ne kadar yaşatır, malumunuzdur. Aslında hareketi günlük olarak ben ayakta tutuyorum. Ben olmasam kimse bunların en küçük bir ihtiyacını bile karşılamaz, büyük bir kısmınız ortalıkta kalırsınız. Ben dengemi sağlamışım, hareketimi ayarlamışım. Kendi yanımda yenilgiyi de affetmiyorum. Bu, benim için başarıdır. APO önderliği kendini yürütür, düşman karşısında örgütlüdür ve yenilgiden uzaktır. Bunu dost düşman herkes biliyor. Ama benim için doğru olan şey, acaba bütün kadrolarımız, komutanlarımız için doğru mudur? Birçok dönemde bunun böyle olmadığını gösterdik; çoğunuz da pratik süreçleri yaşadınız, aslında kendinizi yenilgiden kurtaramadınız. Yenilgiden kendini kurtaramayan kişiliğin de komutan olması zordur. Israrla yenilgi çizgisinde yürüyen kişiliklerin, komutanlığın ilkelerine göre suçlu olarak yargılanması gerekir. Bu yargılamalar yapıldı. Biz bundan dolayı, ‟93 yılı için yeniden doğuş; partileşmeye, komutanlaşmaya yeniden doğuş şansını veriyoruz dedik. Vereceğiniz sözleri bir kez daha kabul edelim, fakat siz de hiç olmazsa bundan sonra bizi doğru tanıyın dedik. Önderlik gerçeğini tanıyın ve ona biraz saygılı olun dedik. Biraz terbiyeli yaklaşın ve bu sefer mutlaka doğru bir yürüyüşünüz olsun. Olursa, ben yine size hizmet ederim. Bu yaşıma rağmen, daha acımasız hizmet ederim. Fakat siz de buna layık olacaksınız.

Bahane aramam, istemem, kabul etmem! İç dış nedenlermiş, imkan olanak azlığıymış, bunların hepsi safsata. Her şey tamam, gerisi doğru önderlik etmedir. Ben nasıl başarılı oluyorsam, sen de o temelde bir görev sahasında çok sınırlı da olsa başarılı olacaksın. Bunu yapamazsan seni kabul etmem. 1993'e yönelik kesin talimat budur. Bu, bütün kadrolar için geçerlidir. Bu temelde ya düşmanın üzerine, görevlerin üzerine yürünür ve başarılır ya da birbirimizi yaşatmayız. Düşmandan önce biz birbirimizi affetmeyiz. Diyorum ki, artık bunu kavrayalım ve temel bir yaşam kuralı haline getirelim. Çektiğimiz bunca acılar, işkenceler bunu emrediyor. Halkımız bunu emrediyor, şehitlerimizin anıları bunu emrediyor. Ve bir de yaşam bunu emrediyor. Bunlar, Önderliğin emirleri değil, yaşamın vazgeçilmez emirleridir. Buna da saygılı olacaksınız ve bunları değer verdiğiniz amaçlarınız, tutkularınız için yapacaksınız. Bu doğrudur ve dediğim gibi emirden de öteye bir yaşam kuralıdır. Sizden bunu talep ediyoruz. Son talimat, perspektif düzeyim böyledir. Çoğunuz gençsiniz, fakat talimatların özü de son derece açıktır. Buna ulaşmanız için dahi olmaya gerek yok. Son günlerde yine hamle yapalım diye yoğunlaşıyoruz. Düşman en hileli, sinsi taktikleriyle üzerimize geliyor.

Demirel otuz yıldır devrimcilerin kanı üzerine bir saltanat inşa etti ve onu cumhurbaşkanlığıyla daha da katmerleştirip götürmek isteyecektir. Buna karşı en çok biz direneceğiz, direnişe biz öncülük edeceğiz. Onu da alaşağı etme bizim boynumuzun borcu olacak ve hepiniz de bunu kabul etmiş devrimcilersiniz. Bunlar çok zorlu görevlerdir. Kendinizi bu zorlu görevlere biraz gerçekçi bir temelde hazırlayabilirsiniz. Ben elimden geleni sergiledim diyorum. Ama alışkanlıklarınız, yaşam tarzlarınız insanı ürkütüyor; zavallılılıklarınız, iyi niyetiniz ürkütüyor. Çok kötü olduğunuz için değil, çok iyi olduğunuz için insanı ürkütüyorsunuz. Bu ağır sözleri, bu öfkeleri çok kötü yönleriniz için değil, çok saf, çok iyi, fakat çok apolitik yanlarınız için de belirtmiyoruz. Politika apayrı bir olaydır, komuta kişiliği apayrı bir kişiliktir. Yıllarca kendinizi hazırlayacaktınız. Aileleriniz sizi beterin beteri bir şekilde büyütmüşler. Paşa değil, maşa bile olamayacaklara paşa muamelesi yapılmış. Çok şaşırtılmış, yoldan çıkarılmışsınız. O açıdan da kendinizi doğru komuta çizgisine getiremiyorsunuz. Bu kadar çaba harcıyor, bu kadar yükleniyoruz, sonuç yine sınırlı kalıyor. Demek ki davranışlarınız çok kötü oluşmuş. Aslında bazı yönleriniz güçlü, fakat sadece bununla başarı kazanılmıyor. Başarı ancak çok ince bir sanatla elde edilebilir. Siyaset bir sanattır ve sanatların da en incesidir. Askerlik ondan daha da ince bir sanattır. Bu sanatların gereklerine kim ulaşırsa, o biraz başarır.

Kendi payıma düşeni korkunç sergiledim. Buna ulaşamayan, yaklaşamayan yine sizler oluyorsunuz. Devrim istiyorsunuz, özgürlük istiyorsunuz, o da böyle olur diyorum. Bunun için de irade gerekiyor, disiplin gerekiyor. Ülkesi olamayan, özgürlüğü olamayan kişiler için başka ne gereklidir! Madem yaşamak istiyorsunuz, bunun bedelini karşılayacaksınız. Sizi çocuk gibi büyütmüşler. Benim değerlendirmelerim gerçekçidir. Kişilikleriniz katmerli bir kölelikle yoğrulmuş. Alınsanız da, satılsanız da bir değeriniz yok. Bunlar mübalağa değil, gerçeklerdir. Şeref istiyorsunuz, onur istiyorsunuz; ben de el kapılarında dolaşıyorum, sizin talep ettiğinizin yüzde birini dahi kendim için talep etmedim. Kendinize yakıştırdığınız saygının, ciddiyetin yüzde biri kadarını kendim için talep etmedim. Beni utanç verici bir duruma düşürmesinler, bana hakaret etmesinler yeter diyorum. Kendinizi adam diye ortaya salmanız neyle değer bulabilir? Düşmanınıza karşı bir değer ifade etmeniz neyle mümkündür? Ona karşı yürüyüşünüz biraz başarılı olursa bu mümkün olur. Başarı yok, darbe üstüne darbe yerim diyorsan, kimse seni ciddiye almaz. "Dünyam, inancım" demelerin bir hikaye olur. Anlam bulmak istiyorsanız, düşmana karşı biraz güç ifade edeceksiniz. Adam, bizim zor bela elde ettiğimiz bazı imkanları almış çarçur ediyor. Gözü kara unsurlar içimizde böyle doğdu. Düşman karşısında bir hiçtir, ama parti içinde kendini birden bire bir şey sanıyor.

Komutan efendi, sen düşman karşısında neyi, nereye, ne kadar aldın, yürüttün, neyi, ne kadar kopardın? Bana onu kanıtla! Ama kanıtlayamıyor. Başarılı olduğumuza, partiyi inandırdığımıza, ayağa kaldırdığımıza inanıyorum. Bunu, bu kişilere peşkeş çekilmesi için yapmadık. Ben çabamda başarılıyım, haklı olarak karşımdakinden de başarı isterim. Bunun nedeni, nasılı bana değil, ona düşer. Başarının nedenlerini bulacaksınız, nasılını tayin edeceksiniz. Söz vermenin, çizgi dahilinde yürümenin anlamı budur ve bu, genel bir anlayıştır. Kişi bunu yaparken sadece devrimin, partinin, savaşçıysa savaşçılığının gereğini yapıyordur. Başka türlü devrimci olunamaz. Türkiye'deki gibi bir devrimcilik istiyorsanız, onlar da bir hiçtir. Diğer güçleri örnek gösterirseniz, onların hakkı, hukuku derseniz, onlar da bir hiçtir. Ancak bize dayanarak yaşayabildiklerini onlar da biliyorlar. Düşman karşısında bir şeyler ifade eden bizim durumumuzdur.

HALKLAR ÖNDERİ (16.BÖLÜM)

 

 

YORUM GÖNDER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

BENZER KONULAR

15 AĞUSTOS ATILIMI BİR KEZ DAHA DOĞRULANMIŞ VE ZAFERE OLAN İNANCI SARSILMAZ KILMIŞTIR!

ÖLÜMSÜZLÜK,BİRAZ DA KAHRAMANCA DİRENİŞTEN GEÇER

ÖNDERLİĞİN 29 HAZİRAN 1999 İDAM KARARI

ÖNDERLİK SAVUNMALARINDA KUANTUM  

AŞK ÖZGÜRLÜĞÜ ARAYIŞTIR

PKK'YE DAYATILAN TASFİYECİLİK VE TASFİYECİLİĞİN TASFİYESİ

HALKIMIZI TASFİYE ETME TARİHİNE PKK'DE VERDİĞİMİZ  CEVAP  

MEŞRU SAVUNMA BİLİNCİ

HALKIMIZI TASFİYE ETME TARİHİNE PKK'DE VERDİĞİMİZ CEVAP

HALKIMIZI TASFİYE ETME TARİHİNE PKK'DE VERDİĞİMİZ  CEVAP  

ÖZGÜRLÜK PROBLEMİ (1. BÖLÜM)

ÖZGÜRLÜK PROBLEMİ (2. BÖLÜM)

TOPLUMSAL ADALETİN HUKUKLA OLAN İLİŞKİSİ

EMEK VE TOPLUM (1.BÖLÜM)

EMEK VE TOPLUM (2.BÖLÜM)

ETİK-ESTETİK ÜZERİNE 1.BÖLÜM

ETİK-ESTETİK ÜZERİNE (2. BÖLÜM)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 1 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 2 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 3 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 4 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 5 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 6 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 7 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 8 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 9 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 10 E MİN)

KOMPLO ORTAMININ OLUŞUMUNA DAİR-I

İMRALI ADASINDA CEZAEVİ YAŞAMIMA DAİR

KOMPLO ORTAMININ OLUŞUMUNA DAİR-II

DEVRİMCİ HALK SAVAŞINA KARŞI NATO’NUN GLADİO SAVAŞLARI

‘YA ÖZGÜR YAŞAM YA SOYKIRIM!’-1-

ÖZGÜRLÜK ÇOCUKLUKTA BAŞLAR

‘YA ÖZGÜR YAŞAM YA SOYKIRIM!’-2-

DEMOKRASİNİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ HALKIMIZ YAPACAKTIR 

GÜZELLİĞİN İÇERİĞİNDE TOPLUMSALLIK VARDIR, KOLEKTİVİZM VARDIR

UCUZ YAŞAM YOKTUR, UCUZ YAŞAM ÖLÜMDÜR

YAŞANAN PATLAMA OLAYI TARİHLE EN ŞİDDETLİ HESAPLAŞMADIR

ZEMİNİMİZ SON DERECE DEVRİMCİDİR

NASIL YAŞAMALI?

RUHUMU SATMAMAM ÖZ SAVUNMAMDIR

DEMOKRATİK ANAYASAL ÇÖZÜM GELİŞMEZSE HALKIN DİRENME HAKKI VARDIR!

DEMOKRATİK ULUS ÇÖZÜMÜNÜN ARAYIŞÇISI OLMAK

KÜRT HALKININ ÖZGÜRLÜK İRADESİ BENİ UMUTLANDIRIYOR

PKK BİR ÖZGÜRLÜK HAREKETİDİR

KARARLIYIZ KESİN KAZANACAĞIZ

DEVRİM BÜYÜK BİR GÖNÜLLÜLÜK OLAYIDIR

ÖZGÜRLÜĞE GÖZÜNÜ DİKMEYEN ÖZGÜR OLAMAZ

PKK EVRENSEL BİR HAREKETTİR

PKK, MEZHEPLER MOZAİĞİDİR

ÖZGÜRLÜK OLMADAN ETİK VE ESTETİK OLMAZ

KADIN KURTULMADAN

DEMOKRATİK ULUS KÜLTÜRÜ

CHE GERİLLA TARZININ BÜYÜK TUTKUSUDUR

SOSYALİZM CİNSLER ARASI UÇURUMUN VE EŞİTSİZLİĞİN YIKILMASIDIR

PKK, BÜYÜK YAŞAYANLARIN PARTİSİDİR

GÖÇ, GÖÇ...

DEVRİM, KENDİ İÇİNİ NETLEŞTİRME HAREKETİDİR (1. BÖLÜM)

DEVRİM, KENDİ İÇİNİ NETLEŞTİRME HAREKETİDİR (2. BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK  (1. BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (2.BÖLÜM)

KÜRT AŞKI

TOPLUMUN ÖZGÜRLEŞMESİ

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (3.BÖLÜM)

SINIRSIZLIK VEYA MEZOPOTAMYALI OLMAK

ALEVİLİK KARDEŞLİĞİN ÖZÜDÜR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (4.BÖLÜM)

ORTADOĞU'DA DEMOKRATİK MODERNİTE ÇÖZÜMÜ

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (5.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (6.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (7.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (8.BÖLÜM)

ÖNDERLİK GERÇEĞİ VE PKK DENEYİMİ

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (9.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (10.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (11.BÖLÜM)

BİZİM ÖYKÜMÜZ BİR HALKIN DİRİLİŞ ÖYKÜSÜDÜR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (12.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (13.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (14.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (15.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (16.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (17.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (18.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (19.BÖLÜM)

KÜRT HALKININ EN BÜYÜK SİLAHI PKK’DİR

PARTİLEŞME HALK TARİHİMİZİN VE İNSANLIĞIN EN ANLAMLI İFADESİDİR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (20.BÖLÜM)

ORTADOĞU TOPLUMUNUN İKİNCİ BİR KADIN DEVRİMİNE İHTİYACI VARDIR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (21.BÖLÜM)

PARTİLEŞME; YÜCE HALK TARİHİMİZİN KUTSAL YÜRÜYÜŞÜDÜR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (22.BÖLÜM)

PARTİMİZİN ÇIKIŞ TARZINA UYGUN YETİŞMEK PARTİ ŞEHİTLERİNE SAHİP ÇIKMAKTIR

PKK EN ZORU BAŞARAN HAREKETTİR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (23.BÖLÜM)

PKK ŞEHİTLERİN ANISINI YAŞATMA HAREKETİDİR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (24.BÖLÜM)

PKK; KÜRDİSTAN HALKININ GERÇEK OKULUDUR, TOPLUMSAL BİLİNCİNİ KAZANDIĞI, SAVAŞMASINI ÖĞRENDİĞİ BİR OKULDUR

BAŞARI YOLUNA GİREN PARTİ MİLİTANLIĞI KESİN ZAFERİ KAZANIR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (25 .BÖLÜM)

PKK TARİHİ ÖNDERLİK TARİHİDİR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (26.BÖLÜM)

PKK TARİHİ YENİLMEZLİK TARİHİDİR

KÜRDİSTAN ROMANI

PKK TARİHİNİ İYİ BİLMEYENLER PKK KİŞİLİĞİNİ DOĞRU TEMSİL EDEMEZLER

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK(27.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK(28.BÖLÜM)

PKK VE KÜRT HALKI ARTIK TASFİYE EDİLEMEZ

PKK, BİR İNSANLIK SAVAŞIMININ ÖZNESİ DURUMUNDADIR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK(29.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK(30.BÖLÜM)

PKK’LİLEŞME HİÇ ŞÜPHESİZ SOSYALLEŞMEDİR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK(31.BÖLÜM)

PKK HAREKETİ TARİHİ OLARAK BİR YARGILAMA HAREKETİDİR(1.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (32.BÖLÜM)

PKK HAREKETİ TARİHİ OLARAK BİR YARGILAMA HAREKETİDİR (2.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK(33.BÖLÜM)

PKK'DE YAŞAMIN TEK ŞARTI DÜŞMANIYLA BOY ÖLÇÜŞTÜRMEDİR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (34.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (35.BÖLÜM)

PKK'LİLİK EN SOYLU DÜŞÜNCE VE DAVRANIŞ DEMEKTİR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (36.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK(37.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK(38.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK(39.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK(40.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK(41.BÖLÜM)

PKK'NİN ŞARTLARI , YAŞAMIN ŞARTLARIDIR

APOCU MİLİTAN KİŞİLK (42.BÖLÜM)

BU SAVAŞ HALK SAVAŞIDIR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (43.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (44.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (45.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (46.BÖLÜM)

PKK'LİLİK GERÇEKÇİ OLMADIR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (47.BÖLÜM)

''1990’LARDAN SONRAKİ DEVRİMCİ HALK SAVAŞI, KÜRDİSTAN POLİTİKALARINI BOŞA ÇIKARMIŞTI''

''ADIM ABDULLAH''

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (48.BÖLÜM)

ORTADOĞU'DA DEMOKRATİK MODERNİTE ÇÖZÜMÜ

SAVAŞ VE SANAT

PKK’NİN SORUNLARA GETİRDİĞİ YENİ ÇÖZÜM MODELİ

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR (1.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (49.BÖLÜM)

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR (2.BÖLÜM)

KÜRDİSTAN'IN VARLIĞI VE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖZ SAVUNMASIZ OLAMAZ

YENİ DÖNEMDE PKK’NİN KİMLİĞİ VE ANLAMI

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (50.BÖLÜM)

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR (3.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (51.BÖLÜM)

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR (4.BÖLÜM)

PKK BİR İNSANLIK SAVAŞIMININ ÖZNESİ DURUMUNDADIR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (52.BÖLÜM)

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR (5.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (53.BÖLÜM)

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR (6.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (54.BÖLÜM)

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR (7.BÖLÜM)

PKK'NİN TARİHE AĞIRLIĞINI NASIL KOYDUĞUNU VE HALKININ KURTULUŞ SEVİNCİNİ BU GÜNLERDE NASIL YÜKSEKLERE ÇIKARDIĞINI İSPATLAR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (55.BÖLÜM)

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR (8.BÖLÜM)

PKK’DEKİ DÖNÜŞÜMÜN ÖZÜ

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (56.BÖLÜM)

BİR KİŞİNİN GÜCÜNÜ BELİRLEYEN YAŞAM FELSEFESİDİR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (57.BÖLÜM)

HALKLAR TARİHİNE BÜYÜK KATKIMIZ OLDU (1.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (58.BÖLÜM)

HALKLAR TARİHİNE BÜYÜK KATKIMIZ OLDU (2.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (59.BÖLÜM)

HALKLAR TARİHİNE BÜYÜK KATKIMIZ OLDU (3.BÖLÜM)

ÖNDERLİK GERÇEĞİ, BAŞARIYA KİLİTLENMEKTİR

MEŞRU SAVUNMA PERPEKTİFLERİ (1.BÖLÜM)

SANATIN DEVRİMCİ İŞLEVİ

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (1. BÖLÜM)

MEŞRU SAVUNMA PERSPEKTİFLERİ (2.BÖLÜM)

SANAT, EDEBİYAT VE RUH

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (2. BÖLÜM)

MEŞRU SAVUNMA PERSPEKTİFLERİ (3.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (3. BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (4. BÖLÜM)

İLKEL MİLLİYETCİ VE OPORTÜNİST YAKLAŞIMLAR, BİRLİK DEĞİL ÇATIŞMA DOĞURUR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (5. BÖLÜM)

BİR HALKIN MÜSLÜMANLIĞINA SAHİP ÇIKMASI

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (6. BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (7. BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (8. BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (9. BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (10. BÖLÜM)

HALK TARİHİNE BÜYÜK KATKIMIZ OLDU (4.BÖLÜM)

14 TEMMUZ DİRENİŞİ PKK'NİN EN BÜYÜK  GEREKÇESİDİR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (11.BÖLÜM)

FELSEFE’NİN KISACA TANIMI

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (12.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (13.BÖLÜM)

HALK TARİHİNE BÜYÜK KATKIMIZ OLDU (5.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (14.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (15.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (16.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (17.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (18.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (19.BÖLÜM)

PKK'YE KARŞI GLADİO SAVAŞLARI

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (20.BÖLÜM)

TASFİYE PLANI ‘DEMOKRATİK AÇILIM’ ADI ALTINDA PİYASAYA SUNULDU

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (21.BÖLÜM)

PKK’NİN ASIL BUNDAN SONRA ROLÜNÜ BAŞARIYLA OYNAMASI GEREKİR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (22.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (23.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (24.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (25.BÖLÜM)

TARİHİ HESAPLAŞMA GÜNLERİNDEYİZ

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (26.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (27.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (28.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (29.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (30.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (31.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (32.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (33.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (34.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (35.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (36.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (37.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (38.BÖLÜM)

KÜRDİSTAN KÜLTÜRÜ ÜZERİNDE ZORAKİ ASİMİLASYON POLİTİKALARI

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (39.BÖLÜM)

KÜRTLERİN KÜLTÜREL SOYKIRIMI

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (40.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (41.BÖLÜM)

KADIN VE TOPLUMSAL DEVRİM (1.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (42.BÖLÜM)

KADIN VE TOPLUMSAL DEVRİM -2

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (43.BÖLÜM)

KÜRDİSTANİ VE EVRENSEL

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (44.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (45.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (46.BÖLÜM)

1985 YILINDA ALMANYA MERKEZLİ NATO GLADİOSU PKK'YE KARŞI HAREKETE GEÇİRİLDİ

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (47.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (48.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (49.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (50.BÖLÜM)

YAŞAMAK ÖLMEKTEN DAHA ZORDUR VE BEN ZOR OLANI TERCİH ETTİM

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (51.BÖLÜM)

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK (1.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (52.BÖLÜM)

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK (2.BÖLÜM)

YÜCELTECEK TUTUMLARA, KARARLARA ULAŞMAK

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (53.BÖLÜM)

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK (3.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (54.BÖLÜM)

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK (4.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (55.BÖLÜM)

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK (5.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (56.BÖLÜM)

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK (6.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (57.BÖLÜM)

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK (7.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (58.BÖLÜM)

BERİTAN ÇİZGİSİNİ TAKİP EDİN!

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK (8.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (59.BÖLÜM)

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK (9.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (60.BÖLÜM-SON)

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK (10.BÖLÜM)

15 ŞUBAT KOPLOSU 21. YÜZYILIN EN BÜYÜK KOPLOSUDUR

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (ÖNSÖZ-1)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (ÖNSÖZ-2)

YÜCELTECEK TUTUMLARA KARARLARA ULAŞMAK (2.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (ÖNSÖZ-3)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (ÖNSÖZ-4)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (1.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (2.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (3.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (4.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (5.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (6.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (7.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (8.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (9.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (10.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (11.BÖLÜM)

ORTADOĞU'DA TEKNOLOJİK DEVRİM VE EKOLOJİK-TOPLUM

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (12.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (13.BÖLÜM)

GERÇEĞİN DİLİ OLARAK EDEBİYAT(1.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (14.BÖLÜM)

GERÇEĞİN DİLİ OLARAK EDEBİYAT(2.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (15.BÖLÜM)

GERÇEĞİN, ADALETİN VE SEVGİNİN ARAYİŞÇİLARİNA

GERÇEĞİN DİLİ OLARAK EDEBİYAT(3.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (16.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (17.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (18.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (19.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (20.BÖLÜM)

KADIN GERÇEKLİĞİ (1.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (21.BÖLÜM)

KADIN GERÇEKLİĞİ (2.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (22.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (23.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (24.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (25.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (26.BÖLÜM)

MAZLUM YOLDAŞIN ANISI YOLUMUZU AYDINLATAN SÜREKLİ BİR MEŞALEDİR!

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (27.BÖLÜM)

BAHARA YAŞAM GÜCÜ KADAR GÜÇLÜ VE CANLI KARŞILIK VERELİM!

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (28.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (29.BÖLÜM)

MAZLUM DİRENİŞCİLİĞİ PARTİNİN BÜYÜK RUHUDUR

HALKIMIZIN NEWROZ İSYANLARI ULUSAL KİMLİĞE, ÖZGÜRLÜĞE DÖNÜŞ HAMLESİNDE ZAFERİN KANITIDIR

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (30.BÖLÜM)

HER NEWROZ SÜREKLİLEŞEN BİR YENİLENMEDİR

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA (31.BÖLÜM)

PKK BİR NEWROZ PARTİSİDİR (1.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (32.BÖLÜM)

PKK BİR NEWROZ PARTİSİDİR (2.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (33.BÖLÜM)

NEWROZ ZAFERİ KESİNLEŞTİRMEK! (1.BÖLÜM)

PKK BİR NEWROZ PARTİSİDİR (3.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (34.BÖLÜM)

NEWROZ ZAFERİ KESİNLEŞTİRMEK! (2.BÖLÜM)

HALKIMIZIN NEWROZ İSYANLARI (1.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (35.BÖLÜM)

DİRENİŞ ŞEHİTLERİMİZ GELİŞMENİN GERÇEK SAHİBİDİR (1.BÖLÜM)

HALKIMIZIN NEWROZ İSYANLARI (2.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (36.BÖLÜM)

DİRENİŞ ŞEHİTLERİMİZ GELİŞMENİN GERÇEK SAHİBİDİR (2.BÖLÜM)

HALKIMIZIN NEWROZ İSYANLARI (3.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (37.BÖLÜM)

DİRENİŞ ŞEHİTLERİMİZ GELİŞMENİN GERÇEK SAHİBİDİR (3.BÖLÜM)

HALKIMIZIN NEWROZ İSYANLARI (4.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (38.BÖLÜM)

DİRENİŞ ŞEHİTLERİMİZ GELİŞMENİN GERÇEK SAHİBİDİR (4.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (39.BÖLÜM)

AGİT'İ ANMAK, O'NU ANLAMAKTIR!

DİRENİŞ ŞEHİTLERİMİZ GELİŞMENİN GERÇEK SAHİBİDİR (5.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA (40.BÖLÜM)

AGİT YOLDAŞ, PKK'DE ŞEKİLLENDİRİLMEK İSTENİLEN MİLİTAN KİŞİLİKTİR

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA (41.BÖLÜM)

AGİT YOLDAŞI ÇÖZÜMLEMEK ARGK’Yİ ÇÖZÜMLEMEK DEMEKTİR (1.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA (42.BÖLÜM)

HALK SAVAŞI ÖZGÜRLÜK SAVAŞIDIR, KAHRAMANLAR SAVAŞIDIR (1.BÖLÜM)

KAHRAMANLIK DÖNEMİ ŞEHİTLERİNE BAĞLILIK, SAVAŞAN HALK KAHRAMANLIĞI GERÇEKLİĞİNE ULAŞMAKLA MÜMKÜNDÜR

AGİT YOLDAŞI ÇÖZÜMLEMEK ARGK’Yİ ÇÖZÜMLEMEK DEMEKTİR (2.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA (43.BÖLÜM)

KIZILDERE ŞEHİTLERİNE BAĞLILIĞIMIZI TÜRKİYE DEVRİMİ’NE YENİDEN SARILARAK GÖSTERELİM (1.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (44.BÖLÜM)

KIZILDERE ŞEHİTLERİNE BAĞLILIĞIMIZI TÜRKİYE DEVRİMİ’NE YENİDEN SARILARAK GÖSTERELİM (2.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (45.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (46.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (47.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (48.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (49.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (50.BÖLÜM)

İMRALI NOTLARINDAN GENÇLİĞE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (51.BÖLÜM)

SAVAŞLA YAŞAM HAKKI KAZANILMIŞTIR

HAKİKAT ALGISIYLA BÜYÜYEN YAŞAM, EN ZOR ACILARI BİLE MUTLULUĞA DÖNÜŞTÜREBİLİR(1.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (52.BÖLÜM)

HAKİKAT ALGISIYLA BÜYÜYEN YAŞAM, EN ZOR ACILARI BİLE MUTLULUĞA DÖNÜŞTÜREBİLİR(2.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (53.BÖLÜM)

HAKİKAT ALGISIYLA BÜYÜYEN YAŞAM, EN ZOR ACILARI BİLE MUTLULUĞA DÖNÜŞTÜREBİLİR(3.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (54.BÖLÜM)

HAKİKAT ALGISIYLA BÜYÜYEN YAŞAM, EN ZOR ACILARI BİLE MUTLULUĞA DÖNÜŞTÜREBİLİR(4.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (55.BÖLÜM)

HAKİKAT ALGISIYLA BÜYÜYEN YAŞAM, EN ZOR ACILARI BİLE MUTLULUĞA DÖNÜŞTÜREBİLİR(5.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (56.BÖLÜM)

HAKİKAT ALGISIYLA BÜYÜYEN YAŞAM, EN ZOR ACILARI BİLE MUTLULUĞA DÖNÜŞTÜREBİLİR(6.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (57.BÖLÜM)

HAKİKAT ALGISIYLA BÜYÜYEN YAŞAM, EN ZOR ACILARI BİLE MUTLULUĞA DÖNÜŞTÜREBİLİR(7.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (58.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I.CİLT (59.BOLUM)

BEN ÖZGÜRLÜĞÜN KOMUTANIYIM

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I.CİLT (60.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (61.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (62.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (63.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (64.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (65.BÖLÜM)

HEDEF ÜLKE VE ÖZGÜRLÜK SAHİBİ OLMAKTIR

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (66.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (67.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (68.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (69.BÖLÜM)

KOMPLE DEVRİMCİLİK KOMPLE KİŞİLİK İSTER

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (70.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (71.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (72.BÖLÜM)

KÜRDİSTAN PKK'NİN DAMGASINI TAŞIMAKTADIR

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (73.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (74.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA (75.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (76.BÖLÜM)

1 MAYIS, SOSYALİZM VE PKK’DE GELİŞEN EVRENSEL ÇÖZÜM (1.BÖLÜM)

1 MAYIS, SOSYALİZM VE PKK’DE GELİŞEN EVRENSEL ÇÖZÜM (2.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (77.BÖLÜM)

1 MAYIS, SOSYALİZM VE PKK’DE GELİŞEN EVRENSEL ÇÖZÜM (3.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA (78.BÖLÜM)

SAVAŞ BİR KURAL İŞİ, BİR ÖZ İŞİ, İLKE İŞİ, BİR ÖRGÜT İŞİDİR; SAVAŞ DEVRİMCİ YAŞAM İŞİDİR

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (79.BÖLÜM)

SOSYALİZM ÖZGÜRLÜK İNANCI VE BİLİNCİDİR

DERSİM’DE KIŞLA KÜLTÜRÜ ÜZERİNE

PKK ŞEHİTLERİN ANISINI YAŞATMA HAREKETİDİR (1.BÖLÜM)

PKK ŞEHİTLERİN ANISINI YAŞATMA HAREKETİDİR (2.BÖLÜM)

HAKİ KARER YOLDAŞIN ANISINA

HAKİ KARER, HİÇBİR ÇIKAR GÖZETMEKSİZİN DOĞRULARI YÜREĞİ İLE SAVUNUYORDU

PKK BİR İNSANLIK HAREKETİDİR

BU BAŞARI TARZINI HİÇ KİMSE ÖNLEYEMEZ

ZİLAN KADININ DİRİLİŞİDİR

ZİLAN YAŞAM MANİFESTOSUDUR (1.BÖLÜM)

ZİLAN YAŞAM MANİFESTOMUZDUR (2.BÖLÜM)

ZİLAN’I ÇÖZÜMLEDİK, ZİLAN BİR AŞK…

14 TEMMUZ DİRENİŞİ PKK'NİN EN BÜYÜK GEREKÇESİDİR (1.BÖLÜM)

14 TEMMUZ DİRENİŞİ PKK'NİN EN BÜYÜK GEREKÇESİDİR (2.BÖLÜM)

14 TEMMUZ DİRENİŞİ PKK'NİN EN BÜYÜK GEREKÇESİDİR (3.BÖLÜM)

BİZ KAYALIKLARDAN KÖK SALIP YEŞEREN BİR HAREKETİZ (1.BÖLÜM)

BİZ KAYALIKLARDAN KÖK SALIP YEŞEREN BİR HAREKETİZ (2.BÖLÜM)

PKK FELSEFESİ VAR OLANLA YETİNMEMEK, HEP FAZLASINI DÜŞÜNMEK VE BAŞARMAKTIR

BİR HALK DİRENMEYE KARAR VERİRSE, HER TÜRLÜ GERİCİ EMPERYALİST HESAPLARI BOŞA ÇIKARIR

BENİM YAŞAMIM SADECE BİR ULUSUN HİKAYESİ DEĞİL, İNSANIN ÖZGÜRLEŞMESİNE DE EN GERÇEKCİ CEVAPTIR

ÖLÜMSÜZLÜK BİRAZ DA KAHRAMANCA DİRENMEKTEN GEÇER

TÜMÜYLE ŞEHİTLERE VE ZİNDAN DİRENİŞÇİLERİNE SELAMIMIZ; SAĞLAM BİR PRATİKTİR (1.BÖLÜM)

TÜMÜYLE ŞEHİTLERE VE ZİNDAN DİRENİŞÇİLERİNE SELAMIMIZ; SAĞLAM BİR PRATİKTİR (2.BÖLÜM)

İMRALİ KAYALIKLARINA ZİNCİRLENDİM!

BİLİMİN ETİKTEN YOKSUN GELİŞMESİ, ÇAĞDAŞ HASTALIKLARIN TEMELİDİR

HALKLARIN ÖZGÜRLÜK OLASILIĞI: ÖZEL SAVAŞ

HALKLARIN ÖZGÜRLÜK OLASILIĞI: ÖZEL SAVAŞ (2.BÖLÜM)

DEVRİMLER EN YAKICI SÖZ VE EYLEMDİR

YENİDEN DOĞUŞLARI SAVAŞLA GERÇEKLEŞTİRECEKSİNİZ

DEVRİM MUAZZAM ÖZGÜRLEŞME İMKANI VERİYOR

KADIN SORUNU ÇÖZÜMLENDİĞİ ORANDA DEVRİMLER GÜÇ KAZANIR

SAVAŞ BİR HALKI KENDİNE GETİREN KÖKLÜ BİR EYLEMDİR (1.BÖLÜM)

DEMOKRATİK MODERNİTENİN YENİDEN İNŞA SORUNLARI

GENÇLİĞE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER (1.BÖLÜM)

GENÇLİĞE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER (2.BÖLÜM)

GENÇLİĞE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER (3.BÖLÜM)

DEMOKRATİK ULUS ÇÖZÜMÜNÜN ARAYIŞCISI OLMAK

YEREL, BÖLGESEL SORUNLAR VE DEMOKRATİK ULUS ÇÖZÜMÜ

GENÇLİĞE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER (4.BÖLÜM)

GENÇLİĞE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER (5.BÖLÜM)

DEVRİMLER EN YAKICI SÖZ VE EYLEMDİR (2.BÖLÜM)

BİZDE ŞEHADET YAŞAYAN KAYNAKTIR, YAŞATAN KAYNAKTIR

ULUS-DEVLET KISKACINDA KÜRTLÜĞÜ SAHİPLENMEK

PARTİ HALKI KÖLELİKTEN ÖZGÜRLÜĞE TAŞIYAN KÖPRÜDÜR

BENİM DURUMUM, GERÇEKLEŞEN VE ÖZGÜR KİMLİKLİ BİR HALK OLAYIDIR (1.BÖLÜM)

BENİM DURUMUM, GERÇEKLEŞEN VE ÖZGÜR KİMLİKLİ BİR HALK OLAYIDIR (2.BÖLÜM)

15 AĞUSTOS ATILIMI’NIN ESAS ANLAMI, SİZİN BÖYLE SAVAŞMAYA CESARET EDEN BİR HALK DURUMUNA GELMENİZDİR

15 AĞUSTOS ATILIMI SİZİ SAVAŞAN BİR HALK DURUMUNA GETİRMEKLE EN BÜYÜK BAŞARISINI ORTAYA ÇIKARMIŞTIR

PARTİMİZ KENDİNİ KANITLAMIŞ BİR PARTİDİR

SAVAŞAN HALKIMIZA!

FİZİKİ VE KÜLTÜREL TASFİYE

BENİ TARTIŞMAK, BİR HALKIN KADERİNİ TARTIŞMAKTIR

BİZ HER ZAMAN DOĞRULAR İÇİN YAŞADIK

BUNDAN SONRASI KESİN ZAFERE DOĞRU YÜRÜMEDİR

SİZ YAPACAK VE SİZ BAŞARACAKSINIZ

HALKLARIN ÖZGÜRLÜK OLASILIĞI GERİLLASIZ DÜŞÜNÜLEMEZ

İMHACI SÖMÜRGECİLİĞİN YAŞAMINA“HAYIR” DEDİK

GERİLLA…

ÜLKEYE, PARTİYE VE ÖNDERLİĞE BÜYÜK SADAKATLE BAĞLILIĞIN ŞEHİDİDİR

ÖZGÜRLÜĞE GÖZÜNÜ DİKMEYEN ÖZGÜR OLAMAZ

HALKLARIN ÖZGÜRLÜK OLASILIĞI GERİLLASIZ DÜŞÜNÜLEMEZ (2.BÖLÜM)

GER QONAX BAŞ NEYÊ VEKOLANDIN KESAYET BAŞ NAYÊ DAHÛRANDIN

ULUSUN GERÇEK TEMSİLCİ GÜÇLERİ HALK MECLİSLERİDİR

İDEOLOJİK KİMLİK VAZGEÇİLMEZ BİR OLGUDUR

ÖZGÜRLÜK İDEOLOJİSİ, İNSANI MÜTHİŞ SAVAŞTIRIRSA ÖZGÜRLÜK İDEOLOJİSİDİR

PKK’DE GELİŞEN EVRENSEL ÇÖZÜM

KADIN ORDULAŞMASINA DOĞRU

YAŞANAN PATLAMA TARİHLE HESAPLAŞMADIR (1.BÖLÜM)

“HAKİ PARTİMİZİN SİYASİ VE ASKERİ RUHUYDU''

DEMOKRATİK VE EKOLOJİK TOPLUM (1.BÖLÜM)

DEMOKRATİK ULUS KÜLTÜRÜ

TARİH İLE HESAPLAŞMA

ORTADOĞU SAVAŞLARI NASIL SONUÇLANABİLİR?

ZİLAN VE SEMA TARİHİN VE KADININ DİRİLİŞİDİR

DEVRİME KALKAN HER ZAMAN GENÇTİR (1.BÖLÜM)

DEVRİME KALKAN HER ZAMAN GENÇTİR (2.BÖLÜM)

DEVRİME KALKAN HER ZAMAN GENÇTİR (3.BÖLÜM)

PKK’NİN ORTAYA ÇIKIŞI, SANATIN DİRİLİŞİDİR

BİZ DE KENDİ KENDİMİZİ YÖNETEBİLİRİZ

SANATIN YÜREĞİ DEVRİM İÇİN ATMALI (2.BÖLÜM)

SANAT, ZİHNİN VE RUHUN KANATLANMASIDIR (3.BÖLÜM)

KENDİNİ ÖRGÜTLEYEN İNSAN BİR ORDU GÜCÜNDEDİR-1.BÖLÜM

KENDİNİ ÖRGÜTLEYEN İNSAN BİR ORDU GÜCÜNDEDİR-2.BÖLÜM

KENDİNİ ÖRGÜTLEYEN İNSAN BİR ORDU GÜCÜNDEDİR-3.BÖLÜM

KENDİNİ ÖRGÜTLEYEN İNSAN BİR ORDU GÜCÜNDEDİR-4.BÖLÜM

KENDİNİ ÖRGÜTLEYEN İNSAN BİR ORDU GÜCÜNDEDİR-5.BÖLÜM

SANATIN YÜREĞİ DEVRİM İÇİN ATMALI-2.BÖLÜM

SAVAŞ ÖRGÜTÜ KADAR, SANAT ÖRGÜTÜNE İHTİYAÇ VARDIR

MÜCADELE ÖNCELİKLE ZİHNİYET ALANINDA KAZANILMALIDIR

DÎROKA MÊTINGERIYÊ Û CIVAKA ÇÎNDAR

II-CIVAKA KOLEDAR Û MÊTINGERÎ

III- CIVAKA FEODAL Û MÊTINGERÎ

IV-CIVAKA KAPÎTALÎST, MÊTINGERÎ Û SERXWEBÛNA NETEWEYÎ

MÊTINGERÎ Û PÊVAJOYA KAPÎTALÎZMÊ YA REKABETA SERBEST

EMPERYALÎZM, MÊTINGERÎ Û SERXWEBÛNA NETEWEYÎ

DI NAVBERA HER DU ŞERÊN PARVEKIRINÊ YÊN EMPERYALÎST DE REWŞA CÎHANÊ

ÖZGÜR KADIN PERSPEKTİFLERİ-1.BÖLÜM

REWŞA WELATÊN SOSYALÎST

REWŞA MÊTINGEH Û TEVGERÊN RIZGARIYA NETEWEYÎ

ÖZGÜR KADIN PERSPEKTİFLERİ-2.BÖLÜM

ÇÎNA KARKER Û KOMÎNÎST

DEMOKRATİK MODERNİTEYİ YENİDEN İNŞA GÖREVLERİ -1.BÖLÜM

DEMOKRATİK MODERNİTEYİ YENİDEN İNŞA GÖREVLERİ -2.BÖLÜM

ÖZGÜR KADIN PERSPEKTİFLERİ-3.BÖLÜM

PKK ÖNDERLİĞİ HALKÇIDIR VE BAĞIMSIZDIR

CIVAKA KURDISTANÊ

B) DI SERDEMA FEODAL DE KURD Û KURDISTAN

3-DI HEGOMONYAYA TIRK U ÎRANIYAN DE KURDISTAN

C-DI NAV SÎSTEMA EMPERYALÎST DE KURDISTAN

İMRALI ADASINDA CEZAEVİ YAŞAMIMA DAİR

İMRALİ KAYALIKLARINA ZİNCİRLENDİM!

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN 1999 KOMPLO SÜRECİNİ DEĞERLENDİRİYOR

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR -1.BÖLÜM

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR -2.BÖLÜM

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR -3.BÖLÜM

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR -4.BÖLÜM

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR -5.BÖLÜM

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR -6.BÖLÜM

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR -7.BÖLÜM

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR -8.BÖLÜM

ÖZGÜR KADIN PERSPEKTİFLERİ-4.BÖLÜM

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK -1.BÖLÜM

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK -2.BÖLÜM

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK -3.BÖLÜM

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK -4.BÖLÜM

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK -5.BÖLÜM

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK -6.BÖLÜm

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK -7.BÖLÜM

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK -8.BÖLÜM

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK -9.BÖLÜM

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK -10.BÖLÜM

ÖZGÜR KADIN PERSPEKTİFLERİ-5.BÖLÜM

ÖZGÜR KADIN PERSPEKTİFLERİ-6.BÖLÜM

ÖZGÜR KADIN PERSPEKTİFLERİ-7.BÖLÜM

MÊTINGEHKIRINA KURDISTANÊ JI ALIYÊ KOMARA TIRKIYÊ VE

MÊTINGEHKIRINA BAŞÛRÊ KURDISTANÊ

MÊTINGEHKIRINA ROJHILATA KURDISTANÊ

DIVÊ JI BO ZIMANÊ KURDÎ CIHÊN AZAD WERIN AFRANDIN

ÖZGÜR KADIN PERSPEKTİFLERİ-8.BÖLÜM

II- CIVAKA BAKURÊ KURDISTANÊ PÊKHATEYA EKONOMÎK

PÊKHATEYA (YAPI) CIVAKÎ

ÖZGÜR KADIN PERSPEKTİFLERİ-9.BÖLÜM

ÖZGÜR KADIN PERSPEKTİFLERİ-10.BÖLÜM

PROLETARYA

PKK BİR NEWROZ PARTİSİDİR-1.BÖLÜM

NEWROZ ZAFERİ KESİNLEŞTİRMEK!-1.BÖLÜM

NEWROZ ZAFERİ KESİNLEŞTİRMEK!-2.BÖLÜM

PKK BİR NEWROZ PARTİSİDİR-2.BÖLÜM

PKK BİR NEWROZ PARTİSİDİR-3.BÖLÜM

ŞOREŞA ME ŞOREŞA AFIRANDINA HEZKIRINÊ YE

DEVLET YERİNE DEMOKRATİK YÖNETİM

KADIN DOĞASI

SEVGİ ANLAMAYA DAYALI OLURSA ANLAMLIDIR

PERWERDE Û PÊKHATEYA ÇANDÎ

PÊKHATEYA NETEWEYÎ