APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (6.BÖLÜM)
APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (6.BÖLÜM)
0 Yorum
692
18-10-2021
 

PKK ÖZGÜRLÜĞE UZANAN BİR KÖPRÜDÜR :

Yürüyüşümüz Ucunda Başarının Olduğu Bir Yol Alıştır;

İki büyük dağ arasında büyük bir uçurum, bir insan bacağının kapatamayacağı bir uçurum olsa, dağın bir tarafında cehennemi yaşarsın, ama dağın öte tarafında cennet olursa, ne yapacaksın? Bir köprü kuracaksın! Ancak o köprü seni cehennemden kurtarıp o cennet dağa götürür. PKK olayı böyledir; yirmi yıldır aralarında büyük uçurum olan iki dağ arasındaki köprü! Dağın bir tarafı karanlık, orada işkence ve cehennem var. Kendiniz bunu yaşadınız. Diğer tarafında vaat edilmiş bir cennet var. Bu, bizim dağlarımızdır; özgürlük dağları, yeni topluluğun buluştuğu dağlar! En eşitlikçi, en adaletli dağlar! Özgürlük üssü kurulabilecek dağlar! Şimdi halk onu tercih ediyor, "ben bu cehennem dağının eteğinde değil, cennet dağının eteklerinde yaşayacağım" diyor. Karar vermiş ve dağlarda yürüyor. Geçtiği yer de o köprüdür; PKK köprüsüdür! Bu köprü olmadan, bu dağlara ulaşamaz. Hatta cehennemde yaşadığının farkında bile olamaz. Bazıları bu köprüyü inkar ederek, cennete gidebileceklerini sanıyorlar. Henüz Araf'tayız*, köprüden geçiyoruz, bunu da unutmayın! Köprüden geçiş bitmemiştir. Büyük bir kısmı halen köprünün öbür ucundadır. Ucu belirmiştir cennetin, ilk kafileler Araf'tan geçiyor. Henüz bayram değil, bayramın arifesindeyiz. Bu tarih, bu anlamda anlaşılmalıdır!..

Eğer bugün sosyalizmin başına bela gelmişse, bunun nedeni sorumsuz neslin yetmiş yılda olup bitenin hikayesini öğrenme gereği duymamasındandır. Bunu da yeterli görmez, büyük bir hayırsız, bir hain, inkarcı olarak bu değerler üzerine kurulur ve her şeyi peşkeş çekebilir. Ailelerimiz buna "hayırsız evlat" der ve tarih hiçbir zaman bu tiplere hayırlı bakmamıştır, hep lanetlemiştir. Katılımımız lanetli bir değerlendirmeye konu olmasın! Bu tarihi süreç içerisinde yetmez kişilik, gafil kişilik göz ardı edilemez. Bu kişilik öldürülmüştür. İkinci büyük husus da budur. PKK, tarihi bir köprüdür, cennetin ucunu yakalamıştır. Üzerinden en kalabalık halk toplulukları geçebilecek kadar sağlamdır. Yürüyüşçülerin artık gafil olmasına ne gerek var? Çarpık olmanın, her türlü küfrün, rezilliğin, sefaletin etkisini taşımanın ne gereği var? Cennete, özgürlüğe gidiyoruz ve onun gerektirdiği kişilik bellidir. Biz büyük sabrı ve büyük güçlendirmeyi onun için yaptık. Düşmanın her türlü dayatması altında oluşan kişiliği, hiçleşen kişiliği, bir kader olarak görmüyorum. Ona saygı göstermem doğru olmadığı gibi, ona yoldaş olmam da doğru değildir. O kişiliği kabul etmek zorunda değilim. Siz bize böyle gelemezsiniz, siz bize böyle yol arkadaşlığı yapamazsınız. Bunlar bize yaraşmaz, ama ölmek de bize yaraşmaz.

Böyle inanılmaz bir süreçte, böyle bir yürüyüşü buraya kadar başaracağız da, siz halen bu aşamada sağlam yürümeyeceksiniz; bu kabul edilemez! Bu halk, bu cesaret, ordulaşma kararlılığı bu kadar açığa çıkarılacak, bu kadar hazırlık düzeyi sağlanmış olacak ve siz halen sağlam savaşmayacaksınız, bu asla kabul edilemez! Görev, yetki ve sorumlulukları karmakarışık hale getirmek affedilemez! Bu, içine girilebilecek en affedilmez, en lanetli tutumlardan birisidir. Hepiniz kendinizi yeniden yaratacaksınız. Yiyorsunuz, içiyorsunuz, sigaranızdan bir saniye taviz vermiyorsunuz. Madem öyle, kutsal işe de kendinizi vereceksiniz. Namusluysanız böyle yapacaksınız. Ben namussuzluğu bir kader olarak görmüyorum; çarpık bacaklılığı normal görmüyorum. En aşağıda da kendimi görüyorum, en zorda kendimi görüyorum. En zor nefes alan kişi olarak kendimi değerlendiriyorum. Bunlar bir gerçek! Ben yürüyüş pozisyonumu bırakmadıktan sonra, hiçbiriniz bırakamazsınız. Buna ne hakkınız var, ne de bunun gereği var.

Anlaşılması gereken şudur: Komuta görevi de olsa, sıradan bir savaşçı görevi de olsa, görevlerin üzerine mükemmel yürünebilecek bir dönem yakalanmıştır. Hiçbir gerekçeyle başarısız yürüyüşün ve ucuz kaybedişin hesabının verilemeyeceği dönem yakalanmıştır. Eğer bunlara itiraz yoksa, bu kesin böyleyse, size attırılan bazı tarihi adımları gafletle, vurdumduymazlıkla, sorumsuzlukla bir kez daha bize yaşatırsanız, size bu halkın, tarihin ve her şeyin hesabını sorma hakkım vardır. Öncü olmak isteyen sizlersiniz. Bu halk adına önderler gerekiyor. Ona talip olanlar, ona hakkını vererek çok mütevazı bir tarzla, bir görev adamının içine girmesi gereken yolla bunu yapmalıdır. Bunu iyi değerlendirin. Sizin karşı karşıya olduğunuz görevlerin gerektirdiği tutum budur. Sorumsuzluğu ve zavallılığı bir tarafa bırakın. Her türlü yanlış kavrayışta kendi kendimize yakıştırdığımız bir yığın sahteliği bir tarafa bırakalım. Ben ahım şahım bir önderim de demiyorum. Mütevazıca, namusluca yaşanabilir. Ben bunu kanıtladım. Bana hiç kimse başarısıza, yetersize, namussuza başarılı veya yeterli dedirtemez. Bana bunu dedirtemezsiniz. Bana neden başarısız, yetmez kişilikler olduğunuzu, tıkanıklığınızı kanıtlayamazsınız. Her gün raporlarda okuyoruz. En değme namussuzların bile içine giremeyeceği durumlar var. Bundan sonra öyle durumların içine neden girildiğini de bana izah edemezsiniz. Bizzat öyle olma anlamında değil, birimlerle, birliklerle, bütün yürüyüş kollarıyla, sıradan bir askerin ve en üst düzeydekilerin içine girebileceklerini, rahatlıkla da böyle yaşayabileceklerini belirtiyorum.

Bütün bunların anlamı şudur: Bundan sonraki dönem farklıdır, yürüyüşte başarı gerektirir. Büyük ve kahramanca hamleler beklemiyoruz. Yapılması gereken görevlere sınırlı yaklaşımla, biraz sağ duyuyla, hızlı bir tempoyla rahatlıkla başarılabilecek bir dönemdir. Bu ispatlanmıştır. Buna hiç kimsenin, hiçbirinizin itirazı yok. O halde, görev almak istiyorsanız ve her türlü göreve layığım diyorsanız, bizim görevlere bakışımız budur. Zorla söz verin, bizden görev talep edin diye dayatmıyorum. Fakat görev almanın tarzı budur. Görevi bu temelde talep edin. Yani başarıya ulaşmayan hiçbir şeyin, ne kabul göreceği, ne de beklenebileceği bir koşulda bu yakın geçmişin tüm tarihi adımlarının başına getirilenlere benzer duruma getirirseniz, kendinizi ne yapacaksınız? Bir yüzsüz gibi, bir utanmaz gibi özeleştiri vermeye mi geleceksiniz? Gelmenize gerek yok. Bunu özünüz, kişiliğiniz kavrıyor mu? Kendinizi kandırıyorsanız, bu dönemin içine bir sahtekar olarak giriyorsunuz demektir. Böyle bir girişten vazgeçin. Bu temelde görev istemeyeceksiniz.  Ben sıradan herhangi biri değilim. Yaşamımı da bugüne kadar öyle getirmedim, herhangi bir şeye de önderlik etmiyorum. Bu kadar sabrettim, kendime tanımadığım yaşam fırsatını hepinize tanıdım. Bu kadar şehidi de kendi sorumluluğumda, üzerinde yükselebileceğiniz bir basamak olarak döşedim. Onlara ne kadar layık olacaksınız? Olmasanız nasıl hesap vereceksiniz, onu soruyorum. Eğitimi, görev sahasını değerlendirememişseniz, adama buralarda ne geziyorsun demezler mi? “Kafam çalışmadı, göremedim, ulaşamadım, irtibatım yoktu, istihbaratım yoktu” diyorsan, burada ne geziyorsun demezler mi? Ordu böyle mi kurulur, ordu komutanlığı, asker böyle mi olur? Herhangi birini buraya getirsem, iki ay eğitsem süper devrimci olur. Ama bizimki "göreve yürüyemiyorum, savaşa yürüyemiyorum, tökezliyorum" diyor. Komutan yürüyüşü böyle midir? Namuslu olmayı bileceksiniz. Ben bunu bir kader olarak görmüyorum.

Bu topraklarda ölü gibi yaşanabileceğine inanmıyorum. Bu kadar açlığa, bu kadar işkenceye, bu kadar zulme, bu kadar bitirilmişliğe rağmen siz, insana yakışmayan böyle bir tarzda yaşamayı kabul edemezsiniz. Hiç kimse bu kadar işkenceyi yaşayamaz, bu işkenceye karşı insanda müthiş bir tepki oluşur. Gururlu olacaksınız, bunun başka çaresi yok. Her şeye hazır olan kadrolar, savaşçılar yanınıza geliyor. Her türlü silah var, halen “eğitemedim, takımımı yetiştiremedim, örgütleyemedim, yarısı kaçtı” demek ne anlama gelir? Bunu kime anlatıyorsunuz? Bütün bunlar bu Önderliğe anlatılamaz. “Yetişemedim, haberim olmadı, tedbir alamadım” diyemezsiniz. Sen bunu kime anlatıyorsun? Bu partiye anlatılamaz. Çok ilginç bir yaşam tarzınız var. Sigaranızdan, çayınızdan vazgeçmiyorsunuz, ama ölümcül tehlikelere karşı da tedbir almıyorsunuz. Buna hafif bir bakış bile atmıyorsunuz. Böyle kurtarma mı olurmuş! “Düşman dört bir taraftan etrafımızı sararken, biz çayımızı bile bırakmamıştık” tarzında, böylesine bir aymazlık yaşanır mı? Siz ne biçim insansınız? Bu saflarda, hem de gerilla saflarında eski namussuzluklar nasıl yaşatılabilir? Öyle beslenmiş, kendinizi öyle alıştırmışsanız; kazandığınız ülkeye, kazandığınız halka, kazandığınız kendinize bakın, elde kazanç var mı? Beni çalıştıracaksınız, hem de korkunç bir biçimde çalıştıracaksınız, diğer taraftan “biraz da PKK ile oynarım" biçiminde yaşayacaksınız. Bu size yakışır mı? Bunu hangi yürekle kendinize yakıştırabilirsiniz?

Ben hiç de üstün başarılarla dolu bir ordu, bir parti, bir cephe kuramadım, ama biraz namuslu olabilmek için, onuru kurtarmak için, adına bugün özgürlük savaşı dediğimiz bir yaşama anlam biçmek için önemli şeyler sundum. Bunların hiçbir değeri yoksa, cephede göğsünüzü gere gere bize karşı savaşın, ama bizimle oynayarak yapmayın. Bizim saflarda bunlar nasıl oluyor? Bunlar kiminle savaşıyor? Artık değerlendirme yapamıyorum. Bunun anlam ve önemi açık. Yürüyüşün tarzı açık. Bunlar halen neyi yaşıyorlar, neyle savaşıyorlar? Burada ben suçu yine kendimde bulacağım. Madem ki öndersin, bunlar senin sahanda nasıl ortaya çıkıyor diyeceğim. Madem bu işe bu kadar meyil verilmiş, her şeyi kendine kabul ettirme pahasına da olsa böyle bir amaca yönelinmiş, peki bu sahada nedir bunlar? Gerçekten buna ben mi sebebim? Sizler, hiç kimsenin layık olamayacağı koşullarda düşkünce yaşamayı kabul edenler buna sebeptir, ben değil. Ben bir insanda açığa çıkartılacak ne varsa bunun çabasını sergilediğime inanıyorum. Ama başkaları sizler yüzünden bizi farklı değerlendiriyor. Onun için şunu size söyledim; dakikanızı bile sağlam değerlendirmek zorundasınız. Size göre namus, bir karınız oldu mu elde edilmiştir; ben buna büyük namussuzluk diyorum. Siz bu felsefeyle büyüdünüz, yetiştiniz, ama bunlar bende sıfırdır. Bize göre yaşam, bize göre kişilik çok farklı bir anlamdadır.

Çıkan sonuç şudur: Bundan sonraki yürüyüşler; ülkesine, halkına, yoldaşlarına karşı yararlı olmalı, öyle anlaşılmalıdır. Burada ölüm yok, size hiç kimse gidin fedailik yapın da demiyor. Benden daha fazla, hatta düşmandan daha fazla yaşama şansınız var. Bunlar kanıtlanmıştır, tarih bunun kanıtlılığıyla önünüzdedir. İlk yılları kahramanca şahadetlerle geçirdik ve bugüne kadar geldik. Eğer bu büyük şehitlerin en büyük değerlerinden bahsedilecekse, sizin en büyük fedailikle karşılamanız gereken adımların sahibi olabilmişlerdir. Bütün bu yıllar, bu yılların bütün günleri her birisine bir şehit sığdıracak kadar, kendini feda edercesine size ‟92'nin yaşam şansını sunmuştur. Kimse sizden bu anlamda bir önderlik istemiyor. Sizden daha çok, rahatlıkla sağlanacak özgür bir yaşam şansının değerlendirilmesini istiyoruz. Ama bunu değerlendiremiyorsunuz ve bu PKK'nin yarattığı değerlerin üstüne işbirlikçilerin doluşmasına neden oluyor. Bu kadar kabarış, özgür bir yaşam şansını değerlendirmek içindir. Bu, benim açımdan ilk günden beri böyledir ve böyle yürümesi gereklidir. Ben iki sözcükle işe başladığımda hazır ol durumundaydım. Aval aval yüzüme bakanlara karşı, ben iyiyim, siz kendinize bakın dercesine bir peygamber gibi huşu içinde bir tavır takındım. Bir gün, bir saniye bile saygıda kusur etmedim. Bu halka, onun her türlü değerlerine ve sizlere de büyük sevgi, büyük saygı, büyük hoşnutluk her zaman gösterilen tavırdır. Peki sizler neden bu kadar zıt oluyor, neden böyle bir tavır içinde olamıyorsunuz? Ben Kürdistan ülkesini tanıyorum. Halkınızın özelliklerini benim kadar tanıyacaksınız. Tüm dünyaya ilk defa bu gerçeklikleri ortaya çıkardığımızı belirtiyoruz. Bu da bana, neden sizin gibi yaşamamanın gerekliliğini ispatlıyor.

Benim büyük saygım, büyük ihtirasım, neden böyle yaşanılmayacak, neden böyle savaş adına savaşla oynanılmayacak sonucuna ulaştığım içindir. Doğru yolda çok rahatça savaşılabilir. Tarihte ordular kurulur, komutanlıklar tahsis edilir. Bizde durumlar farklı. Bizde özgür bir asker olmanın on yıldan fazla emekle yalın ayak çalışarak, yani efendisine her şeyini sergileyerek kanıtladıktan sonra, özgür savaş hakkını elde etmiş bir köleden bir komutan olmak için, birkaç meydan savaşını başarıyla kazanması gibi bir şartı var. Siz, bir kölenin çok gerisinde, onun yaptığından bin kat yetersiz bir şekilde hiçbir şey katmadan, kazandırmadan özgür savaşma hakkını elde ediyorsunuz. Biz köle bir halkız, sizler de köle bir halkın içinde birer köle olduğunuzu inkar etmeyin. Bizim için demokrasi yok, özgürlük yok. Bu kelimelerin altında bizim için ölüm vardır. Öyleyse kendi halkını değiştir. Ortaçağdaki, İlkçağdaki kölelerden daha fazla düşürülmüş bir köleliğimiz var. Bundan emin olmalısınız. Kölelerin tarihini inceleyin, bir köle özgür bir savaşçı haline gelmek için yıllarını efendisi için hem de savaşarak harcar. Daha sonra bir, iki rütbe almak için büyük bir zekayla savaş kazanırlar? Osmanlılara bakın; hepsi devşirmedir. İlk paşaları, birçok vezirleri böyledir. Her birisi birkaç meydan savaşı kazandırmıştır.

Özgür savaşçı olmanın anlamını artık kavradınız ve komutan olmak istiyorsunuz. Hiç olmazsa birkaç tane başarılı eylem yapın. Bunun gereği açık değil mi? Siyasi olmak istiyorsanız, hiç olmazsa savaşçı eğitip işleyin, moral kazandırın. Bu, savaşa hazır hale getirmek değil midir? Varolanı doğru dürüst işletmek ve eğitmek gerekir. Birimleri çok kısa bir sürede yarı yarıya azaltıyor, kaybediyorsunuz; bunun tarihle ve günümüzdeki komutanlıkla bir alakası yoktur. Bir Türk teğmeninin bile, bir, iki askerini kaybetmesi halinde rütbesi sökülür. Birimin ise, en haksız amaçlar temelinde olsa bile, en azından bir uyarı yapması gerekir. Düşmanın generali şunu söyler: "Bir askerimizin düğmesi olmasa, ben sabaha kadar uyuyamam!” Karşınızdaki düşman günlük olarak böyle söylüyor, böyle işliyor. Tarihte böyle olmuştur. Siz halen ordulaşmaya, askerileşmeye gelemiyorsunuz. Demirel, yetmiş yaşında olmasına rağmen bize karşı mevzi kazanmak için yoğun bir çaba içindedir. Sizler daha gençsiniz, normal bir siyasi yönelimi bile gerçekleştiremiyorsunuz. Kırk kat tembelliği, boş, avare yaşamı kendinize layık görüyorsunuz. Bunların ne kitaplarda, ne tarihte, ne de günümüzde yeri vardır. Bütün bunları neden tekrarlıyorum? Gençsiniz, yıpranmış bir haliniz de yok; taşı sıksanız suyunu çıkarırsınız. Buna rağmen, o kadar laçkalık, tembellik askerliğin a'sıyla alakası olmayan, komutanlığın k'siyle alakası olmayan tutumları yaşayamazsınız. Hiçbir şey size sorumsuz, haylaz davranma hakkını vermez. Bir şeyi daha belirteyim; belki öyle yetiştirilmişsiniz, ama bu andan sonra böyle hareket edemezsiniz.

PKK tarihine, PKK şehitlerine saygıyla söz verin. Bu saygıyı lafta göstermeye kalkarsanız, sizde insanlık diye bir şey kalır mı? Böyle yaparsak, insanlığımızdan asla eser kalmaz. Bundan sonraki gidişatı, yönelişi, yürüyüşü tarihi dönemlerin her bakımdan başarısız kişiliğinden intikam alırcasına başarılı kılmak doğru değil midir? Elbette ki doğrudur. Burada şuna açıklık getirmek istiyorum: Asker nasıl alınır, nasıl eğitilir, nasıl örgütlendirilir; yine komutan kimdir, nasıl davranır? Madem ki önümüzde mutlak kazanılması gereken bir yaşam var, o zaman nasıl asker, nasıl komutan, nasıl örgüt komitesi olunabileceğini izah edilebilir misiniz? Bu lal dili, bu şaşı gözü ve bu sağır kulağı bırakın! Sizin suç ortağınız olmak istemiyorum. Geçmişte olmadım, bugün olmuyorum ve yarın da olmayacağım. Yine düşürülmüşlerin yol arkadaşı olmak istemem. Beni zorla kendinize suç arkadaşı yapamazsınız. Düşman bu kadar acımasızken, görevler bu kadar yakıcıyken, bu olanaklarla rahatlıkla başarılabilecekken, halen neden sağlam görev adamı olamayacaksınız, neden görevlerle oynayıp, "muğlakız, net değiliz" diyeceksiniz? Günlük olarak gafleti yaşıyorlar, gafleti yazıyorlar. Tarihin mutlak ve rahatlıkla başarılabilecek görevinin, nasıl başarısızlığa uğratıldığını bize yazıyorlar. Hem de bu kendi elleriyle, kendi sorumluluğu altında oluyor. Sen bunu nasıl yaptın, bu nasıl bir yürektir diye sana sormazlar mı? Ben bin defa öleceğimi bilsem, yine de bunlarla yaşayamam. Bunlara sürekli öfkeleneceğiz. Siz yaşamı böyle ele almakla, en kabul edilmez olanı yapıyorsunuz. Sizinle kimse yaşayamaz.

Belki şimdi hesap sormayabilirim. Şu anda istediğim gibi hesap sormuyorum, belki bu mahşere de kalır, fakat şunu her zaman söyleyeceğim; sen alçaksın, sen şerefsizsin, sen görevlerle oynayan, kaybedilmeyecek yerde kaybedensin ve hep sürüneceksin. Sergilediğiniz bu tür pratikler bize vurulan en büyük darbedir. Böyle olmaya gerek var mı? Böyle olmayı çok mu istiyorsunuz? Ölmek de kâr etmiyor, buna anlam da veremedim. "Ben gider kendimi patlatırım" diye doğru bir sonuç da çıkmıyor. Geriye, işin doğru ele alış, doğru savaş, doğru vuruş tarzı kalıyor. Bükemezsiniz, kıvırtamazsınız, oynayamazsınız. Bu halk için, tarihin bu dönemi için, bundan sonrası için bu gerekir. Bunun dışında bir yürüyüş, bir vuruş tarzının ne imkanını görürüm, ne de gereğini kabul ederim. Dünya halklarıyla eşit ve özgür temelde kucaklaşmanın, her şeyden önce kendi halkıyla kucaklaşmanın, yine kendi ülkesiyle kucaklaşmanın dışında imkan ve olanak göremiyorum; bunun dışında başka bir emek, ruh göremiyorum; özgürlük, bağımsızlık göremiyorum. Eğer geçmiş mücadelemizin bir hatırası olacaksa, bu halka sıradan bir saygınız olacaksa; diğer halklarla karşılaşıyorsunuz, onların her şeyini paylaşmaya ve yaşamaya çalışıyorsunuz, eğer onlara da bir saygınız olacaksa bu, ancak doğru yürüyüşlerle olur. Sağınızla, solunuzla konuşuyorsunuz, yoldaş olmak istiyorsunuz, bu ancak böyle bir yürüyüşle mümkündür.

Gafletin çocukları, tarihi adımların yetmez kişilikleri ve başına en büyük belayı getirmekten sakınmayan, aymazlığın kişilikleri; bundan sonra görev, bundan sonra komuta, asker yürüyüşünün sahibi olmayı anladınız mı? Bundan sonra doğru yolda yaşamayı becerebilecek misiniz? Hiçbir şeyi başaramayacaksanız bile, engel olmaktan kendinizi çıkarabilecek misiniz? Kötü ölmeyelim, kötü söyleyemeyelim. Engel olmayı engelleyebilecek misiniz? Kendi halkınıza bir saygınız olacaksa, bir vefa borcunuz olacaksa, hiç olmazsa bunu biraz ödeyebilecek misiniz? Her türlü andı içerek bağlı olduğunuzu söylediğiniz bu şehitlerin anısına verebileceğiniz bir karşılık olacak mı? Bırakalım bize bağlılığı, benimle amansız çatışmayı, çekişmeyi bir tarafa bırakarak, sunduğumuz destekle biraz yürümeyi bilecek misiniz? Bütün bunları yaparak, bu önemli tarihi adımların affedilmez kişiliklerini az da olsa kendinizde mahkum edebilecek misiniz? Bu büyük tarihi adımın, bu kutsal çalışma alanının son sözü olmaya, ama mutlak başarılması gereken, tarihe başarıdan başka hiç bir biçimde yazılmayacak andımızın sahibi olmayı bilecek misiniz? Çalışmaktan bıkan yok! 1982'de buradaki çalışma bitti, ülkeye tarihi bir yöneliş başladı. Ama daha sonra her yılı daha kapsamlı bir geri dönüş yılı haline getirdiler. Böylece ‟92 yılına kadar geldik. Bir on yılı daha böyle sürdürmenin lanetini, gafletini, yetmezliğini yaşatmaya mı çalışacaksınız? Eğer şimdiye kadar olduğu gibi yaşarsanız, o zaman niyetinizin bir on yılı daha böyle geçirmek olduğu açığa çıkacaktır. Hiç hak etmediğimiz, hiç beklemediğimiz bir biçimde buna fırsat tanıyacak mısınız? Bir emrivaki gibi, misafirliği de zorlarcasına, çok gereksiz bir on yılı burada yaşadık. Ülkemizde de benzer bir durumu yaşadık. Şimdi bir üçüncü dönemi aynı şekilde yaşatmak mı istiyorsunuz? Ummuyoruz diyeceğim, ama bunu bununla bırakmayacağız, kuşkusuz tedbirlerini de alacağız.

Aslında tedbirini halkımız almıştır, tedbiri tecrübemiz almıştır, her tarafa yetişecek yedeklerimiz almıştır. Yine tarihi yıllarla, tarihi adımlarla oyun oynanılmaması, gafil, yetmez ve başarısız yaklaşılmaması için her taraftan kuşatmaya alınmıştır. Savaşçısı da, komutanı da, her türlü örgüt adamı da gaflet ne kadar köklü de olsa, gevşeklik, başı boş kişilik ne kadar kolaçan da etse, hiç olmazsa bundan sonra bu tedbirler karşısında kendini toparlayacaktır. Bu imkan ve olanaklar karşısında, bu dönemin her şeyi gerçek kılan değerleri karşısında ve biraz da kendinize duyacağınız saygı karşısında geçmiş yıllar gibi olmayacak, komutayı ve savaşçılığı kavrayıp uygulayabileceksiniz. Buna biraz daha inanıyorum, inanmaktan da öteye, bunun için fazlasıyla tedbir geliştirmişiz. Tecrübe güç kazandırmıştır. Dolayısıyla iktidar yürüyüşü hayalden de öteye, adım adım gerçekleşebilecek, savaşılarak onun her türlü örgütsel ve siyasal tedbiri, çalışması yapılarak kazanılacak bir yürüyüş haline dönüştürülmüştür. Buna bu yıl, ‟92 yılı Newroz'uyla başlandı diyebiliriz. Newroz yürüyüşünün, onun şehitlerinin iktidar ve özgürlük amaçlı, onun hayaliyle başlayan yürüyüşlerinin bir gerçek olacağını, bunun da gerçek bir iktidar yürüyüşü olacağını, öncünün, komuta ve ordu yürüyüşünün de iktidarı yakalayan bir yürüyüşü kesinleştireceğine eminiz. Tüm bunları belirtirken, bu kadar gerçekçi ve eleştireliz.

Belki tam bağımsızlık, özgürlük istenildiği gibi elde edilmeyecektir, ama bir parça kurtarılmış vatana ve çok özgürleşmiş bir halka ulaşılacaktır. Mevcut yürüyüşün buna ulaşma şansı, şanstan da öteye hazırlığı, donanımı, önderliği, her düzeyde savaşı ve savaşçılığı buna el veriyor. Bu anlamda cennetin ucu da yakalanmış, uçurum da aşılmıştır. Kervanın çoğunluğu daha geride de olsa, uç yakalanmıştır diyoruz. Araf'tan bayrama ulaşılıyor diyoruz. Devrilecek olanlar varsın devrilsinler. Uçurumdan alaşağı gidip dereyi boylayacak olanlar varsın boylasınlar. Ama böyle bir yürüyüşün sonunda bir parça bağımsız vatan kadar, oldukça özgürleşmiş bir halkı da kazanacağımız kesindir. Çok zorunlu olmadıkça, gereksiz kayıplar vermeden zaferi birlikte kazanalım istiyoruz. Sizler bu büyük bağımsızlık ve özgürlük yürüyüşünün bu önemli sürecinde en önde yürüyen bir kolu; hem de başarıyı sadece kendisi için değil, ardından gelenler ve insanlık için sağlamak amacıyla yola çıkanlarısınız. Tarih, insanı her zaman böyle şanlı yürüyüşlerin sahibi kılmaz. Bu an, bir defaya mahsus olmak üzere çok büyük acılardan, umutsuzluklardan, büyük güçsüzlük dönemlerinden, alacakaranlıklardan ve korkulardan sonra oldukça planlı, güç getirebilir ve başarabilir bir tarzı yakaladığınız bir andır. Bu yürüyüş için denilebilir ki, tarihimizin en şanlı olduğu kadar, en planlı dönüşlerinden birisini elde etmenin ve ona öncülük etmenin onurudur. Ucunda mutlaka kazanmanın olduğu, kaybetmenin ise asla affedilemeyeceği bir yol alıştır. Bu, tarihte kaybedilen her şeyin kazanıldığı, sadece kendi ulusal gerçekliği ve kurtuluşu için değil, başta komşu halklar olmak üzere, tüm insanlığa en soylu adımlarla kazandırmayı mümkün kılan savaşımın yol alışıdır.

Bizi bugüne kadar getiren böyle bir savaşımın, yürüyüşün rüyasıdır. Sadece rüyasıyla buraya kadar geldik; peki bunun gerçekleşmesiyle neler yaşanılır, neler gerçekleştirilir? Bunu düşünelim ve gereklerini sonuna kadar yerine getirelim. Savaşalım, başaralım ve yaşayalım. Bu temelde, buradaki çalışmamıza büyük bir anlam biçerken, şahsınızda bunun şeref ve onurunu taşıyıp her tarafa en başarılı sonuçları sağlatmayı esas alarak, bundan sonrasını mutlaka bu biçimde getirmenin adını ve sözünü şehitler adına, direniş değerleri adına, insanlık adına vurgularken; tüm partililere, onun önde gelen militan komutanlarına, savaşçılarına sürekli ve kesintisiz başarılar süreci diliyoruz. Yine halkımızın, bu şanlı yürüyüşe başarı temelinde katılmasını, bu temelde partisine sonuna kadar güvenmesini, serhildanları ucunda zafer olan bağımsızlığa kadar götürmede bunu her tarafa yayarak, ama zaferi de bir yerinden mutlaka yakalayarak götürmesi için her şeyini ortaya koyup başarılı olmasını dileyeceğiz. Dostlarımıza, dost olması gereken insanlığa, her zamankinden daha fazla bizi doğru kavramalarını, bizi desteklemelerini, bunun kendi kazanımları, kendi destekleri olduğunu bilerek daha fazla birlikte yol almaya, dayanışma içinde olmaya özen göstermelerini dileyeceğiz.

Bu çalışmaları buraya kadar getirmenin tüm sorumluluklarını üstlenmiş, başarıları kadar daha çok başarısızlıklarının acısını, endişesini, öfkesini, kabul edilmezliğini yaşayan bir kişi olarak; ucuz söz verişi, çok konuşmayı az yapmayı çok yetersiz gören biri olarak; tüm bunların bir başlangıç olduğunu, gecikmiş bir yaşta da olsa büyük, yeni ve geniş başlamanın hamlesi içinde olacağımı belirtiyorum. Bunun dışında, kendimde ve kendi şahsımdaki tüm çalışmalarda, bir insanda en başarılamazın başarıldığını çok iyi görerek, bunu yaşayarak, verdiğim güçle bundan sonrasını daha fazla başarılı kılmanın amansız gören gözü, duyan kulağı, yapan iradesi olacağım. Vatana bağlılığa daha fazla değerle karşılık vererek, bunun da ancak her geçen gün daha fazla başarılarla mümkün olacağı bilinciyle tüm eleştirilere rağmen sizler, halkımız ve dostlarımızla birlikte yürüyerek, başarıyla iktidar yürüyüşünün bir ucundan tutmaya olan inancı, iradeyi ve çalışmayı bir soluk nefessiz, iradesiz bırakmamak kaydıyla bu çalışmaların başında olacağıma ve başarıya ulaştıracağıma inanıyorum.

HALKLAR ÖNDERİ(6.BÖLÜM)

 

 

YORUM GÖNDER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

BENZER KONULAR

15 AĞUSTOS ATILIMI BİR KEZ DAHA DOĞRULANMIŞ VE ZAFERE OLAN İNANCI SARSILMAZ KILMIŞTIR!

ÖLÜMSÜZLÜK,BİRAZ DA KAHRAMANCA DİRENİŞTEN GEÇER

ÖNDERLİĞİN 29 HAZİRAN 1999 İDAM KARARI

ÖNDERLİK SAVUNMALARINDA KUANTUM  

AŞK ÖZGÜRLÜĞÜ ARAYIŞTIR

PKK'YE DAYATILAN TASFİYECİLİK VE TASFİYECİLİĞİN TASFİYESİ

HALKIMIZI TASFİYE ETME TARİHİNE PKK'DE VERDİĞİMİZ  CEVAP  

MEŞRU SAVUNMA BİLİNCİ

HALKIMIZI TASFİYE ETME TARİHİNE PKK'DE VERDİĞİMİZ CEVAP

HALKIMIZI TASFİYE ETME TARİHİNE PKK'DE VERDİĞİMİZ  CEVAP  

ÖZGÜRLÜK PROBLEMİ (1. BÖLÜM)

ÖZGÜRLÜK PROBLEMİ (2. BÖLÜM)

TOPLUMSAL ADALETİN HUKUKLA OLAN İLİŞKİSİ

EMEK VE TOPLUM (1.BÖLÜM)

EMEK VE TOPLUM (2.BÖLÜM)

ETİK-ESTETİK ÜZERİNE 1.BÖLÜM

ETİK-ESTETİK ÜZERİNE (2. BÖLÜM)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 1 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 2 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 3 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 4 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 5 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 6 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 7 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 8 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 9 E MİN)

LI SER RÊBAZ Û REJÎMA HEQÎQETÊ NAVEROK (BEŞA 10 E MİN)

KOMPLO ORTAMININ OLUŞUMUNA DAİR-I

İMRALI ADASINDA CEZAEVİ YAŞAMIMA DAİR

KOMPLO ORTAMININ OLUŞUMUNA DAİR-II

DEVRİMCİ HALK SAVAŞINA KARŞI NATO’NUN GLADİO SAVAŞLARI

‘YA ÖZGÜR YAŞAM YA SOYKIRIM!’-1-

ÖZGÜRLÜK ÇOCUKLUKTA BAŞLAR

‘YA ÖZGÜR YAŞAM YA SOYKIRIM!’-2-

DEMOKRASİNİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ HALKIMIZ YAPACAKTIR 

GÜZELLİĞİN İÇERİĞİNDE TOPLUMSALLIK VARDIR, KOLEKTİVİZM VARDIR

UCUZ YAŞAM YOKTUR, UCUZ YAŞAM ÖLÜMDÜR

YAŞANAN PATLAMA OLAYI TARİHLE EN ŞİDDETLİ HESAPLAŞMADIR

ZEMİNİMİZ SON DERECE DEVRİMCİDİR

NASIL YAŞAMALI?

RUHUMU SATMAMAM ÖZ SAVUNMAMDIR

DEMOKRATİK ANAYASAL ÇÖZÜM GELİŞMEZSE HALKIN DİRENME HAKKI VARDIR!

DEMOKRATİK ULUS ÇÖZÜMÜNÜN ARAYIŞÇISI OLMAK

KÜRT HALKININ ÖZGÜRLÜK İRADESİ BENİ UMUTLANDIRIYOR

PKK BİR ÖZGÜRLÜK HAREKETİDİR

KARARLIYIZ KESİN KAZANACAĞIZ

DEVRİM BÜYÜK BİR GÖNÜLLÜLÜK OLAYIDIR

ÖZGÜRLÜĞE GÖZÜNÜ DİKMEYEN ÖZGÜR OLAMAZ

PKK EVRENSEL BİR HAREKETTİR

PKK, MEZHEPLER MOZAİĞİDİR

ÖZGÜRLÜK OLMADAN ETİK VE ESTETİK OLMAZ

KADIN KURTULMADAN

DEMOKRATİK ULUS KÜLTÜRÜ

CHE GERİLLA TARZININ BÜYÜK TUTKUSUDUR

SOSYALİZM CİNSLER ARASI UÇURUMUN VE EŞİTSİZLİĞİN YIKILMASIDIR

PKK, BÜYÜK YAŞAYANLARIN PARTİSİDİR

GÖÇ, GÖÇ...

DEVRİM, KENDİ İÇİNİ NETLEŞTİRME HAREKETİDİR (1. BÖLÜM)

DEVRİM, KENDİ İÇİNİ NETLEŞTİRME HAREKETİDİR (2. BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK  (1. BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (2.BÖLÜM)

KÜRT AŞKI

TOPLUMUN ÖZGÜRLEŞMESİ

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (3.BÖLÜM)

SINIRSIZLIK VEYA MEZOPOTAMYALI OLMAK

ALEVİLİK KARDEŞLİĞİN ÖZÜDÜR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (4.BÖLÜM)

ORTADOĞU'DA DEMOKRATİK MODERNİTE ÇÖZÜMÜ

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (5.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (6.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (7.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (8.BÖLÜM)

ÖNDERLİK GERÇEĞİ VE PKK DENEYİMİ

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (9.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (10.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (11.BÖLÜM)

BİZİM ÖYKÜMÜZ BİR HALKIN DİRİLİŞ ÖYKÜSÜDÜR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (12.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (13.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (14.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (15.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (16.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (17.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (18.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (19.BÖLÜM)

KÜRT HALKININ EN BÜYÜK SİLAHI PKK’DİR

PARTİLEŞME HALK TARİHİMİZİN VE İNSANLIĞIN EN ANLAMLI İFADESİDİR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (20.BÖLÜM)

ORTADOĞU TOPLUMUNUN İKİNCİ BİR KADIN DEVRİMİNE İHTİYACI VARDIR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (21.BÖLÜM)

PARTİLEŞME; YÜCE HALK TARİHİMİZİN KUTSAL YÜRÜYÜŞÜDÜR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (22.BÖLÜM)

PARTİMİZİN ÇIKIŞ TARZINA UYGUN YETİŞMEK PARTİ ŞEHİTLERİNE SAHİP ÇIKMAKTIR

PKK EN ZORU BAŞARAN HAREKETTİR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (23.BÖLÜM)

PKK ŞEHİTLERİN ANISINI YAŞATMA HAREKETİDİR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (24.BÖLÜM)

PKK; KÜRDİSTAN HALKININ GERÇEK OKULUDUR, TOPLUMSAL BİLİNCİNİ KAZANDIĞI, SAVAŞMASINI ÖĞRENDİĞİ BİR OKULDUR

BAŞARI YOLUNA GİREN PARTİ MİLİTANLIĞI KESİN ZAFERİ KAZANIR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (25 .BÖLÜM)

PKK TARİHİ ÖNDERLİK TARİHİDİR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (26.BÖLÜM)

PKK TARİHİ YENİLMEZLİK TARİHİDİR

KÜRDİSTAN ROMANI

PKK TARİHİNİ İYİ BİLMEYENLER PKK KİŞİLİĞİNİ DOĞRU TEMSİL EDEMEZLER

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK(27.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK(28.BÖLÜM)

PKK VE KÜRT HALKI ARTIK TASFİYE EDİLEMEZ

PKK, BİR İNSANLIK SAVAŞIMININ ÖZNESİ DURUMUNDADIR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK(29.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK(30.BÖLÜM)

PKK’LİLEŞME HİÇ ŞÜPHESİZ SOSYALLEŞMEDİR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK(31.BÖLÜM)

PKK HAREKETİ TARİHİ OLARAK BİR YARGILAMA HAREKETİDİR(1.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (32.BÖLÜM)

PKK HAREKETİ TARİHİ OLARAK BİR YARGILAMA HAREKETİDİR (2.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK(33.BÖLÜM)

PKK'DE YAŞAMIN TEK ŞARTI DÜŞMANIYLA BOY ÖLÇÜŞTÜRMEDİR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (34.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (35.BÖLÜM)

PKK'LİLİK EN SOYLU DÜŞÜNCE VE DAVRANIŞ DEMEKTİR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (36.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK(37.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK(38.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK(39.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK(40.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK(41.BÖLÜM)

PKK'NİN ŞARTLARI , YAŞAMIN ŞARTLARIDIR

APOCU MİLİTAN KİŞİLK (42.BÖLÜM)

BU SAVAŞ HALK SAVAŞIDIR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (43.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (44.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (45.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (46.BÖLÜM)

PKK'LİLİK GERÇEKÇİ OLMADIR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (47.BÖLÜM)

''1990’LARDAN SONRAKİ DEVRİMCİ HALK SAVAŞI, KÜRDİSTAN POLİTİKALARINI BOŞA ÇIKARMIŞTI''

''ADIM ABDULLAH''

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (48.BÖLÜM)

ORTADOĞU'DA DEMOKRATİK MODERNİTE ÇÖZÜMÜ

SAVAŞ VE SANAT

PKK’NİN SORUNLARA GETİRDİĞİ YENİ ÇÖZÜM MODELİ

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR (1.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (49.BÖLÜM)

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR (2.BÖLÜM)

KÜRDİSTAN'IN VARLIĞI VE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖZ SAVUNMASIZ OLAMAZ

YENİ DÖNEMDE PKK’NİN KİMLİĞİ VE ANLAMI

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (50.BÖLÜM)

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR (3.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (51.BÖLÜM)

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR (4.BÖLÜM)

PKK BİR İNSANLIK SAVAŞIMININ ÖZNESİ DURUMUNDADIR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (52.BÖLÜM)

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR (5.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (53.BÖLÜM)

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR (6.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (54.BÖLÜM)

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR (7.BÖLÜM)

PKK'NİN TARİHE AĞIRLIĞINI NASIL KOYDUĞUNU VE HALKININ KURTULUŞ SEVİNCİNİ BU GÜNLERDE NASIL YÜKSEKLERE ÇIKARDIĞINI İSPATLAR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (55.BÖLÜM)

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR (8.BÖLÜM)

PKK’DEKİ DÖNÜŞÜMÜN ÖZÜ

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (56.BÖLÜM)

BİR KİŞİNİN GÜCÜNÜ BELİRLEYEN YAŞAM FELSEFESİDİR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (57.BÖLÜM)

HALKLAR TARİHİNE BÜYÜK KATKIMIZ OLDU (1.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (58.BÖLÜM)

HALKLAR TARİHİNE BÜYÜK KATKIMIZ OLDU (2.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK (59.BÖLÜM)

HALKLAR TARİHİNE BÜYÜK KATKIMIZ OLDU (3.BÖLÜM)

ÖNDERLİK GERÇEĞİ, BAŞARIYA KİLİTLENMEKTİR

MEŞRU SAVUNMA PERPEKTİFLERİ (1.BÖLÜM)

SANATIN DEVRİMCİ İŞLEVİ

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (1. BÖLÜM)

MEŞRU SAVUNMA PERSPEKTİFLERİ (2.BÖLÜM)

SANAT, EDEBİYAT VE RUH

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (2. BÖLÜM)

MEŞRU SAVUNMA PERSPEKTİFLERİ (3.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (3. BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (4. BÖLÜM)

İLKEL MİLLİYETCİ VE OPORTÜNİST YAKLAŞIMLAR, BİRLİK DEĞİL ÇATIŞMA DOĞURUR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (5. BÖLÜM)

BİR HALKIN MÜSLÜMANLIĞINA SAHİP ÇIKMASI

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (6. BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (7. BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (8. BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (9. BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (10. BÖLÜM)

HALK TARİHİNE BÜYÜK KATKIMIZ OLDU (4.BÖLÜM)

14 TEMMUZ DİRENİŞİ PKK'NİN EN BÜYÜK  GEREKÇESİDİR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (11.BÖLÜM)

FELSEFE’NİN KISACA TANIMI

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (12.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (13.BÖLÜM)

HALK TARİHİNE BÜYÜK KATKIMIZ OLDU (5.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (14.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (15.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (16.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (17.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (18.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (19.BÖLÜM)

PKK'YE KARŞI GLADİO SAVAŞLARI

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (20.BÖLÜM)

TASFİYE PLANI ‘DEMOKRATİK AÇILIM’ ADI ALTINDA PİYASAYA SUNULDU

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (21.BÖLÜM)

PKK’NİN ASIL BUNDAN SONRA ROLÜNÜ BAŞARIYLA OYNAMASI GEREKİR

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (22.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (23.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (24.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (25.BÖLÜM)

TARİHİ HESAPLAŞMA GÜNLERİNDEYİZ

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (26.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (27.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (28.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (29.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (30.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (31.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (32.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (33.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (34.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (35.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (36.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (37.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (38.BÖLÜM)

KÜRDİSTAN KÜLTÜRÜ ÜZERİNDE ZORAKİ ASİMİLASYON POLİTİKALARI

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (39.BÖLÜM)

KÜRTLERİN KÜLTÜREL SOYKIRIMI

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (40.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (41.BÖLÜM)

KADIN VE TOPLUMSAL DEVRİM (1.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (42.BÖLÜM)

KADIN VE TOPLUMSAL DEVRİM -2

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (43.BÖLÜM)

KÜRDİSTANİ VE EVRENSEL

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (44.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (45.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (46.BÖLÜM)

1985 YILINDA ALMANYA MERKEZLİ NATO GLADİOSU PKK'YE KARŞI HAREKETE GEÇİRİLDİ

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (47.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (48.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (49.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (50.BÖLÜM)

YAŞAMAK ÖLMEKTEN DAHA ZORDUR VE BEN ZOR OLANI TERCİH ETTİM

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (51.BÖLÜM)

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK (1.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (52.BÖLÜM)

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK (2.BÖLÜM)

YÜCELTECEK TUTUMLARA, KARARLARA ULAŞMAK

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (53.BÖLÜM)

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK (3.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (54.BÖLÜM)

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK (4.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (55.BÖLÜM)

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK (5.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (56.BÖLÜM)

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK (6.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (57.BÖLÜM)

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK (7.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (58.BÖLÜM)

BERİTAN ÇİZGİSİNİ TAKİP EDİN!

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK (8.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (59.BÖLÜM)

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK (9.BÖLÜM)

APOCU MİLİTAN KİŞİLİK CİLT II (60.BÖLÜM-SON)

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK (10.BÖLÜM)

15 ŞUBAT KOPLOSU 21. YÜZYILIN EN BÜYÜK KOPLOSUDUR

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (ÖNSÖZ-1)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (ÖNSÖZ-2)

YÜCELTECEK TUTUMLARA KARARLARA ULAŞMAK (2.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (ÖNSÖZ-3)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (ÖNSÖZ-4)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (1.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (2.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (3.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (4.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (5.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (6.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (7.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (8.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (9.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (10.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (11.BÖLÜM)

ORTADOĞU'DA TEKNOLOJİK DEVRİM VE EKOLOJİK-TOPLUM

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (12.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (13.BÖLÜM)

GERÇEĞİN DİLİ OLARAK EDEBİYAT(1.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (14.BÖLÜM)

GERÇEĞİN DİLİ OLARAK EDEBİYAT(2.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (15.BÖLÜM)

GERÇEĞİN, ADALETİN VE SEVGİNİN ARAYİŞÇİLARİNA

GERÇEĞİN DİLİ OLARAK EDEBİYAT(3.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (16.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (17.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (18.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (19.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (20.BÖLÜM)

KADIN GERÇEKLİĞİ (1.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (21.BÖLÜM)

KADIN GERÇEKLİĞİ (2.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (22.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (23.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (24.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (25.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (26.BÖLÜM)

MAZLUM YOLDAŞIN ANISI YOLUMUZU AYDINLATAN SÜREKLİ BİR MEŞALEDİR!

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (27.BÖLÜM)

BAHARA YAŞAM GÜCÜ KADAR GÜÇLÜ VE CANLI KARŞILIK VERELİM!

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (28.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (29.BÖLÜM)

MAZLUM DİRENİŞCİLİĞİ PARTİNİN BÜYÜK RUHUDUR

HALKIMIZIN NEWROZ İSYANLARI ULUSAL KİMLİĞE, ÖZGÜRLÜĞE DÖNÜŞ HAMLESİNDE ZAFERİN KANITIDIR

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (30.BÖLÜM)

HER NEWROZ SÜREKLİLEŞEN BİR YENİLENMEDİR

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA (31.BÖLÜM)

PKK BİR NEWROZ PARTİSİDİR (1.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (32.BÖLÜM)

PKK BİR NEWROZ PARTİSİDİR (2.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (33.BÖLÜM)

NEWROZ ZAFERİ KESİNLEŞTİRMEK! (1.BÖLÜM)

PKK BİR NEWROZ PARTİSİDİR (3.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (34.BÖLÜM)

NEWROZ ZAFERİ KESİNLEŞTİRMEK! (2.BÖLÜM)

HALKIMIZIN NEWROZ İSYANLARI (1.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (35.BÖLÜM)

DİRENİŞ ŞEHİTLERİMİZ GELİŞMENİN GERÇEK SAHİBİDİR (1.BÖLÜM)

HALKIMIZIN NEWROZ İSYANLARI (2.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (36.BÖLÜM)

DİRENİŞ ŞEHİTLERİMİZ GELİŞMENİN GERÇEK SAHİBİDİR (2.BÖLÜM)

HALKIMIZIN NEWROZ İSYANLARI (3.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (37.BÖLÜM)

DİRENİŞ ŞEHİTLERİMİZ GELİŞMENİN GERÇEK SAHİBİDİR (3.BÖLÜM)

HALKIMIZIN NEWROZ İSYANLARI (4.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (38.BÖLÜM)

DİRENİŞ ŞEHİTLERİMİZ GELİŞMENİN GERÇEK SAHİBİDİR (4.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (39.BÖLÜM)

AGİT'İ ANMAK, O'NU ANLAMAKTIR!

DİRENİŞ ŞEHİTLERİMİZ GELİŞMENİN GERÇEK SAHİBİDİR (5.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA (40.BÖLÜM)

AGİT YOLDAŞ, PKK'DE ŞEKİLLENDİRİLMEK İSTENİLEN MİLİTAN KİŞİLİKTİR

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA (41.BÖLÜM)

AGİT YOLDAŞI ÇÖZÜMLEMEK ARGK’Yİ ÇÖZÜMLEMEK DEMEKTİR (1.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA (42.BÖLÜM)

HALK SAVAŞI ÖZGÜRLÜK SAVAŞIDIR, KAHRAMANLAR SAVAŞIDIR (1.BÖLÜM)

KAHRAMANLIK DÖNEMİ ŞEHİTLERİNE BAĞLILIK, SAVAŞAN HALK KAHRAMANLIĞI GERÇEKLİĞİNE ULAŞMAKLA MÜMKÜNDÜR

AGİT YOLDAŞI ÇÖZÜMLEMEK ARGK’Yİ ÇÖZÜMLEMEK DEMEKTİR (2.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA (43.BÖLÜM)

KIZILDERE ŞEHİTLERİNE BAĞLILIĞIMIZI TÜRKİYE DEVRİMİ’NE YENİDEN SARILARAK GÖSTERELİM (1.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (44.BÖLÜM)

KIZILDERE ŞEHİTLERİNE BAĞLILIĞIMIZI TÜRKİYE DEVRİMİ’NE YENİDEN SARILARAK GÖSTERELİM (2.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (45.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (46.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (47.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (48.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (49.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (50.BÖLÜM)

İMRALI NOTLARINDAN GENÇLİĞE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (51.BÖLÜM)

SAVAŞLA YAŞAM HAKKI KAZANILMIŞTIR

HAKİKAT ALGISIYLA BÜYÜYEN YAŞAM, EN ZOR ACILARI BİLE MUTLULUĞA DÖNÜŞTÜREBİLİR(1.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (52.BÖLÜM)

HAKİKAT ALGISIYLA BÜYÜYEN YAŞAM, EN ZOR ACILARI BİLE MUTLULUĞA DÖNÜŞTÜREBİLİR(2.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (53.BÖLÜM)

HAKİKAT ALGISIYLA BÜYÜYEN YAŞAM, EN ZOR ACILARI BİLE MUTLULUĞA DÖNÜŞTÜREBİLİR(3.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (54.BÖLÜM)

HAKİKAT ALGISIYLA BÜYÜYEN YAŞAM, EN ZOR ACILARI BİLE MUTLULUĞA DÖNÜŞTÜREBİLİR(4.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (55.BÖLÜM)

HAKİKAT ALGISIYLA BÜYÜYEN YAŞAM, EN ZOR ACILARI BİLE MUTLULUĞA DÖNÜŞTÜREBİLİR(5.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (56.BÖLÜM)

HAKİKAT ALGISIYLA BÜYÜYEN YAŞAM, EN ZOR ACILARI BİLE MUTLULUĞA DÖNÜŞTÜREBİLİR(6.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (57.BÖLÜM)

HAKİKAT ALGISIYLA BÜYÜYEN YAŞAM, EN ZOR ACILARI BİLE MUTLULUĞA DÖNÜŞTÜREBİLİR(7.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA CİLT-I (58.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I.CİLT (59.BOLUM)

BEN ÖZGÜRLÜĞÜN KOMUTANIYIM

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I.CİLT (60.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (61.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (62.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (63.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (64.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (65.BÖLÜM)

HEDEF ÜLKE VE ÖZGÜRLÜK SAHİBİ OLMAKTIR

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (66.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (67.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (68.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (69.BÖLÜM)

KOMPLE DEVRİMCİLİK KOMPLE KİŞİLİK İSTER

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (70.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (71.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (72.BÖLÜM)

KÜRDİSTAN PKK'NİN DAMGASINI TAŞIMAKTADIR

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (73.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (74.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA (75.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (76.BÖLÜM)

1 MAYIS, SOSYALİZM VE PKK’DE GELİŞEN EVRENSEL ÇÖZÜM (1.BÖLÜM)

1 MAYIS, SOSYALİZM VE PKK’DE GELİŞEN EVRENSEL ÇÖZÜM (2.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (77.BÖLÜM)

1 MAYIS, SOSYALİZM VE PKK’DE GELİŞEN EVRENSEL ÇÖZÜM (3.BÖLÜM)

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA (78.BÖLÜM)

SAVAŞ BİR KURAL İŞİ, BİR ÖZ İŞİ, İLKE İŞİ, BİR ÖRGÜT İŞİDİR; SAVAŞ DEVRİMCİ YAŞAM İŞİDİR

SÜMER RAHİP DEVLETİNDEN DEMOKRATİK UYGARLIĞA I CİLT (79.BÖLÜM)

SOSYALİZM ÖZGÜRLÜK İNANCI VE BİLİNCİDİR

DERSİM’DE KIŞLA KÜLTÜRÜ ÜZERİNE

PKK ŞEHİTLERİN ANISINI YAŞATMA HAREKETİDİR (1.BÖLÜM)

PKK ŞEHİTLERİN ANISINI YAŞATMA HAREKETİDİR (2.BÖLÜM)

HAKİ KARER YOLDAŞIN ANISINA

HAKİ KARER, HİÇBİR ÇIKAR GÖZETMEKSİZİN DOĞRULARI YÜREĞİ İLE SAVUNUYORDU

PKK BİR İNSANLIK HAREKETİDİR

BU BAŞARI TARZINI HİÇ KİMSE ÖNLEYEMEZ

ZİLAN KADININ DİRİLİŞİDİR

ZİLAN YAŞAM MANİFESTOSUDUR (1.BÖLÜM)

ZİLAN YAŞAM MANİFESTOMUZDUR (2.BÖLÜM)

ZİLAN’I ÇÖZÜMLEDİK, ZİLAN BİR AŞK…

14 TEMMUZ DİRENİŞİ PKK'NİN EN BÜYÜK GEREKÇESİDİR (1.BÖLÜM)

14 TEMMUZ DİRENİŞİ PKK'NİN EN BÜYÜK GEREKÇESİDİR (2.BÖLÜM)

14 TEMMUZ DİRENİŞİ PKK'NİN EN BÜYÜK GEREKÇESİDİR (3.BÖLÜM)

BİZ KAYALIKLARDAN KÖK SALIP YEŞEREN BİR HAREKETİZ (1.BÖLÜM)

BİZ KAYALIKLARDAN KÖK SALIP YEŞEREN BİR HAREKETİZ (2.BÖLÜM)

PKK FELSEFESİ VAR OLANLA YETİNMEMEK, HEP FAZLASINI DÜŞÜNMEK VE BAŞARMAKTIR

BİR HALK DİRENMEYE KARAR VERİRSE, HER TÜRLÜ GERİCİ EMPERYALİST HESAPLARI BOŞA ÇIKARIR

BENİM YAŞAMIM SADECE BİR ULUSUN HİKAYESİ DEĞİL, İNSANIN ÖZGÜRLEŞMESİNE DE EN GERÇEKCİ CEVAPTIR

ÖLÜMSÜZLÜK BİRAZ DA KAHRAMANCA DİRENMEKTEN GEÇER

TÜMÜYLE ŞEHİTLERE VE ZİNDAN DİRENİŞÇİLERİNE SELAMIMIZ; SAĞLAM BİR PRATİKTİR (1.BÖLÜM)

TÜMÜYLE ŞEHİTLERE VE ZİNDAN DİRENİŞÇİLERİNE SELAMIMIZ; SAĞLAM BİR PRATİKTİR (2.BÖLÜM)

İMRALİ KAYALIKLARINA ZİNCİRLENDİM!

BİLİMİN ETİKTEN YOKSUN GELİŞMESİ, ÇAĞDAŞ HASTALIKLARIN TEMELİDİR

HALKLARIN ÖZGÜRLÜK OLASILIĞI: ÖZEL SAVAŞ

HALKLARIN ÖZGÜRLÜK OLASILIĞI: ÖZEL SAVAŞ (2.BÖLÜM)

DEVRİMLER EN YAKICI SÖZ VE EYLEMDİR

YENİDEN DOĞUŞLARI SAVAŞLA GERÇEKLEŞTİRECEKSİNİZ

DEVRİM MUAZZAM ÖZGÜRLEŞME İMKANI VERİYOR

KADIN SORUNU ÇÖZÜMLENDİĞİ ORANDA DEVRİMLER GÜÇ KAZANIR

SAVAŞ BİR HALKI KENDİNE GETİREN KÖKLÜ BİR EYLEMDİR (1.BÖLÜM)

DEMOKRATİK MODERNİTENİN YENİDEN İNŞA SORUNLARI

GENÇLİĞE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER (1.BÖLÜM)

GENÇLİĞE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER (2.BÖLÜM)

GENÇLİĞE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER (3.BÖLÜM)

DEMOKRATİK ULUS ÇÖZÜMÜNÜN ARAYIŞCISI OLMAK

YEREL, BÖLGESEL SORUNLAR VE DEMOKRATİK ULUS ÇÖZÜMÜ

GENÇLİĞE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER (4.BÖLÜM)

GENÇLİĞE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER (5.BÖLÜM)

DEVRİMLER EN YAKICI SÖZ VE EYLEMDİR (2.BÖLÜM)

BİZDE ŞEHADET YAŞAYAN KAYNAKTIR, YAŞATAN KAYNAKTIR

ULUS-DEVLET KISKACINDA KÜRTLÜĞÜ SAHİPLENMEK

PARTİ HALKI KÖLELİKTEN ÖZGÜRLÜĞE TAŞIYAN KÖPRÜDÜR

BENİM DURUMUM, GERÇEKLEŞEN VE ÖZGÜR KİMLİKLİ BİR HALK OLAYIDIR (1.BÖLÜM)

BENİM DURUMUM, GERÇEKLEŞEN VE ÖZGÜR KİMLİKLİ BİR HALK OLAYIDIR (2.BÖLÜM)

15 AĞUSTOS ATILIMI’NIN ESAS ANLAMI, SİZİN BÖYLE SAVAŞMAYA CESARET EDEN BİR HALK DURUMUNA GELMENİZDİR

15 AĞUSTOS ATILIMI SİZİ SAVAŞAN BİR HALK DURUMUNA GETİRMEKLE EN BÜYÜK BAŞARISINI ORTAYA ÇIKARMIŞTIR

PARTİMİZ KENDİNİ KANITLAMIŞ BİR PARTİDİR

SAVAŞAN HALKIMIZA!

FİZİKİ VE KÜLTÜREL TASFİYE

BENİ TARTIŞMAK, BİR HALKIN KADERİNİ TARTIŞMAKTIR

BİZ HER ZAMAN DOĞRULAR İÇİN YAŞADIK

BUNDAN SONRASI KESİN ZAFERE DOĞRU YÜRÜMEDİR

SİZ YAPACAK VE SİZ BAŞARACAKSINIZ

HALKLARIN ÖZGÜRLÜK OLASILIĞI GERİLLASIZ DÜŞÜNÜLEMEZ

İMHACI SÖMÜRGECİLİĞİN YAŞAMINA“HAYIR” DEDİK

GERİLLA…

ÜLKEYE, PARTİYE VE ÖNDERLİĞE BÜYÜK SADAKATLE BAĞLILIĞIN ŞEHİDİDİR

ÖZGÜRLÜĞE GÖZÜNÜ DİKMEYEN ÖZGÜR OLAMAZ

HALKLARIN ÖZGÜRLÜK OLASILIĞI GERİLLASIZ DÜŞÜNÜLEMEZ (2.BÖLÜM)

GER QONAX BAŞ NEYÊ VEKOLANDIN KESAYET BAŞ NAYÊ DAHÛRANDIN

ULUSUN GERÇEK TEMSİLCİ GÜÇLERİ HALK MECLİSLERİDİR

İDEOLOJİK KİMLİK VAZGEÇİLMEZ BİR OLGUDUR

ÖZGÜRLÜK İDEOLOJİSİ, İNSANI MÜTHİŞ SAVAŞTIRIRSA ÖZGÜRLÜK İDEOLOJİSİDİR

PKK’DE GELİŞEN EVRENSEL ÇÖZÜM

KADIN ORDULAŞMASINA DOĞRU

YAŞANAN PATLAMA TARİHLE HESAPLAŞMADIR (1.BÖLÜM)

“HAKİ PARTİMİZİN SİYASİ VE ASKERİ RUHUYDU''

DEMOKRATİK VE EKOLOJİK TOPLUM (1.BÖLÜM)

DEMOKRATİK ULUS KÜLTÜRÜ

TARİH İLE HESAPLAŞMA

ORTADOĞU SAVAŞLARI NASIL SONUÇLANABİLİR?

ZİLAN VE SEMA TARİHİN VE KADININ DİRİLİŞİDİR

DEVRİME KALKAN HER ZAMAN GENÇTİR (1.BÖLÜM)

DEVRİME KALKAN HER ZAMAN GENÇTİR (2.BÖLÜM)

DEVRİME KALKAN HER ZAMAN GENÇTİR (3.BÖLÜM)

PKK’NİN ORTAYA ÇIKIŞI, SANATIN DİRİLİŞİDİR

BİZ DE KENDİ KENDİMİZİ YÖNETEBİLİRİZ

SANATIN YÜREĞİ DEVRİM İÇİN ATMALI (2.BÖLÜM)

SANAT, ZİHNİN VE RUHUN KANATLANMASIDIR (3.BÖLÜM)

KENDİNİ ÖRGÜTLEYEN İNSAN BİR ORDU GÜCÜNDEDİR-1.BÖLÜM

KENDİNİ ÖRGÜTLEYEN İNSAN BİR ORDU GÜCÜNDEDİR-2.BÖLÜM

KENDİNİ ÖRGÜTLEYEN İNSAN BİR ORDU GÜCÜNDEDİR-3.BÖLÜM

KENDİNİ ÖRGÜTLEYEN İNSAN BİR ORDU GÜCÜNDEDİR-4.BÖLÜM

KENDİNİ ÖRGÜTLEYEN İNSAN BİR ORDU GÜCÜNDEDİR-5.BÖLÜM

SANATIN YÜREĞİ DEVRİM İÇİN ATMALI-2.BÖLÜM

SAVAŞ ÖRGÜTÜ KADAR, SANAT ÖRGÜTÜNE İHTİYAÇ VARDIR

MÜCADELE ÖNCELİKLE ZİHNİYET ALANINDA KAZANILMALIDIR

DÎROKA MÊTINGERIYÊ Û CIVAKA ÇÎNDAR

II-CIVAKA KOLEDAR Û MÊTINGERÎ

III- CIVAKA FEODAL Û MÊTINGERÎ

IV-CIVAKA KAPÎTALÎST, MÊTINGERÎ Û SERXWEBÛNA NETEWEYÎ

MÊTINGERÎ Û PÊVAJOYA KAPÎTALÎZMÊ YA REKABETA SERBEST

EMPERYALÎZM, MÊTINGERÎ Û SERXWEBÛNA NETEWEYÎ

DI NAVBERA HER DU ŞERÊN PARVEKIRINÊ YÊN EMPERYALÎST DE REWŞA CÎHANÊ

ÖZGÜR KADIN PERSPEKTİFLERİ-1.BÖLÜM

REWŞA WELATÊN SOSYALÎST

REWŞA MÊTINGEH Û TEVGERÊN RIZGARIYA NETEWEYÎ

ÖZGÜR KADIN PERSPEKTİFLERİ-2.BÖLÜM

ÇÎNA KARKER Û KOMÎNÎST

DEMOKRATİK MODERNİTEYİ YENİDEN İNŞA GÖREVLERİ -1.BÖLÜM

DEMOKRATİK MODERNİTEYİ YENİDEN İNŞA GÖREVLERİ -2.BÖLÜM

ÖZGÜR KADIN PERSPEKTİFLERİ-3.BÖLÜM

PKK ÖNDERLİĞİ HALKÇIDIR VE BAĞIMSIZDIR

CIVAKA KURDISTANÊ

B) DI SERDEMA FEODAL DE KURD Û KURDISTAN

3-DI HEGOMONYAYA TIRK U ÎRANIYAN DE KURDISTAN

C-DI NAV SÎSTEMA EMPERYALÎST DE KURDISTAN

İMRALI ADASINDA CEZAEVİ YAŞAMIMA DAİR

İMRALİ KAYALIKLARINA ZİNCİRLENDİM!

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN 1999 KOMPLO SÜRECİNİ DEĞERLENDİRİYOR

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR -1.BÖLÜM

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR -2.BÖLÜM

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR -3.BÖLÜM

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR -4.BÖLÜM

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR -5.BÖLÜM

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR -6.BÖLÜM

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR -7.BÖLÜM

HALKLAR ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN İMRALI'YI ANLATIYOR -8.BÖLÜM

ÖZGÜR KADIN PERSPEKTİFLERİ-4.BÖLÜM

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK -1.BÖLÜM

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK -2.BÖLÜM

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK -3.BÖLÜM

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK -4.BÖLÜM

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK -5.BÖLÜM

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK -6.BÖLÜm

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK -7.BÖLÜM

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK -8.BÖLÜM

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK -9.BÖLÜM

KOMPLO ÇEMBERİNDEKİ BİR HALKIN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLMAK -10.BÖLÜM

ÖZGÜR KADIN PERSPEKTİFLERİ-5.BÖLÜM

ÖZGÜR KADIN PERSPEKTİFLERİ-6.BÖLÜM

ÖZGÜR KADIN PERSPEKTİFLERİ-7.BÖLÜM

MÊTINGEHKIRINA KURDISTANÊ JI ALIYÊ KOMARA TIRKIYÊ VE

MÊTINGEHKIRINA BAŞÛRÊ KURDISTANÊ

MÊTINGEHKIRINA ROJHILATA KURDISTANÊ

DIVÊ JI BO ZIMANÊ KURDÎ CIHÊN AZAD WERIN AFRANDIN

ÖZGÜR KADIN PERSPEKTİFLERİ-8.BÖLÜM

II- CIVAKA BAKURÊ KURDISTANÊ PÊKHATEYA EKONOMÎK

PÊKHATEYA (YAPI) CIVAKÎ

ÖZGÜR KADIN PERSPEKTİFLERİ-9.BÖLÜM

ÖZGÜR KADIN PERSPEKTİFLERİ-10.BÖLÜM

PROLETARYA

PKK BİR NEWROZ PARTİSİDİR-1.BÖLÜM

NEWROZ ZAFERİ KESİNLEŞTİRMEK!-1.BÖLÜM

NEWROZ ZAFERİ KESİNLEŞTİRMEK!-2.BÖLÜM

PKK BİR NEWROZ PARTİSİDİR-2.BÖLÜM

PKK BİR NEWROZ PARTİSİDİR-3.BÖLÜM

ŞOREŞA ME ŞOREŞA AFIRANDINA HEZKIRINÊ YE

DEVLET YERİNE DEMOKRATİK YÖNETİM

KADIN DOĞASI

SEVGİ ANLAMAYA DAYALI OLURSA ANLAMLIDIR

PERWERDE Û PÊKHATEYA ÇANDÎ

PÊKHATEYA NETEWEYÎ