KDP'NİN KÜRT DAVASI YOK
KDP'NİN KÜRT DAVASI YOK
0 Yorum
155
08-05-2022

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Besê Hozat ile hem Kürt halkı hem de Türkiye’deki ırkçı rejim için varlık-yokluk olarak tanımlanan savaşı konuştuk...

KDP’nin bir Kürt davası yoktur. KDP’nin davası Kürdistan’ın kaynaklarını soykırımcı sömürgeci Türk devletine pazarlayarak zenginliğine zenginlik katmaktır. Öyle ki Barzani ailesinin ABD, Avrupa, Türkiye ve Körfez ülkelerindeki mal varlıklarıyla dünyanın sayılı zenginleriyle yarıştıkları görülüyor. 

AKP-MHP ile işbirliği yapan KDP, Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerine 17 Nisan’da işgal saldırısı başlattı. 23 günü geride bırakan işgal saldırısında gerillanın direnişi ile karşılaşan Türk devleti ve KDP, asker ölümlerini ile kayıplarını gizliyor. Ancak HPG'nin gün gün yaşanan çatışmalara ilişkin açıklamaları yüzlerce askerin öldürüldüğünü ve işgalcilerin büyük kayıplar verdiğini ortaya koyuyor. Yüksek teknoloji silahların kullanıldığı savaşa karşı büyük bir direniş sergileyen gerilla güçleri, işgalcilerin hesaplarını alt üst ederken Türk ordusu çareyi kimyasal silah kullanmakta buldu. İşgalciler, Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerinde kimyasal silaha sarılırken, yasaklı olan kimyasal silahların kullanılmasına göz yumulması ve uluslararası kurumların sessizliği dikkat çekiyor. Sömürgecilik ve işbirlikçilik kadar Kürt halkı için de varlık-yokluk olarak tanımlanan PKK'nin ise son savaş dediği işgal girişiminin perde arkasını, AKP-KDP ortaklığını, Barzanilerin servetini ve savaşın gidişatını KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Besê Hozat ile konuştuk. Bugün, Hozat ile yaptığımız ve 2 bölümden oluşan söyleşimizin ilk bölümüne yer veriyoruz. 

Federe Kurdistan hükümeti adına hareket eden KDP ve Barzanilerin Ankara ile ilişkileri yoğunlaştı. Basına yansıttıkları gaz ve petrol anlaşması ve ticari ilişkiler olsa da perde arkasında nasıl bir pazarlık yapılıyor? 

Sorunuza cevap vermeden önce içinde bulunduğumuz bu Mayıs ayında şehit düşen büyük devrim şehitlerini anmak istiyorum. Kurdistan ve Türkiye devrimci hareketinin büyük önderlerinden Mehmet Karasungur, İbrahim Bilgin 2 Mayıs’ta, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan 6 Mayıs’ta, Haki Karer, Dörtler ve İbrahim Kaypakkaya 18 Mayıs’ta şahadete ulaştı. Bu büyük devrimcilerin şahsında tüm özgürlük ve devrim şehitlerini saygı, sevgi ve minnetle anıyorum. Anıları bugün görkemli bir mücadele ile yaşatılıyor.

6 Mayıs aynı zamanda Önder Apo’ya karşı geliştirilen 1996 komplosunun yıldönümüdür. Komplo bugün mutlak tecrit ve soykırım saldırıları biçiminde devam ediyor. Komplocuları nefretle lanetliyorum.  

Ayrıca 4 Mayıs Dersim 1938 tertelesinin 85. yıldönümüydü. Dersim soykırımında onurluca direnerek yaşamını yitiren canları, Seyit Rıza-Besê, Alişêr-Zarife ve Nuri Dersimi şahsında büyük bir saygı ve minnetle anıyorum. Soykırımcı sömürgeci Türk devleti er yada geç yaptıklarının hesabını bu halka verecektir. Aynı soykırım politikası bugün de sürüyor ve soykırım tamamlanmak isteniyor. Soykırımcı sömürgecilik, Zap işgal saldırısını yüzyıldır süren tertelenin nihai aşaması yapmak istiyor. Fakat gerillanın ve halkın direnişiyle bu hesap boşa çıkacak, faşist Türk devletini yüzyıllık soykırımcı gerçeği ile yüzleştirecek bir süreci başlatacaktır. 

Sorunuza gelecek olursak; KDP’nin Türkiye ile ciddi bazı anlaşmalar yaptığı artık bir sır değildir. Başûrê Kurdistan’daki petrol ve gazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya aktarılacağı, ABD ve Avrupa’nın da bunu desteklediği görülüyor. Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklı ortaya çıkan gaz krizinin bir parçada olsa böyle aşılmak istendiği yorumları gerçeğin sadece bir parçası. KDP yıllardır Başûr’un petrol ve gazını Türkiye’ye satıyor. Bu konuda 50 yıllık anlaşmalar yaptıklarını kendileri açıkladı. Irak ve YNK ile KDP’nin yaşadığı sorunların önemli bir nedeni de budur. 

Türkiye bu anlaşmalara dayanarak Musul ve Kerkük’e kadar siyasi ve askeri hakimiyetini geliştirmeye çalışıyor. Böylece yüzyıllık rüyası olan Misak-ı Milli sınırlarına ulaşmak istiyor. Tüm Başûr’u ve Rojava’yı işgal ederek ilerde uygun bir siyasi konjonktür yakaladığında işgal ettiği tüm bu alanları ilhak etmeyi hedefliyor. Türkiye’nin işgaller ile ulaşmak istediği stratejik hedefi kesinlikle budur; misak-ı milli sınırlarına ulaşmaktır. PKK’yi bu stratejik hedefleri önünde büyük bir engel olarak gördüğünden PKK’nin tasfiye edilmesi kendileri açısından bir beka sorununa dönüşmüş durumdadır. Zira PKK soykırımcı sömürgeci Türk devletinin soykırım, işgal ve ilhak politikaları önünde aşılmaz bir duvar gibi durmaktadır. 

KDP, Türkiye’nin misak-ı milli sınırlarına ulaşma planını destekliyor. Bu plan gereği Başûrê Kurdistan’ı Türkiye’nin bir vilayeti haline getirme konusunda anlaşmış görünüyorlar. KDP’nin Türk devletinin Başûrê Kurdistan’da ve Rojava’da Türk işgaline aktif destek vermesi, işgallere meşruiyet zemini yaratma çabası bu gizli anlaşmayla ilgili bir durumdur. Türkiye  Başûrê Kurdistan’ı işgal ve ilhak ederek Türkiye’ye bağlı bir vilayet haline getirecek, başına da vali olarak Barzanilerden birini koyacak. Bu konuda anlaştıkları görülüyor. 

Türkiye KDP desteği ile Başûr’un önemli bir bölümünü işgal etmiş durumdadır. Askeri üs sayısını iki-üç katına çıkarmış bulunmaktadır. Türk ordusu Başûr’daki askeri üslerinden hareket ederek operasyon yapıyor. KDP, TC’ye Başûr’dan saldırı geliştirme imkanı sunuyor. İşgalci ordu Şeladize’den Kurojaro’ya çıkıyor, helikopterleri Başûr’daki üslerden kalkıyor. KDP işgalci orduya her türlü istihbarat, lojistik, güvenlik, barınma ve ulaşım imkanı sağlıyor ve bu biçimde doğrudan savaşın içinde yer alıyor. Bazı kritik yerlerde Türk askerinin peşmerge kıyafetleriyle hareket ettiği de söyleniyor. Dolayısıyla KDP’nin, PKK’nin tasfiye planı içerisinde aktif biçimde yer aldığı görülüyor.  

Mesrur Barzani’in son İngiltere görüşmeleri ve ardından Konfederasyon’u dillendirdiği ve bunun için girişim yaptığı biliniyor. Kürt Özgürlük Hareketini teslim olmak ve bağımsızlıktan vazgeçmek ile itham eden Barzani ailesinin son girişimi nasıl yorumlanabilir? 

Mesrur Barzani’nin Erdoğan ile görüşmesinden hemen sonra İngiltere’de görüşmelerde bulunması dikkat çekicidir. Anlaşılan Erdoğan ile yaptığı anlaşmalara dair İngiltere’nin ve Avrupa’nın desteğini almak istiyor. Öte yandan bu görüşme İngiltere’nin de bu savaştaki rolünü ortaya koyuyor. Mesrur’un Konfederasyon açıklamalarını Türk devleti ile yaptığı kirli anlaşmaları ve Türk devletinin soykırım saldırılarına ortaklığını gizleme çabası olarak da değerlendirmek gerekir. 

KDP, Türk devletinin soykırım saldırıları içinde yer alıyor. Mesrur Barzani işgal saldırılarını planlamak üzere Erdoğan ile görüştü. Gerçek buyken Mesrur, Türk devleti ile yaptığı kirli anlaşmaları gizlemek ve Kürtleri aldatmak için “Irak devletlere bölünmüş birden çok devletin Konfederasyonu olabilir” diyerek hakikati gizleyip farklı bir algı oluşturmaya çalışıyor. Ayrıca bu açıklamayı Başûr’u Irak’tan tamamen kopararak Türkiye’nin resmi bir vilayeti haline getirme çabasının dışavurumu olarak da okumak gerekir. 

KDP, Başûr’u Türk devletinin vilayeti yapma konusunda Türk devleti ile ortak çalışıyor. Mesrur Barzani’nin konfederasyondan kastı Irak’ın küçük devletler biçiminde bölünerek devletçikler konfederasyonu biçiminde yeni bir siyasi biçim kazanması ve Başûr devletçiğinin de Türkiye’ye bağlanmasıdır. Barzani, Başûrê Kurdistan’ı Irak sınırları içinde düşünerek bunu söylemiyor, Başûr’u Irak’tan tamamen koparıp Türkiye’ye bağlamak için söylüyor. Zaten mevcut gidişat tamamen buna doğrudur. Bu haliyle bile Başûr Türkiye’nin bir vilayeti gibidir. Türkiye Başûr üzerinde siyasi, ekonomik, kültürel ve askeri hakimiyetini çok büyük ölçüde kurmuş durumdadır. 

KDP’nin bir Kürt davası yoktur. KDP’nin davası Kurdistan’ın kaynaklarını soykırımcı sömürgeci Türk devletine pazarlayarak zenginliğine zenginlik katmaktır. Öyle ki Barzani ailesinin ABD, Avrupa, Türkiye ve Körfez ülkelerindeki mal varlıklarıyla dünyanın sayılı zenginleriyle yarıştıkları görülüyor. 

KDP, TC’ye Başûr’dan saldırı geliştirme imkanı sunuyor. İşgalci ordu Şeladize’den Kurejahro’ya çıkıyor, helikopterleri Başûr’daki üslerden kalkıyor. KDP işgalci orduya her türlü istihbarat, lojistik, güvenlik,barınma ve ulaşım imkanı sağlıyor. Bazı kritik yerlerde Türk askerinin peşmerge kıyafetleriyle hareket ettiği de söyleniyor.

KDP’nin, Medya Savunma Alanları’nda irili ufaklı birçok noktaya askeri sevkiyat yaptığı bilgileri geliyor? Kurojaro alanı ve Metina çevresinde bazı bölgelere girme girişimlerinden bahsediliyor. KCK olarak tüm çağrılarınıza rağmen bu girişimleri nasıl görüyorsunuz? 

KDP Türk devletinin giremediği tüm yerlere kendine bağlı özel güçlerden Zerevan, Gulan güçlerini ve Roj peşmergelerini yerleştiriyor. Gerilla alanlarını kuşatıyor, yollarını kesiyor, Türk devletine istihbarat vererek gerilla gruplarını vurdurtuyor. Dağların zirvelerini işgalci ordu tutuyor, yamaçları, vadileri ve yolları ise KDP tutmaya ve yerleşmeye çalışıyor. Türk ordusu ile birlikte gerillayı tasfiye ederek Başûr’u işgal etmesine ön ayak oluyor. KDP savaşın içinde olduğu için yaptığımız çağrılara doğal olarak olumlu cevap vermiyor. PKK’nin tasfiye konseptine dahil olmuş ve Kurdistan’ı işgal saldırılarında aktif rol oynayan bir KDP gerçeği var. 

İşgalin nedeni soykırımcı politikalar, destekçisi ise işbirlikçilik ve ihanettir. Başûr’da KDP işbirlikçiliği ve ihaneti ulusal birliğin önünde engel ve tehlike oluşturuyor. KDP,  Başûr’un demokratikleşmesini sürekli bir biçimde engelliyor, ortaya çıkan her adımı zehirliyor. Türk egemen sınıfını taklit ederek baskı ve zulmü iktidarının vazgeçilmez unsuru, Türk kültürünü  Başûr’da yayarak Kurdistan’ı Türk uluslaşmasının yayılma alanı haline getiriyor. KDP’nin demokrasi karşıtı tutumu YNK, Goran ve diğer tüm partilerin de demokratikleşme yönünde adım atmasını önlüyor. Onları kendi anti demokratik politikalarını uygulamaya zorluyor. KDP’nin uyguladığı baskı altında demokratik değerleri güçlü savunamamak ve demokratik siyaseti hakim kılamamak bu partilerin de en büyük eksikliğidir. Oysa YNK başta olmak üzere diğer muhalif partiler güçlü bir demokrasi mücadelesi yürütebilseler, işbirlikçi KDP’nin politikaları etkisiz kalır. Ne Başûr Türk devlet işgaline uğrar ve ne de toplum özgürlük, demokrasi, adalet ve yoksulluk sorunu yaşar.  

Türk devletiyle KDP işgalde ortaklaşırken, YNK ve diğer Başûrlu güçler yaptıkları açıklamalar ile işgale karşı tavır aldılar. KCK’nin Güney Kurdistanlı güçler ile işgal karşıtı mücadeleye dair görüşleri nelerdir?

Başûrê Kurdistan halkı, KDP ortaklığında gelişen Türk devletinin işgal saldırılarına karşı büyük bir öfke içerisindedir. Halkın işgale karşı öfkesi çok büyüktür. Soykırım savaşında aktif rol üstlenen işbirlikçi ihanetçi KDP’ye öfke de çok büyüktür.  Başûr’da halkın yanı sıra siyasi partilerden, çok sayıda siyasetçi, sanatçı ve aydın çevrelerden, sivil kurumlardan tepkiler, protestolar gelişti. Sol ittifak öncülüğünde Hewlêr’de etkili bir protesto eylemi yapıldı. Halk Sülaymaniye, Raperin, Çemçemal ve Xaneqin alanlarında işgale ve işbirlikçiliğe karşı öfkesini ortaya koydu. YNK, Goran ve Tevger başta olmak üzere birçok siyasi parti işgal ve işbirlikçilik karşıtı açıklamalarda bulundu. Bütün bu tutumlar çok değerlidir. 

Kuşkusuz çeşitli protesto eylemleri ve açıklamalarla işgalin önüne geçilemez. İşgale ve işbirlikçiliğe karşı büyük bir öfke içinde olan halkımızın topyekün ayağa kalkması gerekiyor. Siyasi partiler, kurum ve insiyatifler halkın bir bütün ayağa kalkışına öncülük edebilmelidir. İşgale ve işbirlikçiliğe karşı olan her parti hitap ettiği ve etkilediği toplumsal kesimleri hareket geçirir, ayağa kaldırırsa Başûr halkımız yediden yetmişe ayağa kalkar. KDP’nin zulmü ve baskısı altında sesini çıkaramayan herkes bu direnişe katılacaktır. YNK, Goran, Komünist, Zahmetkeşan, İslami partiler tarihi bir sorumluluk ile karşı karşıyadır. Her bir parti halkın önemli bir kesimini etkiliyor. O halde Kürt halkının özgürlüğü için soykırımcı sömürgeci Türk devletine ve işbirlikçisi KDP’ye karşı en güçlü tutumu ortaya koyarak halkın direnişine öncülük yapmalılar. Tarih herkesten böyle bir sorumluluk bekliyor. 

İşgalin nedeni soykırımcı politikalar, destekçisi ise işbirlikçilik ve ihanettir.

KDP, Türk egemen sınıfını taklit ederek baskı ve zulmü iktidarının vazgeçilmez unsuru,

Türk kültürünü Başûr’da yayarak Kürdistan’ı Türk uluslaşmasının yayılma alanı haline getiriyor.

KDP, Başûrê Kurdistan’da diktatöryal bir rejim inşa etti. Birçok Behdinanlı gazeteci halen zindanda ve bir çoğu açlık grevine girdi.  Başûrê Kurdistanlı Kürt halkı yokluk ve yolsuzluk kıskacında. Şimdi de KDP ve TC baskısı ve işbirliğinin yarattığı bir savaş yüzünden köylerine gidemez duruma geldiler.  Başûrê Kurdistan’ın bu durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

KDP’nin işbirlikçiliği ve ihaneti olmasaydı soykırımcı sömürgeci Türk devleti Başûrê Kurdistan’a işgal saldırıları yapamazdı. Bu saldırılar KDP’nin talebi ve katılımıyla oluyor. KDP soykırım işgal saldırılarında gönüllü olarak yer alıyor. KDP’nin de dahil olduğu soykırım ve işgal saldırılarında yüzlerce köy boşaltıldı. Halk cennet gibi köylerini işgalcilere terk ederek, perişan bir yaşama mahkum edildi. KDP, Kurdistan’ın tüm kırsal alanlarını faşist soykırımcı Türk devletinin işgaline bıraktı. Kırsalı çökertti. Doğasını talan ettirdi, ağaçlarını kestirdi, canlılarını kimyasallarla zehirletti. KDP’nin daveti ve verdiği istihbaratlar üzerine her gün havadan yağan onlarca bomba, Kurdistan’ın dağını, taşını, ağacını, çimenini, suyunu zehirliyor, cennet ülke Kurdistan çölleşiyor. Tüm bu vahşeti KDP Kurdistan’a yaşatıyor. İşbirlikçilik ve hainlik yaparak Kürt düşmanı soykırımcı faşist Türk devletini Kürtlere, doğasına saldırtıyor, Kürtlerin özgür geleceğini aile krallığı adına yok ediyor.   

KDP, Türk devletiyle 50 yıllık petrol ve gaz anlaşmaları yapmış. Kurdistan’ın gazını ve petrolünü Türkiye’ye satarak kazandığı parayla Türkiye’de, ABD’de ve daha birçok ülkede milyar dolarlar değerinde mallar-mülkler satın alıyor. Dünyanın sayılı bankalarına hazineler yatırıyor. Halk ise perişan durumda. Tarım ve ziraat çökmüş. Üretim alanları yok edilmiş. Yıllardır memurlar beş kuruş maaş alamıyor. Öğrenciler sefalet içinde. İşsizlik, yoksulluk, açlık hat safhada. Kadına karşı şiddet dehşet düzeye ulaşmış. Halk Türkiye’nin artıklarından, çöplüğünden beslenen zavallı bir duruma getirilmiş. Kurdistan Türkiye’nin ucuz mal pazarına, çöplüğüne dönüştürülmüş. Halk evine bir lokma ekmek götüremezken, öğretmenler yıllardır maaş alamazken, umutsuzluk içindeki gençler Kurdistan’ı terk ederken, KDP elitleri ceplerini, kasalarını doldurmakla, şatafatlı köşkler ve saraylar almakla-yapmakla meşgul! 

KDP’nin bu gerçeğini topluma anlatan çok sayıda aydın, siyasetçi, gazeteci de zindanlardadır. KDP kirli gerçeğini halktan gizlemek için tüm muhalif sesleri susturuyor; aynen AKP-MHP faşizminin Türkiye’de yaptığı gibi aykırı herkesi zindanlara dolduruyor. Ciddi tehlike gördüklerini ise komplolarla ortadan kaldırıyor.  

Başûrê Kürdistanlı siyasi parti ve hareketlerin işgale karşı tarihi sorumlulukları var.

Her bir parti halkın önemli bir kesimini etkiliyor. O halde Kürt halkının özgürlüğü için soykırımcı sömürgeci Türk devletine ve işbirlikçisi KDP’ye karşı en güçlü tutumu ortaya koyarak halkın direnişine öncülük etmeliler.Tarih herkesten böyle bir sorumluluk bekliyor.

Diğer dikkat çekici bir gelişme ise; İran’ın Hewlêr’e yönelik füzeli saldırıları. İran neden bu saldırıları yapıyor? Mart ayında Tebriz’den Hewlêr’e yönelik füzeli saldırılar ardından İran basını bunun aynı zamanda Türkiye’ye yönelik bir mesaj olduğunu söyledi. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye bölgede neo-Osmanlıcı hegemonik bir politika yürütüyor. Osmanlı hakimiyetindeki tüm coğrafyalarda etkili olmaya çalışıyor. Ayrıca misak-ı milli sınırlarına ulaşmayı, Musul ve Kerkük’ü almayı temel bir strateji olarak belirlemiş durumda. İşbirlikçi KDP’nin desteği ile bu hedeflerini gerçekleştirmek istiyor. Türkiye’nin bu stratejisi ve politikası bölgede hegemonik mücadele yürüten İran açısından tabii ki rahatsız edici bir durumdur. Zira tarih boyunca İran ile Türkiye arasında bölgesel hegemonik bir mücadele sürekli yaşanmıştır. İşbirlikçi KDP desteğiyle NATO ülkesi Türkiye’nin bölgeye yayılmasını İran’ın kendi çıkarına görmesi mümkün değildir. 

Anlaşılan KDP’nin Bağdat politikası da İran’ı rahatsız etmekte, kendi çıkarına zarar verdiğini düşünmektedir. KDP yıllardır ABD ve Türkiye desteğiyle Şiileri bölme politikası yürütüyor. Şiileri bölerek İran’a karşı çıkarmaya çalışıyor. KDP bunu yaparken ABD ve Türkiye’yi Başûrê Kurdistan’da tam bir hakim güç haline getiriyor. Biliyorsunuz, KDP’nin ısrarlı talepleri sonucu ABD, Irak’tan çektiği askeri güçlerini Başûrê Kurdistan’da konuşlandırdı. ABD, Başûrê Kurdistan’da askeri varlığını çok arttırdı ve tahkim etti. Aynı biçimde KDP NATO ülkesi faşist Türk devletini de  Başûr’da etkili bir güç haline getirdi. Şu anda Türkiye’nin  Başûr’da elliye yakın askeri üssü var. Bunlar aynı zamanda NATO üsleridir. Her yerde MİT, CIA, MOSSAD örgütlü ve Parastın ile ortak çalışıyor. Tüm bu gelişmeleri İran kendi açısından olumsuz görebilir. Hewler’e yapılan füze saldırılarının bu gelişmelerle doğrudan ilişkisinin olduğu söylenebilir. 

İran’ın ABD, Türkiye ve İsrail’in KDP desteğiyle Irak’ta güçlenmesini çıkarlarına tehdit olarak algıladığı açıktır. ABD, kendi çıkarları ve İsrail’in bölgedeki güvenliği açısından İran’ın zayıflamasını, İran İslam rejiminin değişmesini ve İran’ın küresel sermayeye entegre olmasını çok önemsediği bir gerçektir. Bunu sağlamak için ABD’nin yıllardır İran’a siyasi ve ekonomik ambargo uyguladığını biliyoruz. Kasım Süleymani’nin Bağdat’ta öldürülmesi İran’a ABD ve İsrail’in neler yapacağının çarpıcı bir mesajıydı. Hewler’e yapılan füze saldırıları da İran’ın ABD, İsrail, Türkiye ve KDP’ye mesajı olarak okunabilir.

REWŞAN DENİZ

KAYNAK: ÖZGÜR POLİTİKA

YORUM GÖNDER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

BENZER KONULAR

AHİM UMUT HAKKI MEKANIZMASI İSTİYOR

'PKK YASAĞININ EN BÜYÜK NEDENİ SİLAH TİCARETİ'

ABDULLAH ÖCALAN'A ÖZGÜRLÜK İNİSİYATİFİ'NDEN HAREKETE GEÇME ÇAĞRISI

HİÇBİR SALDIRI HALKIMIZI YILDIRAMAZ

SALDIRILAR ÇÖKÜŞ SÜRECİNİN ÇIRPINIŞLARIDIR

20 ÇOCUĞUM DAHA OLSA ‘MÜCADELE EDİN’ DERİM

KOMPLOYA KARŞI SEFERBERLİĞE ÇAĞIRDI

YASAĞA HAYIR, KRİMİNALİZASYONA SON

'ÖNDERLİĞİN ÖZGÜRLÜĞÜ KÜRTLERİN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SAĞLAYACAKTIR'

DAVAYA ADANAN BİR YAŞAM: ZÜLKÜF GEZEN

ROJHİLAT GENÇLERİ VE KADINLARI SEROK APO'YA SAHİP ÇIKMALI

PKK TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİL TERÖRE KARŞIDIR

HEDEFİMİZ KOMPLONUN TAM YENİLGİSİDİR

EN BÜYÜK GENÇLİK ORDUSU HPG VE YJA STAR'DIR

KJK 15 ŞUBAT’TAN 4 NİSAN’A KADAR KESİNTİSİZ EYLEME ÇAĞIRDI

AVUKATLARDAN BM’YE İMRALI İÇİN ‘ACİL EYLEM’ ÇAĞRISI

24. YILINDA ULUSLARARASI KOMPLOYU BOŞA ÇIKARALIM

'ZAFER İNANÇLA SAVAŞAN GERİLLANIN OLACAK'

KCK YÜRÜTME KONSEYİ YILLIK TOPLANTI SONUÇLARI AÇIKLANDI

APOCU FEDAİ RUH KOMPLONUN SONUÇ ALMASINA ASLA İZİN VERMEYECEKTİR

24’ÜNCÜ YILI ÖNDER APO'NUN FİZİKİ ÖZGÜRLÜK YILI YAPMALIYIZ

12 ŞUBAT'TA ÖNDER APO'NUN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN SEFERBER OLALIM

ÖNDER APO’NUN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN ALANLARDA OLACAĞIZ

KOMPLOYU YENECEĞİZ

GENÇLİK TÜM GÜCÜNÜ VE ENERJİSİNİ FAŞİZMİ YIKMAYA ODAKLAMALIDIR

YURTSEVER HALKIMIZA VE DEMOKRATİK DOSTLARIMIZA!

KOMPLOYA KARŞI EMSALSİZ BİR DİRENİŞ SERGİLENDİ

'BEDELİ NE OLURSA OLSUN ÖNDERLİĞİ ÖZGÜRLEŞTİRECEĞİZ '

'KOMPLOYA KARŞI ÖZGÜRLÜK HAREKETİ'Nİ DAHA DA GÜÇLENDİRECEĞİZ'

ÖNDER APO’SUZ YAŞAMAYA ALIŞMADIK, ASLA ALIŞMAYACAĞIZ!

'TECRİDİ ÖZGÜR KADIN GERÇEĞİYLE YERLE BİR EDECEĞİZ !'

ESATETİN 24’ÜNCÜ YILI ÖNDERLİĞİN ÖZGÜR OLACAĞI YIL OLACAKTIR

TECRİDİN EN KÖTÜ AŞAMASI YAŞANIYOR

BİRLEŞEREK FAŞİZME SON DARBEYİ VURMALIYIZ

FAŞİZM ÖZGÜRLÜK DEVRİMİNİN BÖLGESEL DEVRİM HALİNE GELMESİNDEN KORKMAKTADIR

FAŞİZME VE TECRİDE KARŞI İMRALI DİRENİŞİNİ SAHİPLENMELİYİZ

TECRİT DERHAL SON BULMALI

KNK'Ê ROJA ZİMANÊ DAYÎKÊ Lİ TEVAHİYA DAYÎKÊN KURD Û KURDİSTANÎ PÎROZ KİR

ZİMAN ÇAND Û NASNAMEYA GELAN E

İMRALI TESPİT RAPORU: İMRALI'DA İŞKENCE REJİMİ VAR

GERİLLANIN DİRENİŞİYLE ÖNDER APO’YU ÖZGÜRLEŞTİRECEĞİZ

YAŞAM, ÖZGÜRLÜK, ADALET VE EŞİTLİK İÇİN ALANLARA!

Lİ BER XWE BİDE, XWE Bİ RÊXİSTİN BİKE, Bİ RENGEKÎ AZAD BİJÎ!

UKRAYNA SAVAŞI VE BAYRAKTAR TB-2’NİN ANLATTIKLARI…

CEZAEVLERİNDE ZULÜM BÜYÜYOR

‘DAİŞ’E KARŞI MÜCADELE ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ

HALK PKK'Yİ İRADESİ GÖRÜYOR

ULUSAL KONGRE İÇİN TÜM SORUMLULUĞU ALMAYA HAZIRIZ

YJA STAR KOMUTA KONSEYİ TOPLANDI

PALME SORUŞTURMASINDA ‘PKK LİSTESİ’ MİT’TEN

BAWER BOTAN DEVRİMCİ, SANATÇI VE EDEBİYATÇIYDI

8 MART’TA HAMLEMİZ ZİRVEYE ULAŞACAK

'DİRENİŞ MİRASI DALGA DALGA BÜYÜYOR'

İMRALI TECRİT SİSTEMİNE KARŞI MÜCADELE TOPYEKÛN OLMALI!

KADINLARDAN DİRENİŞİ BÜYÜTME MESAJI

BU SEFALETİ VE ZORBA DÜZENİ ANCAK DEVRİM ORTADAN KALDIRIR!

NATO ORDUSUNA KARŞI DİRENİŞ SIRADAN DEĞİL

AB HANGİ BAHANELERLE PKK’Yİ LİSTEYE ALDI?

PKK LEHİNE KARARLAR NASIL ALINDI,'TERÖR'LİSTESİ NASIL İŞLİYOR?

ÖZGÜRLÜK DAĞLARINDA 8 MART’I KARŞILAMAK BAŞKADIR

DİRENİŞİMİZİ DAHA DA GÜÇLENDİRECEĞİZ

AVRUPA’DA PKK İÇİN YENİ BİR HUKUKSAL SÜREÇ BAŞLADI!

SUİKAST TİMİ SARAY'IN DANIŞMANLARI İLE KOL KOLA (2.BÖLÜM)

ÖZGÜRLÜĞE HER ZAMANKİNDEN DAHA YAKINIZ

AVRUPA’DA PKK İÇİN YENİ BİR SÜREÇ BAŞLADI

PARİS KATLİAMINDAN MİT'İN 'ARKA BAHÇESİ' ALMANYA'YA (3.BÖLÜM)

DÜNYA PKK GERÇEĞİNİ ARTIK DAHA RAHAT GÖRÜYOR

ÊZİDÎ VE FEYLİ KÜRTLERİ KONFERANSI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ

HPG GERİLLALARI: İŞGALCİ DÜŞMANDAN BİRLİKTE HESAP SORALIM

YJA-STAR GERİLLALARI: 2022 KADIN ÖZGÜRLÜK YILI OLACAK

8 MART, HER KADININ YAŞAMDAKİ DİRENİŞİDİR

YJA STAR’IN MÜCADELESİ İVME YAPACAK

EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAM İÇİN BU DÜZENİ ALT ÜST EDECEĞİZ!

KÜRDİSTAN ÖZGÜRLÜK DEVRİMİ BİR KADIN DEVRİMİDİR!

KADIN BİRLİĞİ FAŞİZMİN SONUNU GETİRECEKTİR (1.BÖLÜM)

HER YERDE KADIN BAKIŞINI HAKİM KILMALIYIZ

KADINLARIN ÖZGÜRLÜK DURUŞU KAZANACAK

KADIN DEVRİMİNİ GERÇEKLEŞTİRİP FAŞİZMİ YENECEĞİZ!

KADINLAR KÜRESEL BARIŞ HAREKETİ ÖRGÜTLEMELİ (2.BÖLÜM)

KEVANA ZÊRÎN 2. KONFERANSINI YAPTI

KJK 8 MART ‘KALKIŞMASINI’ SELAMLADI

KONTRA YAPILANMA SADAT VAN’DA GENÇLERİ PROVOKASYONA HAZIRLIYOR

‘SALDIRILARA KARŞI KÜLTÜREL DEVRİMİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ’

ÖNDERLİK, İMRALIDA KOMPLOYA KARŞI MÜCADELENİN YOL VE YÖNTEMİNİ ORTAYA ÇIKARDI

BAŞARININ TEK ÖLÇÜSÜ ÖNDER APO'NUN FİZİKİ ÖZGÜRLÜĞÜDÜR

ŞEHİTLERİMİZ YOLUMUZU AYDINLATIYOR!

‘KONFERANSIN KÜRDİSTAN'A ETKİSİ OLACAKTIR’

ÇİYAGER DEVRİMCİ HALK SAVAŞI FEDAİLERİNİN FEDAİSİDİR

“YAŞASIN HBDH!”

'KÜLTÜRÜNE SAHİP ÇIKMAK TOPRAĞINI SAVUNMAKTIR'

‘BERXWEDAN JİYAN E YETMEZ, SERHİLDAN JİYAN E DEMELİYİZ’

HER GÜNÜ NEWROZLAŞTIRALIM!

50. NEWROZ YILINI RÊBER ÖCALAN’A ÖZGÜRLÜK NEWROZ’U YAPALIM

365 GÜN BOYUNCA NEWROZ'U KUTLAYACAĞIZ

ELLİNCİ YIL BİLDİRGESİ (1.BÖLÜM)

ELLİNCİ YIL BİLDİRGESİ (2.BÖLÜM)

KCK SAĞLIK KOMİTESİ’NDEN SAĞLIK EMEKÇİLERİNE DESTEK

NEWROZ RUHUYLA ZAFERE

HALEPÇE'NİN DE DİĞER KATLİAMLARIN DA HESABI MUTLAKA SORULACAKTIR!

HER İHTİMALE HAZIRIZ!

“KATLİAMLARDAN HESAP BİRLEŞİK DEVRİMLE SORULACAKTIR!”

ULUSLARARASI KOMPLOYU BOŞA ÇIKARAN TARİHİ NEWROZ

NEWROZ PÎROZ BE!

ÖNDERLİĞİ ÖZGÜRLEŞTİRME NEWROZU ÇOK GÜÇLÜ KUTLANMALI

NEWROZ MESAJLARI VE ÖZGÜR ALANLARDA KUTLAMALAR

ALMANYA YASAĞI KALDIRMALI, YENİ SAYFA AÇMALI!

ÖZGÜRLÜK ATEŞİ SÖNDÜRÜLEMEZ

BASINA VE KAMUOYUNA

'DIVÊ EV NEWROZ BİBE DESTPÊKA AZADİYA FÎZÎKÎ YA RÊBER APO'

NEWROZ ATEŞİNİ GÜRLEŞTİRELİM!

TUTSAKLARDAN NEWROZ MESAJI

“NEWROZ’UN DİRENİŞ ATEŞİYLE BİRLEŞİK DEVRİM ATEŞİNİ HARLAYALIM!”

NEWROZ'DA DİRENİŞ ATEŞİNE KENDİNİ KATAN DEVRİMCİLER

NEWROZ COŞKUSUNU HAZMEDEMEYEN TC ORDUSUNDAN YOĞUN HAVA SALDIRILARI

2022 NEWROZ’UNUN ISRARI: ÖNDER ABDULLAH ÖCALAN’A ÖZGÜRLÜK

NEWROZ PKK İLE ÖZÜNE KAVUŞTU

NEWROZ, HEDEFLERİ VE EYLEM ÇİZGİSİNİ BELİRLEDİ

'DAİŞ' E KARŞI YETERLİ DESTEK YOK'

YURTSEVER HALKIMIZA VE DEMOKRATİK DOSTLARIMIZA!

‘İMRALI’ AÇIKLAMASI

'RÊBER APO NEWROZ'UN GERÇEK ANLAMINI ORTAYA ÇIKARDI'

KDP’NİN İŞGAL SALDIRISINA DİREKT KATILIMI BAŞÛR’UN ’UN STATÜSÜNE DE SALDIRIDIR

ULUSAL HALK KAHRAMANLARIMIZI SAYGIYLA ANIYORUZ

KDP-TÜRK ORDUSUNUN 15 NİSAN’DA SALDIRACAĞI İDDİA EDİLDİ

ADI GİBİ YAŞAYAN EGÎT'İN ÖYKÜSÜ

4 NİSAN ÖZGÜR YAŞAM MÜJDESİDİR

HEVAL HEWRAM ÖLÜMSÜZ KAHRAMANDIR

KIZILDERE ŞEHİTLERİNİN ÖZLEMLERİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN MÜCADELEYİ YÜKSELTELİM!

4 NİSAN BİR MİLAT GİBİDİR

ÖNDER APO’NUN DOĞUM GÜNÜ ÖZGÜR HALKLARIN DOĞUM GÜNÜDÜR

KCK’DEN RAMAZAN AYI MESAJI

NEWROZ RUHU İLE 4 NİSAN’I KARŞILAYALIM

TUTSAKLARA SAHİP ÇIKILMALI!

ALANLARA, İRADEMİZİ SAVUNMAYA!

BASINA VE KAMUOYUNA!

FAŞİZM BİR KEZ DAHA YENİLGİYİ TADACAK

WAR AGAİNST THE KURDS WİLL NOT PREVENT ERDOGAN’S DOWNFALL

SAVAŞI HER ALANA YAYACAĞIZ

DEMOKRATİK KAMUOYUNA VE YURTSEVER HALKIMIZA

GERİLLA VE HALK ORTAK MÜCADELE İLE SALDIRILARI PÜSKÜRTECEK

BASINA VE KAMUOYUNA (YENİ)

GERİLLA 2021’DEKİ İŞGAL SALDIRISINI NASIL PÜSKÜRTTÜ?

BÜYÜK DİRENECEĞİZ

HERKES GERİLLA DİRENİŞİ ETRAFINDA KENETLENMELİ!

SESSİZLİK ÖLÜMDÜR, İHANETE ORTAK OLMAKTIR

BU ÖLÜM KALIM SAVAŞIDIR, HER KÜRT ÜSTÜNE DÜŞENİ YAPMALI!

GERİLLANIN FEDAİ DİRENİŞİ YANINDA YER ALALIM, DİRENİŞİ HER YERDE YÜKSELTELİM!

KCK DIŞ İLİŞKİLER KOMİTESİ’NDEN BAĞDAT’A ÇAĞRI

“1 MAYIS’TA FAŞİZMİ YIKMA, ÖZGÜRLÜĞÜ KAZANMA HEDEFİYLE DEVRİMCİ SAVAŞI BÜYÜTECEĞİZ”

BEHDİNAN’DA MİT-KDP GİZLİ TOPLANTI YAPTI

ZAP’TA YENİLİRLERSE ANKARA’DA DA YENİLECEKLER!

DAĞDA, OVADA VE ŞEHİRDE EYLEM SEFERBERLİĞİNE!

KURTEDÎROKA XİYANETA MALA BARZANÎ (DUYÊMÎN)

KONUŞMA DEĞİL EYLEM VAKTİ

KURTEDÎROKA XİYANETA MALA BARZANÎ (3' YEMÎN)

ŞENGAL ÖZERK MECLİSİ SALDIRILARA İLİŞKİN TUTUMUNU AÇIKLADI

ZAP’A SEFER OLUR, ZAFER OLMAZ

KÜRDİSTAN GENÇLİĞİ VE KADINLARI HER YERDE HAREKETE GEÇMELİ

YURTSEVER HALKIMIZA VE DEMOKRATİK GÜÇLERE!

BİR HAFTALIK SAVAŞ BİLANÇOSU (17 Nisan – 24 Nisan)

REJİM YANLIŞ HESABIYLA YÜZLEŞİYOR

KURTEDÎROKA XİYANETA MALA BARZANÎ (4'EMÎN)

PKK 1 MAYISLARLA BÜYÜDÜ (1.BÖLÜM)

PKK 1 MAYISLARLA BÜYÜDÜ (2.BÖLÜM)

İŞGALE KARŞI HER İNSANIMIZIN YAPABİLECEKLERİ VAR

SON SÖZÜ SAVAŞANLAR SÖYLER

TARİHİ GERİLLA DİRENİŞİNİ SAHİPLENELİM

AKP-MHP FAŞİST REJİMİ ZAP'TA ÇÖKECEK (3. BÖLÜM)

BİZ BU SAVAŞI KAZANACAĞIZ (4.BÖLÜM)

BİR HAFIZADIR ŞENGAL, KADIN ŞAHSINDA KENDİNİ GÜNÜMÜZE ULAŞTIRAN

PKK'Yİ SUÇLAMAK HUKUKİ DE AHLAKİ DE DEĞİL

KÜRTLER GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRMELİ

KÜRDİSTAN'IN EVLATLARI DÜŞMANA DİZ ÇÖKMEYECEK

DİRENİŞ BAYRAĞINI YÜKSELTEREK ŞEHİTLERE LAYIK OLACAĞIZ!

1 MAYIS'TA ALANLARDA KAVGAYI BÜYÜTECEĞİZ!

ZAFER KAZANAN ÖZGÜR KADIN TÜM İNSANLIĞA KAZANDIRACAKTIR!

1 MAYIS'TA ALANLARDA AKP-MHP'NİN İŞGAL SALDIRILARINA TUTUM ALINMALI!

ROJAVA GÜNCEL

KCK HALKLAR VE İNANÇLAR KOMİTESİ İSLAM ALEMİNİN RAMAZAN BAYRAMI'NI KUTLADI

KÜRT SOYKIRIMINI TAMAMLAMAK İSTİYORLAR

BAŞÛR’DAN BAKUR'A ETKİLİ EYLEMLER: 9 İŞGALCİ CEZALANDIRILDI

AMED’DEN İHANET VE SAVAŞ POLİTİKALARINA TEPKİ

TECRİT İMRALI’DA BAŞLAYIP ADIM ADIM YAYILDI

YURTSEVER HALKIMIZA VE DEMOKRATİK KAMUOYUNA!

GENÇLER SİLAH ALIP DİRENİŞE KATILMALI

HAREKETLİ GERİLLA TİMLERİ 16 İŞGALCİYİ CEZALANDIRDI

KÜRDİSTAN’IN KALBİ ZAP'TA ATIYOR

MEŞRU SAVUNMA HAKKIMIZI KULLANACAĞIZ

ŞENGAL ETRAFINDA KENETLENELİM

ZAP’I ZAFER KALESİ YAPACAĞIZ

“DEVRİMİN YOLUNDAYIZ… DENİZLERİN YOLUNDAYIZ!”

ZAP’I SADECE ZAP’TA SAVUNMUYORUZ

ALMANYA VE NATO'NUN TÜRK DEVLETİ İLE KİRLİ İŞBİRLİĞİ

ARKADAŞLAR TAM BİR PKK’Lİ RUHUYLA DİRENİŞTE

18 İŞGALCİ CEZALANDIRILDI, 1 HELİKOPTER DARBELENDİ

ZAP'IN NASIL BİR YER OLDUĞUNU GÖRECEKLER

KDP'NİN KÜRT DAVASI YOK

HİÇBİR ŞEY BU FAŞİST İKTİDARI KURTARAMAYACAK

AKP-MHP FAŞİZMİ ZAP VE AVAŞÎN’E GÖMÜLÜYOR

ZAP KÜRDİSTAN ADINA DİRENİYOR

DÜŞMANI ADIM ATAMAYACAK HALE GETİRMELİYİZ!

TÜM SURİYE KARŞI DURMALI

MEDYA SAVUNMA ALANLARI SEVK İDARE KOMUTANLIĞINA

KDP, CENAZELERİNİ ALAMAYAN TÜRK DEVLETİNİN CENAZELERİNİ TAŞIYOR

KADIN ÖZGÜRLÜK MÜCADELEMİZİN SEÇKİN ÖNCÜ MİLİTANI

AYSEL DOĞAN’IN MÜCADELESİNİ ZAFERLE TAÇLANDIRACAĞIZ

ZAP VE AVAŞİN’DEKİ DİRENİŞ ZİLANLARIN ÖZGÜRLÜK VE DİRENİŞ ÇİZGİSİDİR

BAZÊN ZAGROSÊ DEVRİMCİ HAMLESİ BİR AYLIK SAVAŞ BİLANÇOSU (14 NİSAN–14 MAYIS)

KÜRTÇE KONUŞMAK EN TEMEL EYLEMİMİZ OLMALI

KİMSE PKK'Yİ YOK EDEMEZ

KJK EĞİTİM KOMİTESİ KÜRT DİL BAYRAMI’NI KUTLADI

TC’NİN KÜRT MEZARLARINA KARŞI SAVAŞI: BİR İNSAN BEŞ KEZ ÖLDÜRÜLÜR MÜ?

MAYIS AYI ŞEHİTLERİNİ SAYGIYLA ANIYORUZ

YURTSEVER HALKIMIZA VE DEMOKRATİK DOSTLARIMIZA!

TÜRK ORDUSU ZAP ÇIKMAZINDA

TÜRK ORDUSU ZAP’TA KİLİTLENMİŞTİR

ZAP-AVAŞİN GERİLLASI DESTAN YAZIYOR TARİHİN EN BÜYÜK KAHRAMANLIK ÖRNEĞİNİ ORTAYA KOYUYOR

MAYIS ŞEHİTLERİ ÇİZGİSİNDE DİRENİŞ MUTLAKA KAZANACAK!

“İBRAHİM KAYPAKKAYA, HAKİ KARER VE DÖRTLER…SER VERİP SIR VERMEYEN DEVRİMCİLERİN İZİNDEYİZ!”

GERİLLANIN TARİHİ DİRENİŞİ VE APOCU FEDAİ İRADESİ ASLA KIRILMAYACAKTIR

ZAP DİRENİŞİ KÜRT VE BÖLGE HALKLARININ GELECEĞİNİN DİRENİŞİDİR

ZAGROS ŞAHİNLERİ 10 İŞGALCİYİ CEZALANLARDI

SUİKASTLARA KARŞI SİYASİ TAVIR GÖSTERİLMEZSE MİSİLLEME HAKKI KULLANILABİLİR

ÇİYAREŞ’TE 8 YOLDAŞIMIZ KİMYASAL SİLAH SALDIRISINDA ŞEHADETE ULAŞTI

‘SAVAŞI ZAFERLE TAÇLANDIRACAĞIZ’

ZAGROS ŞAHİNLERİ 15 İŞGALCİYİ CEZALANDIRDI

ZAP VE AVAŞÎN'DE 4 İŞGALCİ CEZALANDIRILDI

ŞARISTAN DERSİM VE ZAP

GERİLLA TEK YÜREK DİRENİYOR

ZAP ONLARA MEZAR OLACAK

METÎNA ŞEHİTLERİ ANISINA 19 İŞGALCİ CEZALANDIRILDI

HER YERDE DİRENİŞE VE SEFERBERLİĞE ÇAĞIRIYORUZ

KÜRT GENÇLERİ HER YERDE SAVAŞABİLMELİ

DEVRİMCİ HALK SAVAŞI

DEVRİMCİ İNTİKAM OPERASYONU’NDA 26 İŞGALCİ CEZALANDIRILARAK SİLAHLARINA EL KONULDU

'İMRALI KİLİDİNİ NE PAHASINA OLURSA OLSUN KIRACAĞIZ'

ZAP ASLANLARI SAVAŞ TARİHİNDE YENİ BİR SAYFA YAZIYOR

ZAP, AVAŞÎN VE METÎNA'DA 13 İŞGALCİ CEZALANDIRILDI

HALKIMIZA BAŞARIYI ARMAĞAN EDECEĞİZ