HİÇBİR ŞEY BU FAŞİST İKTİDARI KURTARAMAYACAK
HİÇBİR ŞEY BU FAŞİST İKTİDARI KURTARAMAYACAK
0 Yorum
116
09-05-2022

Türkiye’yi demokratikleştirecek ve özgür yarınlara taşıyacak gücün HDP’nin başını çektiği Demokrasi İttifakı'nda olduğunu vurgulayan Hozat, “Ne HDP’nin kapatılması ne de Zap işgal saldırısı bu faşist iktidarı kurtaramayacaktır” diye konuştu.

AKP ve KDP'nin kirli ortaklığı ile Kürtlere yönelik başlatılan işgal ve soykırım saldırısı 24. gününü geride bırakırken, Kürtler söz konusu olduğunda yürütülen kirli saldırılara sessiz, izleyici konumda kalındığına dikkat çeken KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Besê Hozat, yaşanan çifte standardın uluslararası ve bölgesel konsensüse dayandığına dikkat çekti. Avrupa’da yaşayan Kürt halkının Avrupalı halklar ile birlikte geliştirecekleri mücadelenin Kürt soykırımı girişimini boşa çıkartacak ve nihai zaferde önemli bir rol oynayacağına da vurgu yapan Hozat; “Avrupa’daki halkımız direnişe çok büyük güç katıyor. Halkımızın direnişini yürekten selamlıyor ve kutluyorum” dedi.

Yeni Özgür Politika’nın KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Besê Hozat ile söyleşisinin ikinci bölümünde Ukrayna üzerinden süren hegemonya savaşında barış çığırtkanlığı yapıp, Kürtlere karşı yürütülen savaşa sessiz kalınmasını, Şengal'deki durumu, AKP ve KDP'nin planı ile HDP'ye yönelik kapatma girişimi ve Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılara çağrı başta olmak üzere birçok konu yer alıyor.

Ukrayna’daki savaştan Türkiye’nin epey faydalandığı görülüyor. Tam da bu sırada böyle bir operasyonun ABD’den bağımsız yapılması mümkün mü?

Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye, NATO’dan yana tutum aldı. Zira Erdoğan Kürt soykırım politikalarına ABD ve Avrupa’nın desteğini sağlamak ve iktidarda kalmak için hızla U dönüşü yaptı. İsrail, Körfez ülkeleri, Mısır, Yunanistan ve Ermenistan’la ilişkilerini iyileştirme ve geliştirme çabalarına yoğunluk verdi. Kuşkusuz Ukrayna ile ilişkileri hiçbir zaman bozulmadı. Ukrayna’ya İHA ve SİHA başta olmak üzere çok ciddi silah desteği sundu. Zaten savaş öncesi SİHA üretimini ortak yapıyorlardı. Diktatör Erdoğan Rusya’yı dengede tutmak için zaman zaman Rusya’ya ılımlı mesajlar verse de ABD ve NATO’nun çıkarları temelinde hareket etmeyi esas aldı. Son zamanlarda hava sahasını Rusya’ya kapatması NATO’yla hareket etmenin gereğiydi. Buna karşılık Kürt soykırım politikasında ABD ve NATO’nun daha fazla desteğini almayı hedefledi. Rusya’nın ise yoğun baskılar ve saldırılar altında Türkiye ile ilişkileri korumaya özen göstereceğini düşünerek Rusya’dan da yararlanma çabasına girdi. Türkiye’nin jeostratejik ve jeopolitik konumunu kullanarak ABD ve Rusya’nın Türkiye’nin pozisyonunu önemseyen tutumundan yararlandı, Kürt soykırım ve işgal saldırılarını artırdı. Zap işgal saldırısını bu siyasi koşulları, konjonktürü değerlendirerek başlattığı açıktır.

 Görüldüğü üzere şimdiye kadar ABD ve Avrupa’dan işgale karşı bir tutum gelişmiş değildir. Rusya’yı işgalcilikle suçlayıp kıyamet koparanlar, Türk devletinin işgali, soykırım saldırıları karşısında tek kelime etmiyorlar. Rusya’nın yaptığı işgali mahkum edenler, Türkiye’nin yaptığı işgal ve topyekun soykırım saldırıları karşısında kör, sağır ve dilsizleri oynuyorlar. ABD’nin ve Avrupa’nın bu ikiyüzlü, kirli siyasetini de eleştiriyor ve reddediyoruz. ABD ve Avrupa bu tutumuyla Kürt soykırımına ortak oluyor. İnsanlık suçu işliyor. Türk ordusu Kürdistan’da kimyasal silah kullanıyor. Kimyasal silah kullanımı savaş suçudur, Putin Lahey’de yargılanmalı, diyen Biden, Türkiye’nin Kürtlere karşı kullandığı kimyasal silahlara ses çıkarmıyor. Türk devletinin kimyasal silah kullanmasına neden sessiz kalıyorsun? Soykırımcı faşist diktatör Erdoğan’a neden göz kırpıyorsun? Soykırıma ortak olanlar insanlık tarihi ve vicdanı karşısında lanetle anılacaklar. 

Rojava işgal saldırıları nasıl ABD’nin onayıyla yapıldıysa  Başûr’a işgal saldırıları da ABD’nin onayıyla yapılıyor. ABD bununla iki şeyi amaçlıyor. Birincisi bir NATO ülkesi olan Türkiye yoluyla bölgede varlığını, çıkarlarını güvenceye almak, gücünü tahkim etmek ve böylece İran, Ortadoğu ve Orta Asya politikasını daha rahat yürütmek. İkinci önemli bir neden ve hatta baş neden ise Kürt Özgürlük Hareketini etkisizleştirmektir. Uluslararası komployu devam ettirip Özgürlük Hareketi’nin yönetimini tasfiye etmeyi, mücadelenin ortaya çıkardığı değerleri ise hizmetine koymayı hedefliyor. ABD, “Önder Apo’ya ve PKK’ye hayır, mücadele ile ortaya çıkan değerlere kendine hizmet ettiği oranda evet” diyor. Türk devletinin soykırım saldırılarına sessiz kalması, verdiği desteğin sonucudur. ABD istese Irak hava sahasını Türkiye’ye kapatabilir. Irak hava sahası ABD’nin inisiyatifinde kullanılıyor. Irak, ABD’den bağımsız hareket etmiyor. Fakat ABD Irak hava sahasını Türk savaş uçaklarına açık tutuyor. 

Irak hükümeti kontrolü altındaki bölgelerde Rojava sınırına beton duvar örüyor. Son olarak da ağır silahlar ile donatılmış bir güç Şengal’e yerleşti. Şengal’e duvar örülmesi ve YBŞ-YJŞ güçlerini silahsızlandırmaya dönük girişimler var. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

 Irak halkının Êzidîler-Şengal ile herhangi bir sorunu yoktur. Şengal ile sorunu olan Kazımi hükümetidir. Kazımi hükümeti ise Türkiye, ABD ve KDP ile ilişkilerinden kaynaklı saldırgan bir tutum sergiliyor. Bir bakıma Türkiye ve KDP adına Şengal’e saldırıyor. Kazımi, Türkiye ve KDP’ye verdiği sözün gereklerini yerine getiriyor. Türkiye ve KDP istemese Kazımi, Şengal-Rojava sınırına duvar öremez, tel örgü çekemezdi. Amaç hiç kuşkusuz Şengal ile Rojava ilişkilerini kesmek, Şengal ve Rojava’yı kuşatmaya almaktır. Şengal’i kuşatma projesi Türkiye’nin ve KDP’nin istemi temelinde Türkiye ve KDP’nin istediği biçimde yürütüldü. Hatta beton blokların ve gerekli tüm malzemelerin Türkiye tarafından verildiği, KDP’nin katkı sunduğu söyleniyor. Bu duvar Türkiye’nin Rojava sınırına ördüğü duvarın bir devamıdır. Kazımi’nin Şengal’e yaptığı saldırıların TC’nin Zap işgal saldırısına denk gelmesi Türkiye ve KDP ile bir planlama temelinde hareket ettikleri kuşkusu yaratıyor. Kazımi bu biçimde hem Türk devletinin Başûr’a saldırılarını meşrulaştırıyor ve hem de Şengal yönetimine baskı uygulayarak iradesini kırıp Şengal halkını, Asayişini ve YBŞ güçlerini teslim almaya çalışıyor.

Türkiye ve KDP, Irak ile Êzidîler arasında düşmanlık geliştirmek istiyor. Bu politikanın Irak’a ve Kazımi’ye bir getirisi yoktur. Êzidîlerin düşmanlığını kazanmak Irak’a hiçbir şey kazandırmadığı gibi çok büyük zararlar da verir. Tarihin en mazlum topluluklarından biri Êzidîlerdir. Şimdiye kadar 74 defa ferman yaşadılar. Son fermanı da Irak ordusunun ve pêşmergelerin Şengal’i DAİŞ’e terk etmesiyle yaşadılar. Irak ve KDP, Êzidîler karşısında suçludur, özeleştiri pozisyonundadır. Irak yönetimi ve KDP öncelikle Êzidîlere son fermanın hesabını vermelidir. Êzidîlerin taleplerini Irak anayasası ve demokratik teamüller çerçevesinde ele almalıdır. Irak’ın Êzidîlere vereceği en hakiki özeleştiri Şengal Özerk Yönetimi'ni tanımaktır.

Şengal’in, Şengal Halk Meclisi tarafından yönetilmesi ve meclise bağlı bir asayişin olması Irak’ın çıkarlarına niye zarar versin? Bu ancak Irak’ın itibarını yükseltir, Irak’ın demokrasisine güç katar, birliğini güçlendirir. Şengal’deki mevcut yönetimin tanınması, Irak anayasasının da gereğidir. Irak anayasasında azınlıkların, kadim inanç ve etnik grupların özyönetim hakkına yer veriliyor. Bu haklar Irak anayasasında tanınıyor. Irak devleti ve Kazımi hükümeti Irak anayasasının gereklerini yerine getirir, Şengal’deki özyönetimi tanırsa; Êzidîlerin desteğini ve saygınlığını kazanır, daha çok güçlenir.

Şengal toplumu saldırılara karşı çok güçlü bir duruş ortaya koydu. Özgürlüğünü ve onurunu savunmak için askeri güçlerin etrafında kenetlendi. Bu büyük saygıyı hak eden, onurlu bir tutumdur. Şengal kadınları direnişin en önünde yer alarak çok anlamlı mesajlar verdiler. Êzidî kadınlarının bu onurlu ve özgürlüğe tutkulu duruşları olduğu müddetçe Êzidîler hak ve özgürlüklerini kazanmaya, varlığını ve özyönetimlerini korumaya devam edeceklerdir. KDP’nin özel savaşla Şengal’i insansızlaştırma, kamplar üzerinden politika yapma hesaplarını da boşa çıkaracaktır.

KDP, Şengal’deki gerilimi gerekçe yaparak özel psikolojik savaşı yoğunlaştırdı. Halkı Şengal’den kaçırtmak için seferber olmuş durumda. KDP yıllardır Êzidî kampları üzerinden politika yapıyor. Êzidîleri bu kamplarda rehin tutarak hem uluslararası kurumlardan para alıyor hem seçimlerde oy deposu olarak kullanıyor ve hem de Şengal’e karşı bir silaha dönüştürüyor. Êzidî gençlerden silahlı güç örgütlüyor.

Aynı siyaseti yıllardır Türkiye’de AKP yapıyor. AKP Suriye’deki savaşı derinleştirerek Türkiye’ye mülteci çekti ve yıllardır bu mülteciler üzerinden politika yapıyor. Mülteci silahıyla Avrupa’yı rehin aldı. Her istediğini Avrupa’ya yaptırıyor ve üstüne de para alıyor. Binlerce çeteyi bu kamplarda örgütledi, Kürtlere karşı savaştırdı. Zaten KDP bu politikayı işbirlikçilik yaptığı AKP’den öğrendi. Yıllardır Êzidî kamplarını Irak’a ve dünyaya karşı politik bir malzeme olarak kullanıyor.

KDP son zamanlarda Êzidî kimliğini kullanarak Viyan Daxil’ı da özel savaşın bir parçası haline getirdi. Viyan Daxil kendisini bu kadar basit bir kullanım nesnesine dönüştürmemeli. İşbirlikçi KDP’yi memnun etmek için toplumuna, değerlerine hakaret etmemeli. KDP’nin en kirli adamlarından biri olan Hoşyar Zebari’de ihanetini unutma aymazlığı göstererek Êzidîlere saldırıyor. Tarihin adaletine ve vicdanına güvenmek lazım; elbet bir gün gelecek Hoşyar Zebari de dahil hepsi Êzidîlere ve Kürt halkına hesap verecekler.  

 AKP, Garê’deki operasyonda başarıya ulaşsaydı seçimlere gitmeyi planlıyordu. Şimdi de yeni işgal ve istila savaşı başlattı. Baskın seçim tartışmaları da gündemde. Sizce bu olasılık ya da planlama mümkün mü?

Türkiye çoktan bir seçim sürecine girmiş bulunmaktadır. Ancak her şey sadece seçime endeksli yapılmıyor. Seçimler kapsamlı bir planın parçasıdır. Kapsamlı plan; Kürt soykırımını gerçekleştirerek AKP-MHP faşizmini kurumsallaştırmak ve anayasal bir çerçeveye kavuşturmaktır. Bu açıdan 2023 seçimleri erken de olsa zamanında da olsa stratejik ele alınıyor. Bu seçimlerin birkaç ay erken veya geç olması AKP-MHP faşist iktidarının yakalayacağı iklime, savaşta alacağı sonuca bağlıdır. Saldırılarda istedikleri sonucu aldıklarını düşündükleri anda seçime gitmeyi düşündükleri açıktır.

AKP-MHP iktidarı açısından 2023 yılı tarihi bir anlama sahiptir. 2023 yılı Lozan anlaşmasının yüzüncü yıl dönümüdür. Bu Kürdistan’ın dört parçaya bölündüğü, Kürt inkar ve imha politikasının kabul edildiği tarihtir. Aynı zamanda soykırımcı sömürgeci faşist Türk ulus devlet sisteminin kuruluşunun yüzüncü yıl dönümüdür. AKP-MHP iktidarı Lozan’ın ve Cumhuriyetin yüzüncü kuruluş yıldönümünde Özgürlük Hareketini tasfiye ederek, Kürt soykırımını tamamlamayı hedeflemektedir. Bu hedefine ulaşarak seçimleri kazanmayı ve soykırımcı sömürgeci Türk ulus devlet sistemini faşist diktatöryal yeni bir anayasa ile baki kılmayı arzuluyorlar. Yapılacak seçimin karakteri ve hedefleri bu açıdan bir önceki seçimlerden çok farklıdır.

İşgalci ordunun 14 Nisan’da havadan, 17 Nisan’da havadan ve karadan başlattığı Zap saldırısı, bu kapsamlı planın bir parçası ve en temel halkası olarak öngörülmüştür. Bu saldırı ile Özgürlük Hareketi'nin tamamen tasfiyesi, Başûrê Kurdistan’ın ve Rojava’nın işgali ve ilhakı hedeflenmiştir.

 AKP-MHP öncülüğünde hayata geçirilen işgal saldırılarına paralel olarak Türkiye’de, Kürtsüz bir gelecek tasavvuru iktidarından muhalefetine tüm kesimlerde dillendirilmeyen bir plan gibi işliyor. Türkiye siyasetinde tam da bu noktada HDP’nin kapatılması da gündemde. Nasıl bir siyaset öngörülüyor?

 Kürt soykırım politikası bir devlet politikasıdır. Devlet bu politikayı AKP’nin iktidara gelişiyle birlikte Türk-İslam senteziyle çok ileri bir noktaya taşıdı. Dincilik ve ırkçı milliyetçilik Kürt soykırımını gerçekleştirmek üzere ittifak geliştirdi, iktidarı paylaştı. Bu anlamda dinci-ırkçı milliyetçiliğe dayanan bu koalisyon TC tarihinin en korkunç ve en tehlikeli iktidarıdır. Soykırımcı, kafatasçı, kapkara bir faşizmdir. Bu faşizm Kürt soykırımını tamamlayarak Türkiye’deki tüm devrimci, demokratik dinamikleri ortadan kaldırmayı hedefliyor.

HDP’nin kapatılma davası, tamamen Kürt soykırım planını sonuca götürme, faşist diktatörlüğü inşa çabasının bir parçasıdır. Kürt soykırım planı tüm boyutlarıyla yürürlükte olduğu için HDP kapatılmak isteniyor. Demokratik muhalefet dışında CHP, İyi Parti, Deva, Gelecek ve diğer tüm devletçi partilerin siyasi ve askeri saldırılara karşı sessiz kalması desteklemelerinden kaynaklıdır. Özgürlük Hareketi'nin tasfiyesini ve Kürt soykırım planının başarıya ulaşmasını bu devletçi partiler de istemektedir. Zaten aksi bir duruş olsaydı Kürt sorunun çözümüne dönük ciddi ve somut politikaları olurdu. HDP’nin kapatılmasına sert bir biçimde karşı çıkar, HDP’yi en güçlü bir biçimde sahiplenirlerdi. Siyasi soykırım operasyonlarına karşı açıktan tutum alır, karşı mücadele yürütürlerdi. İmralı tecridini savunmazlardı. İşgal saldırılarını alkışlamazlardı.

AKP-MHP faşist iktidarının HDP’yi kapatarak nasıl bir siyaset öngördüğü açıktır. HDP engelini ortadan kaldırarak tüm demokratik dinamikleri tasfiye edip anayasal faşist bir diktatörlük kurmak istiyor. Demokratik ana muhalefet gücü olan HDP etkisiz hale getirilirse AKP-MHP faşist diktatörlüğünün önü sonuna kadar açılacaktır. Bunun önüne geçmek için demokratik muhalefetin gücünü birleştirmesi ve mücadelesini yükseltmesi gerekiyor. Kendisini sol, sosyalist, devrimci, demokrat olarak tanımlayan her kurum, örgüt, çevre ve kişi HDP’ye sahip çıkmalı ve HDP ile demokratik mücadele cephesinde buluşmalıdır. Türkiye’nin demokratik geleceği için bu olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Bu anlamda Sol Parti ve TKP tutumunu yeniden değerlendirmeli, demokrasi ittifakında yer almalılar. Demokrasi güçlerinin parçalı duruşu güçlü bir sinerji ortaya çıkarmıyor. AKP-MHP faşist iktidarı demokrasi güçlerinin bu parçalı ve dağınık duruşundan faydalanıyor.

CHP’nin tutumu her zaman olduğu gibi AKP-MHP iktidarına koltuk değnekliğidir. CHP giderek İyi Parti çizgisine kayıyor. AKP nasıl ki tümden MHP’lileşti, CHP de giderek İyi Partileşiyor. Millet İttifakı, İyi Parti'nin zihniyeti ve politikalarıyla biçim kazanıyor. Bu ittifak, Cumhur İttifakı'na karşı mücadelesini Cumhur İttifakı'nın zihniyeti, politikası, üslubu ve yöntemiyle veriyor. Ve giderek birbirine benzeyen iki ikiz ruh ittifakları haline geliyorlar. Bu ruh ikizi her iki ittifakın Türkiye halklarına zarar ve kötülük dışında vereceği pek bir şey yoktur. HDP’yi sahiplenmekten korkan, bunu kendi çıkarına bulmayan bir Millet İttifakı'nın yeri halkların yanı değil, AKP-MHP faşist iktidarının kuyrukçuluğudur.

Çözüm, Demokrasi İttifakı'dır. Türkiye’yi demokratikleştirecek, özgür, eşit, adaletli yarınlara taşıyacak güç HDP’nin başını çektiği Demokrasi İttifakı'dır. Demokrasi İttifakı güçlendikçe çöküş sürecini yaşayan faşizm hızla düşecektir. Ne HDP’nin kapatılması ne de Zap işgal saldırısı bu faşist iktidarı kurtaramayacaktır. 

Türkiye’de temel gündemlerin başında, ekonomik kriz ve seçimler geliyor. Batıda yaşayan halk Kürdistan’da yaşanan savaşı hissetmez duruma getirildi. Hem siyasi ve ekonomik krizi hem de Türk halkının savaşta ya devletten yana ya da apolitik duruşunu nasıl değerlendirebiliriz?

Türkiye toplumunun önemli bir kısmı ırkçı milliyetçi siyaset ve propagandanın etkisi altında. Bu toplumsal kesim milliyetçi retoriklerle zehirlenmiş durumda. Ruh ve akıl sağlığını yitirmiş durumda. Kürt düşmanı siyaset ve soykırım saldırıları bu kesimi hoşnut ediyor. Kürtlere düşmanlık yapılmasını ve her türlü kötülükte bulunulmasını, olması gereken haklı ve meşru bir davranış olarak karşılıyor. Soykırımcı sömürgeci devletin ideolojisine göre inşa edilmiş bir toplumsal yapı söz konusu ve faşist iktidarlar ve devlet içi muhalefet bunu sürekli besliyor. Zaten Türkiye toplumunda milliyetçiliği beslemenin argümanları Kürt düşmanlığı, Ermeni, Yunan düşmanlığı ve Alevi düşmanlığıdır. Soykırımcı bu ideolojik argümanlarla belli bir toplum kesim sürekli diri tutuluyor, faşist devletin ve iktidarın devamını sağlamada temel dayanak gücü haline getiriliyor. Faşizanlaşan ve doğal toplumsal özelliğini kaybeden bu kesim Kürdistan’daki savaşı ve savaşın yarattığı büyük yıkımı-acıları hiç hissetmiyor. Uzaktan ‘daha çok daha çok’ diyerek alkış çalıyor. Kürtlere karşı en iyi savaşanları iktidarda tutarak ya da iktidara getirerek ödüllendiriyor.

Kuşkusuz Türkiye toplumunun önemli bir kesimi de demokrasi, özgürlük ve adalet istiyor. Ancak bunun güçlü mücadelesini vermesi gerekirken öncü sorunu yaşıyor, baskılar altında sessizliğe gömülüyor. Toplum açlık ve yoksullukla boğuşuyor. Demokrasi, özgürlük ve adalet yoksunluğunun, ekonomik krizin, savaş politikalarının bir sonucu olduğunu yeterince görmüyor. Demokratik muhalefet bunu topluma yeterince kavratamıyor. Durum böyle olunca savaş politikalarına karşı toplumda güçlü bir mücadele ortaya çıkmıyor.

Türkiye’nin tüm kaynakları Kürtlere karşı savaşa harcanıyor. Ekonomik krizin temel nedeni Kürtlere karşı verilen soykırım savaşıdır. Savaş bütçesine milyarlarca, trilyonlarca para gidiyor. Türkiye halkları açlıktan, yoksulluktan kırılırken savaşla beslenen iktidarlar baskı ve zulmü artırarak ömrünü uzatmaya çalışıyor. Faşist iktidar savaştan, yıkımdan, yoksullaşan ve çaresizleşen toplumdan güç devşiriyor. Türkiye’de özel savaşın etkisi altında körelmiş, alıklaşmış, aptallaştırılmış sürü halinde kuru kalabalıklar yaratılmış. Adı toplumdur, fakat toplumsal özelliklerinden tamamen uzaklaşmış bir kalabalıklar yığınıdır. Her türlü hakareti, zulmü, açlık ve yoksulluğu adeta kader ve dünyadaki sınav olarak gören bu kalabalıklar, köle duruşuyla faşist iktidarın beslenme kaynağına dönüşüyor. Bu duruma gelmiş bir topluluğun Kürt halkına karşı yürütülen soykırım savaşını hissetmesi ve karşı koyması mümkün değildir.

Kürdistan’da ve Türkiye’de korkunç bir ekolojik yıkım da yaşanıyor. Kürdistan’da yaşanan ekolojik yıkım, soykırım saldırılarının bir parçası olarak yürütülüyor. Türkiye toplumu sadece olup bitenleri izliyor. Aynı düzeyde olmasa da ekolojik yıkım Türkiye’de de korkunç boyutlara ulaştı. Faşist iktidar tüm coğrafyayı ranta açtı. Barajlar ve HES’lerle nehirleri kuruttu. Maden gerekçesiyle ormanları katletti. Bu da topluma, doğaya karşı büyük bir savaştır, fakat bu yıkıma karşı da toplumsal duyarlılık ve mücadele oldukça zayıftır. Özel savaş bu konuda da toplumu zehirlemiş. 

Kuşkusuz faşist devletin ve iktidarın özel savaş etkisi dışında kalan önemli bir toplumsal gerçeklik vardır. Büyük bir toplumsal mücadele de yaşanıyor. Türkiye toplumu üzerinde yürütülen özel-psikolojik savaş etkisiz hale getirilse, topluma güçlü öncülük yapılsa muazzam bir toplumsal direniş gücü ortaya çıkacaktır. Bu açıdan demokratik muhalefetin tüm topluma ulaşması, yerelde çalışma yürüterek toplumu örgütlenmesi, faşizme karşı mücadeleye kaldırması son derece önemli ve gelinen aşamada zaruridir. Türkiye toplumunda demokrasi potansiyeli güçlüdür. Sorun, bu potansiyeli örgütlemede ve eyleme geçirmede yaşanmaktadır. Bu sağlanırsa AKP-MHP faşist iktidarı çöker, demokratikleşmenin yolu açılır, Önder Apo’nun fiziki özgürlüğü ve Kürt sorunun çözümü başta olmak üzere Türkiye’nin özgürlük, demokrasi, adalet ve ekonomik sorunları çözülür.

 Kürt Özgürlük Hareketi son gelişen savaş hakkında açıklama yaptı ve Kürdistan gerillası da cephede savaşarak pratik cevabı veriyor. Özellikle Avrupa’da yaşayan Kürt halkı ve gençler ne yapabilir? Çağrınız nedir?

Faşist soykırımcı Türk devleti ile Kürtler arasında kader tayin edici bir savaş süreci yaşanıyor. Bu savaş Kürtlerin geleceğini şekillendirecek bir savaştır. Türk devleti açısından da benzer bir rolü var. Bu savaştan Kürt halkı başarıyla çıkarsa faşist Türk ulus devlet sistemi çökecektir.

Gerilla soykırımcı sömürgeci Türk devlet işgaline karşı gerçekten kahramanca bir direniş sergiliyor. Apocu fedai ruhla direnen gerilla, işgalci orduya büyük darbeler vuruyor. Zap ve Avaşîn direnişinde çok değerli yoldaşlarımızı şehit verdik. Ben bu değerli yoldaşlar şahsında tüm özgürlük şehitlerini saygı, sevgi ve minnetle anıyorum. Savaş cephesinde insan üstü bir iradeyle direnen tüm yoldaşları saygı ve sevgiyle selamlıyor, kutluyorum. YJA Star gerillaları 2020-2021 Heftanîn, Metîna, Zap ve Avaşîn direnişlerinde olduğu gibi 2022 Zap ve Avaşîn direnişinde de aktif bir katılım ve çok başarılı bir duruş gösteriyorlar. Kadın gerillalar çok sayıda başarılı eyleme damgasını vuruyor. Kadın gerillaların kabiliyeti, disiplini ve askeri performansı direnişin niteliğini ve başarı düzeyini yükseltiyor. Bu son derece gurur verici bir gelişme düzeyidir. Tüm YJA Star komutasını ve gerillalarını yürekten selamlıyor ve kutluyorum. Özgür kadının öncülüğüyle halklar ve kadın düşmanı olan bu düşmanı yeneceğiz, Kürdistan’ı özgürleştirip Türkiye ve Ortadoğu’yu demokratikleştireceğiz.

TC ve işbirlikçisi KDP’nin soykırım, işgal saldırılarına karşı halkımız ve dostları her yerde büyük bir direniş içerisindedir. Bu direnişte kadınlar aktif ve öncü düzeyde yer alıyor. Zap işgal saldırısı başladığından bu yana Kürdistan’da, Türkiye’de ve Avrupa’da önemli bir eylemsellik süreci yaşandı. Ancak karşımızda topyekûn savaş yürüten, bu savaşta devletin tüm imkanlarını kullanan ve kesin sonuç almak isteyen bir düşman gerçeği var. Böyle bir düşmana karşı direniş de topyekün olmak zorundadır. Aksi halde başarılı olunamaz.

Avrupa’daki halkımız direnişe çok büyük güç katıyor. Halkımızın direnişini yürekten selamlıyor ve kutluyorum. Ancak Avrupa’da yaşayan halkımızın mücadele ve direniş potansiyeli çok daha güçlüdür. Bu gücünü çok daha etkili ve başarılı şekilde kullanabilir. İngiltere’de yapılan eylem çok etkili oldu. Başûrlu bir ananın Mesrur Barzani karşısında havaya kaldırdığı gerilla mekabı, Kürdistan’ın direniş ve ihanet tarihinin bir ana sığdırılmış hakiki bir özetiydi. Öğretici, sorgulatıcı ve derslerle dolu kısa bir an değil, tarihin başlangıcına ve geleceğe uzanan sonsuz bir zamandı.

Benzer biçimde yaratıcı ve etkili eylemler kuşkusuz oluyor. Fakat çok daha fazlasını ve çok daha güçlü eylemleri yapma imkanı vardır. Gençlik ve kadın bu eylemlerde çok etkili rol oynuyor, rolünü daha iyi oynamaya devam etmelidir. 

Avrupa ikiyüzlü davranarak, saldırılara sessiz kalarak ve Türkiye’ye askeri destek sunarak bu saldırıların içinde yer alıyor. Avrupa’daki halkımızın ve dostlarımızın mücadelesi Avrupa devletlerini Türk devletine desteğini gözden geçirmeye zorlayabilir. Halkımız, Avrupa toplumuyla dayanışma ve birlik içinde mücadele cephesini büyütebilir. Binlerce, onbinlerce Avrupalının eylemlere katılması büyük bir siyasi etkiye yol açacaktır. Bunun devlet politikaları üzerinde etkisi olacaktır. Avrupa’daki halkımız her zaman ifade ettiğimiz gibi Kürtlerin uluslararası alanda avukatlığını başarıyla yapan bir gerçeğe sahiptir. Dostlarını çoğaltmak, stratejik ittifaklar geliştirmek, ortak mücadele cephesi oluşturmak, halkımızın özgürlük ve demokrasi mücadelesine çok büyük bir güç katacaktır. Avrupa’daki halkımız bunu başarıyla yapacak bilince, iradeye, yeteneğe ve enerjiye sahiptir. Kürtlerin toplumsal özellikleri, güçlü ahlaki-politik ölçüleri, Avrupa toplumunu derinden etkiliyor, Kürtlerle buluşturuyor ve mücadele alanlarına çekiyor. Halkımız tarihte toplumsal değerleri yaratan ilk halk olmanın büyük onurunu evrensel insanlık mücadelesini kucaklayarak ve meydanlara taşırarak gösteriyor; bunu çok daha güçlü bir biçimde gösterebilir.  

KAYNAK:ANF

YORUM GÖNDER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

BENZER KONULAR

AHİM UMUT HAKKI MEKANIZMASI İSTİYOR

'PKK YASAĞININ EN BÜYÜK NEDENİ SİLAH TİCARETİ'

ABDULLAH ÖCALAN'A ÖZGÜRLÜK İNİSİYATİFİ'NDEN HAREKETE GEÇME ÇAĞRISI

HİÇBİR SALDIRI HALKIMIZI YILDIRAMAZ

SALDIRILAR ÇÖKÜŞ SÜRECİNİN ÇIRPINIŞLARIDIR

20 ÇOCUĞUM DAHA OLSA ‘MÜCADELE EDİN’ DERİM

KOMPLOYA KARŞI SEFERBERLİĞE ÇAĞIRDI

YASAĞA HAYIR, KRİMİNALİZASYONA SON

'ÖNDERLİĞİN ÖZGÜRLÜĞÜ KÜRTLERİN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SAĞLAYACAKTIR'

DAVAYA ADANAN BİR YAŞAM: ZÜLKÜF GEZEN

ROJHİLAT GENÇLERİ VE KADINLARI SEROK APO'YA SAHİP ÇIKMALI

PKK TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİL TERÖRE KARŞIDIR

HEDEFİMİZ KOMPLONUN TAM YENİLGİSİDİR

EN BÜYÜK GENÇLİK ORDUSU HPG VE YJA STAR'DIR

KJK 15 ŞUBAT’TAN 4 NİSAN’A KADAR KESİNTİSİZ EYLEME ÇAĞIRDI

AVUKATLARDAN BM’YE İMRALI İÇİN ‘ACİL EYLEM’ ÇAĞRISI

24. YILINDA ULUSLARARASI KOMPLOYU BOŞA ÇIKARALIM

'ZAFER İNANÇLA SAVAŞAN GERİLLANIN OLACAK'

KCK YÜRÜTME KONSEYİ YILLIK TOPLANTI SONUÇLARI AÇIKLANDI

APOCU FEDAİ RUH KOMPLONUN SONUÇ ALMASINA ASLA İZİN VERMEYECEKTİR

24’ÜNCÜ YILI ÖNDER APO'NUN FİZİKİ ÖZGÜRLÜK YILI YAPMALIYIZ

12 ŞUBAT'TA ÖNDER APO'NUN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN SEFERBER OLALIM

ÖNDER APO’NUN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN ALANLARDA OLACAĞIZ

KOMPLOYU YENECEĞİZ

GENÇLİK TÜM GÜCÜNÜ VE ENERJİSİNİ FAŞİZMİ YIKMAYA ODAKLAMALIDIR

YURTSEVER HALKIMIZA VE DEMOKRATİK DOSTLARIMIZA!

KOMPLOYA KARŞI EMSALSİZ BİR DİRENİŞ SERGİLENDİ

'BEDELİ NE OLURSA OLSUN ÖNDERLİĞİ ÖZGÜRLEŞTİRECEĞİZ '

'KOMPLOYA KARŞI ÖZGÜRLÜK HAREKETİ'Nİ DAHA DA GÜÇLENDİRECEĞİZ'

ÖNDER APO’SUZ YAŞAMAYA ALIŞMADIK, ASLA ALIŞMAYACAĞIZ!

'TECRİDİ ÖZGÜR KADIN GERÇEĞİYLE YERLE BİR EDECEĞİZ !'

ESATETİN 24’ÜNCÜ YILI ÖNDERLİĞİN ÖZGÜR OLACAĞI YIL OLACAKTIR

TECRİDİN EN KÖTÜ AŞAMASI YAŞANIYOR

BİRLEŞEREK FAŞİZME SON DARBEYİ VURMALIYIZ

FAŞİZM ÖZGÜRLÜK DEVRİMİNİN BÖLGESEL DEVRİM HALİNE GELMESİNDEN KORKMAKTADIR

FAŞİZME VE TECRİDE KARŞI İMRALI DİRENİŞİNİ SAHİPLENMELİYİZ

TECRİT DERHAL SON BULMALI

KNK'Ê ROJA ZİMANÊ DAYÎKÊ Lİ TEVAHİYA DAYÎKÊN KURD Û KURDİSTANÎ PÎROZ KİR

ZİMAN ÇAND Û NASNAMEYA GELAN E

İMRALI TESPİT RAPORU: İMRALI'DA İŞKENCE REJİMİ VAR

GERİLLANIN DİRENİŞİYLE ÖNDER APO’YU ÖZGÜRLEŞTİRECEĞİZ

YAŞAM, ÖZGÜRLÜK, ADALET VE EŞİTLİK İÇİN ALANLARA!

Lİ BER XWE BİDE, XWE Bİ RÊXİSTİN BİKE, Bİ RENGEKÎ AZAD BİJÎ!

UKRAYNA SAVAŞI VE BAYRAKTAR TB-2’NİN ANLATTIKLARI…

CEZAEVLERİNDE ZULÜM BÜYÜYOR

‘DAİŞ’E KARŞI MÜCADELE ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ

HALK PKK'Yİ İRADESİ GÖRÜYOR

ULUSAL KONGRE İÇİN TÜM SORUMLULUĞU ALMAYA HAZIRIZ

YJA STAR KOMUTA KONSEYİ TOPLANDI

PALME SORUŞTURMASINDA ‘PKK LİSTESİ’ MİT’TEN

BAWER BOTAN DEVRİMCİ, SANATÇI VE EDEBİYATÇIYDI

8 MART’TA HAMLEMİZ ZİRVEYE ULAŞACAK

'DİRENİŞ MİRASI DALGA DALGA BÜYÜYOR'

İMRALI TECRİT SİSTEMİNE KARŞI MÜCADELE TOPYEKÛN OLMALI!

KADINLARDAN DİRENİŞİ BÜYÜTME MESAJI

BU SEFALETİ VE ZORBA DÜZENİ ANCAK DEVRİM ORTADAN KALDIRIR!

NATO ORDUSUNA KARŞI DİRENİŞ SIRADAN DEĞİL

AB HANGİ BAHANELERLE PKK’Yİ LİSTEYE ALDI?

PKK LEHİNE KARARLAR NASIL ALINDI,'TERÖR'LİSTESİ NASIL İŞLİYOR?

ÖZGÜRLÜK DAĞLARINDA 8 MART’I KARŞILAMAK BAŞKADIR

DİRENİŞİMİZİ DAHA DA GÜÇLENDİRECEĞİZ

AVRUPA’DA PKK İÇİN YENİ BİR HUKUKSAL SÜREÇ BAŞLADI!

SUİKAST TİMİ SARAY'IN DANIŞMANLARI İLE KOL KOLA (2.BÖLÜM)

ÖZGÜRLÜĞE HER ZAMANKİNDEN DAHA YAKINIZ

AVRUPA’DA PKK İÇİN YENİ BİR SÜREÇ BAŞLADI

PARİS KATLİAMINDAN MİT'İN 'ARKA BAHÇESİ' ALMANYA'YA (3.BÖLÜM)

DÜNYA PKK GERÇEĞİNİ ARTIK DAHA RAHAT GÖRÜYOR

ÊZİDÎ VE FEYLİ KÜRTLERİ KONFERANSI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ

HPG GERİLLALARI: İŞGALCİ DÜŞMANDAN BİRLİKTE HESAP SORALIM

YJA-STAR GERİLLALARI: 2022 KADIN ÖZGÜRLÜK YILI OLACAK

8 MART, HER KADININ YAŞAMDAKİ DİRENİŞİDİR

YJA STAR’IN MÜCADELESİ İVME YAPACAK

EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAM İÇİN BU DÜZENİ ALT ÜST EDECEĞİZ!

KÜRDİSTAN ÖZGÜRLÜK DEVRİMİ BİR KADIN DEVRİMİDİR!

KADIN BİRLİĞİ FAŞİZMİN SONUNU GETİRECEKTİR (1.BÖLÜM)

HER YERDE KADIN BAKIŞINI HAKİM KILMALIYIZ

KADINLARIN ÖZGÜRLÜK DURUŞU KAZANACAK

KADIN DEVRİMİNİ GERÇEKLEŞTİRİP FAŞİZMİ YENECEĞİZ!

KADINLAR KÜRESEL BARIŞ HAREKETİ ÖRGÜTLEMELİ (2.BÖLÜM)

KEVANA ZÊRÎN 2. KONFERANSINI YAPTI

KJK 8 MART ‘KALKIŞMASINI’ SELAMLADI

KONTRA YAPILANMA SADAT VAN’DA GENÇLERİ PROVOKASYONA HAZIRLIYOR

‘SALDIRILARA KARŞI KÜLTÜREL DEVRİMİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ’

ÖNDERLİK, İMRALIDA KOMPLOYA KARŞI MÜCADELENİN YOL VE YÖNTEMİNİ ORTAYA ÇIKARDI

BAŞARININ TEK ÖLÇÜSÜ ÖNDER APO'NUN FİZİKİ ÖZGÜRLÜĞÜDÜR

ŞEHİTLERİMİZ YOLUMUZU AYDINLATIYOR!

‘KONFERANSIN KÜRDİSTAN'A ETKİSİ OLACAKTIR’

ÇİYAGER DEVRİMCİ HALK SAVAŞI FEDAİLERİNİN FEDAİSİDİR

“YAŞASIN HBDH!”

'KÜLTÜRÜNE SAHİP ÇIKMAK TOPRAĞINI SAVUNMAKTIR'

‘BERXWEDAN JİYAN E YETMEZ, SERHİLDAN JİYAN E DEMELİYİZ’

HER GÜNÜ NEWROZLAŞTIRALIM!

50. NEWROZ YILINI RÊBER ÖCALAN’A ÖZGÜRLÜK NEWROZ’U YAPALIM

365 GÜN BOYUNCA NEWROZ'U KUTLAYACAĞIZ

ELLİNCİ YIL BİLDİRGESİ (1.BÖLÜM)

ELLİNCİ YIL BİLDİRGESİ (2.BÖLÜM)

KCK SAĞLIK KOMİTESİ’NDEN SAĞLIK EMEKÇİLERİNE DESTEK

NEWROZ RUHUYLA ZAFERE

HALEPÇE'NİN DE DİĞER KATLİAMLARIN DA HESABI MUTLAKA SORULACAKTIR!

HER İHTİMALE HAZIRIZ!

“KATLİAMLARDAN HESAP BİRLEŞİK DEVRİMLE SORULACAKTIR!”

ULUSLARARASI KOMPLOYU BOŞA ÇIKARAN TARİHİ NEWROZ

NEWROZ PÎROZ BE!

ÖNDERLİĞİ ÖZGÜRLEŞTİRME NEWROZU ÇOK GÜÇLÜ KUTLANMALI

NEWROZ MESAJLARI VE ÖZGÜR ALANLARDA KUTLAMALAR

ALMANYA YASAĞI KALDIRMALI, YENİ SAYFA AÇMALI!

ÖZGÜRLÜK ATEŞİ SÖNDÜRÜLEMEZ

BASINA VE KAMUOYUNA

'DIVÊ EV NEWROZ BİBE DESTPÊKA AZADİYA FÎZÎKÎ YA RÊBER APO'

NEWROZ ATEŞİNİ GÜRLEŞTİRELİM!

TUTSAKLARDAN NEWROZ MESAJI

“NEWROZ’UN DİRENİŞ ATEŞİYLE BİRLEŞİK DEVRİM ATEŞİNİ HARLAYALIM!”

NEWROZ'DA DİRENİŞ ATEŞİNE KENDİNİ KATAN DEVRİMCİLER

NEWROZ COŞKUSUNU HAZMEDEMEYEN TC ORDUSUNDAN YOĞUN HAVA SALDIRILARI

2022 NEWROZ’UNUN ISRARI: ÖNDER ABDULLAH ÖCALAN’A ÖZGÜRLÜK

NEWROZ PKK İLE ÖZÜNE KAVUŞTU

NEWROZ, HEDEFLERİ VE EYLEM ÇİZGİSİNİ BELİRLEDİ

'DAİŞ' E KARŞI YETERLİ DESTEK YOK'

YURTSEVER HALKIMIZA VE DEMOKRATİK DOSTLARIMIZA!

‘İMRALI’ AÇIKLAMASI

'RÊBER APO NEWROZ'UN GERÇEK ANLAMINI ORTAYA ÇIKARDI'

KDP’NİN İŞGAL SALDIRISINA DİREKT KATILIMI BAŞÛR’UN ’UN STATÜSÜNE DE SALDIRIDIR

ULUSAL HALK KAHRAMANLARIMIZI SAYGIYLA ANIYORUZ

KDP-TÜRK ORDUSUNUN 15 NİSAN’DA SALDIRACAĞI İDDİA EDİLDİ

ADI GİBİ YAŞAYAN EGÎT'İN ÖYKÜSÜ

4 NİSAN ÖZGÜR YAŞAM MÜJDESİDİR

HEVAL HEWRAM ÖLÜMSÜZ KAHRAMANDIR

KIZILDERE ŞEHİTLERİNİN ÖZLEMLERİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN MÜCADELEYİ YÜKSELTELİM!

4 NİSAN BİR MİLAT GİBİDİR

ÖNDER APO’NUN DOĞUM GÜNÜ ÖZGÜR HALKLARIN DOĞUM GÜNÜDÜR

KCK’DEN RAMAZAN AYI MESAJI

NEWROZ RUHU İLE 4 NİSAN’I KARŞILAYALIM

TUTSAKLARA SAHİP ÇIKILMALI!

ALANLARA, İRADEMİZİ SAVUNMAYA!

BASINA VE KAMUOYUNA!

FAŞİZM BİR KEZ DAHA YENİLGİYİ TADACAK

WAR AGAİNST THE KURDS WİLL NOT PREVENT ERDOGAN’S DOWNFALL

SAVAŞI HER ALANA YAYACAĞIZ

DEMOKRATİK KAMUOYUNA VE YURTSEVER HALKIMIZA

GERİLLA VE HALK ORTAK MÜCADELE İLE SALDIRILARI PÜSKÜRTECEK

BASINA VE KAMUOYUNA (YENİ)

GERİLLA 2021’DEKİ İŞGAL SALDIRISINI NASIL PÜSKÜRTTÜ?

BÜYÜK DİRENECEĞİZ

HERKES GERİLLA DİRENİŞİ ETRAFINDA KENETLENMELİ!

SESSİZLİK ÖLÜMDÜR, İHANETE ORTAK OLMAKTIR

BU ÖLÜM KALIM SAVAŞIDIR, HER KÜRT ÜSTÜNE DÜŞENİ YAPMALI!

GERİLLANIN FEDAİ DİRENİŞİ YANINDA YER ALALIM, DİRENİŞİ HER YERDE YÜKSELTELİM!

KCK DIŞ İLİŞKİLER KOMİTESİ’NDEN BAĞDAT’A ÇAĞRI

“1 MAYIS’TA FAŞİZMİ YIKMA, ÖZGÜRLÜĞÜ KAZANMA HEDEFİYLE DEVRİMCİ SAVAŞI BÜYÜTECEĞİZ”

BEHDİNAN’DA MİT-KDP GİZLİ TOPLANTI YAPTI

ZAP’TA YENİLİRLERSE ANKARA’DA DA YENİLECEKLER!

DAĞDA, OVADA VE ŞEHİRDE EYLEM SEFERBERLİĞİNE!

KURTEDÎROKA XİYANETA MALA BARZANÎ (DUYÊMÎN)

KONUŞMA DEĞİL EYLEM VAKTİ

KURTEDÎROKA XİYANETA MALA BARZANÎ (3' YEMÎN)

ŞENGAL ÖZERK MECLİSİ SALDIRILARA İLİŞKİN TUTUMUNU AÇIKLADI

ZAP’A SEFER OLUR, ZAFER OLMAZ

KÜRDİSTAN GENÇLİĞİ VE KADINLARI HER YERDE HAREKETE GEÇMELİ

YURTSEVER HALKIMIZA VE DEMOKRATİK GÜÇLERE!

BİR HAFTALIK SAVAŞ BİLANÇOSU (17 Nisan – 24 Nisan)

REJİM YANLIŞ HESABIYLA YÜZLEŞİYOR

KURTEDÎROKA XİYANETA MALA BARZANÎ (4'EMÎN)

PKK 1 MAYISLARLA BÜYÜDÜ (1.BÖLÜM)

PKK 1 MAYISLARLA BÜYÜDÜ (2.BÖLÜM)

İŞGALE KARŞI HER İNSANIMIZIN YAPABİLECEKLERİ VAR

SON SÖZÜ SAVAŞANLAR SÖYLER

TARİHİ GERİLLA DİRENİŞİNİ SAHİPLENELİM

AKP-MHP FAŞİST REJİMİ ZAP'TA ÇÖKECEK (3. BÖLÜM)

BİZ BU SAVAŞI KAZANACAĞIZ (4.BÖLÜM)

BİR HAFIZADIR ŞENGAL, KADIN ŞAHSINDA KENDİNİ GÜNÜMÜZE ULAŞTIRAN

PKK'Yİ SUÇLAMAK HUKUKİ DE AHLAKİ DE DEĞİL

KÜRTLER GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRMELİ

KÜRDİSTAN'IN EVLATLARI DÜŞMANA DİZ ÇÖKMEYECEK

DİRENİŞ BAYRAĞINI YÜKSELTEREK ŞEHİTLERE LAYIK OLACAĞIZ!

1 MAYIS'TA ALANLARDA KAVGAYI BÜYÜTECEĞİZ!

ZAFER KAZANAN ÖZGÜR KADIN TÜM İNSANLIĞA KAZANDIRACAKTIR!

1 MAYIS'TA ALANLARDA AKP-MHP'NİN İŞGAL SALDIRILARINA TUTUM ALINMALI!

ROJAVA GÜNCEL

KCK HALKLAR VE İNANÇLAR KOMİTESİ İSLAM ALEMİNİN RAMAZAN BAYRAMI'NI KUTLADI

KÜRT SOYKIRIMINI TAMAMLAMAK İSTİYORLAR

BAŞÛR’DAN BAKUR'A ETKİLİ EYLEMLER: 9 İŞGALCİ CEZALANDIRILDI

AMED’DEN İHANET VE SAVAŞ POLİTİKALARINA TEPKİ

TECRİT İMRALI’DA BAŞLAYIP ADIM ADIM YAYILDI

YURTSEVER HALKIMIZA VE DEMOKRATİK KAMUOYUNA!

GENÇLER SİLAH ALIP DİRENİŞE KATILMALI

HAREKETLİ GERİLLA TİMLERİ 16 İŞGALCİYİ CEZALANDIRDI

KÜRDİSTAN’IN KALBİ ZAP'TA ATIYOR

MEŞRU SAVUNMA HAKKIMIZI KULLANACAĞIZ

ŞENGAL ETRAFINDA KENETLENELİM

ZAP’I ZAFER KALESİ YAPACAĞIZ

“DEVRİMİN YOLUNDAYIZ… DENİZLERİN YOLUNDAYIZ!”

ZAP’I SADECE ZAP’TA SAVUNMUYORUZ

ALMANYA VE NATO'NUN TÜRK DEVLETİ İLE KİRLİ İŞBİRLİĞİ

ARKADAŞLAR TAM BİR PKK’Lİ RUHUYLA DİRENİŞTE

18 İŞGALCİ CEZALANDIRILDI, 1 HELİKOPTER DARBELENDİ

ZAP'IN NASIL BİR YER OLDUĞUNU GÖRECEKLER

KDP'NİN KÜRT DAVASI YOK

HİÇBİR ŞEY BU FAŞİST İKTİDARI KURTARAMAYACAK

AKP-MHP FAŞİZMİ ZAP VE AVAŞÎN’E GÖMÜLÜYOR

ZAP KÜRDİSTAN ADINA DİRENİYOR

DÜŞMANI ADIM ATAMAYACAK HALE GETİRMELİYİZ!

TÜM SURİYE KARŞI DURMALI

MEDYA SAVUNMA ALANLARI SEVK İDARE KOMUTANLIĞINA

KDP, CENAZELERİNİ ALAMAYAN TÜRK DEVLETİNİN CENAZELERİNİ TAŞIYOR

KADIN ÖZGÜRLÜK MÜCADELEMİZİN SEÇKİN ÖNCÜ MİLİTANI

AYSEL DOĞAN’IN MÜCADELESİNİ ZAFERLE TAÇLANDIRACAĞIZ

ZAP VE AVAŞİN’DEKİ DİRENİŞ ZİLANLARIN ÖZGÜRLÜK VE DİRENİŞ ÇİZGİSİDİR

BAZÊN ZAGROSÊ DEVRİMCİ HAMLESİ BİR AYLIK SAVAŞ BİLANÇOSU (14 NİSAN–14 MAYIS)

KÜRTÇE KONUŞMAK EN TEMEL EYLEMİMİZ OLMALI

KİMSE PKK'Yİ YOK EDEMEZ

KJK EĞİTİM KOMİTESİ KÜRT DİL BAYRAMI’NI KUTLADI

TC’NİN KÜRT MEZARLARINA KARŞI SAVAŞI: BİR İNSAN BEŞ KEZ ÖLDÜRÜLÜR MÜ?

MAYIS AYI ŞEHİTLERİNİ SAYGIYLA ANIYORUZ

YURTSEVER HALKIMIZA VE DEMOKRATİK DOSTLARIMIZA!

TÜRK ORDUSU ZAP ÇIKMAZINDA

TÜRK ORDUSU ZAP’TA KİLİTLENMİŞTİR

ZAP-AVAŞİN GERİLLASI DESTAN YAZIYOR TARİHİN EN BÜYÜK KAHRAMANLIK ÖRNEĞİNİ ORTAYA KOYUYOR

MAYIS ŞEHİTLERİ ÇİZGİSİNDE DİRENİŞ MUTLAKA KAZANACAK!

“İBRAHİM KAYPAKKAYA, HAKİ KARER VE DÖRTLER…SER VERİP SIR VERMEYEN DEVRİMCİLERİN İZİNDEYİZ!”

GERİLLANIN TARİHİ DİRENİŞİ VE APOCU FEDAİ İRADESİ ASLA KIRILMAYACAKTIR

ZAP DİRENİŞİ KÜRT VE BÖLGE HALKLARININ GELECEĞİNİN DİRENİŞİDİR

ZAGROS ŞAHİNLERİ 10 İŞGALCİYİ CEZALANLARDI

SUİKASTLARA KARŞI SİYASİ TAVIR GÖSTERİLMEZSE MİSİLLEME HAKKI KULLANILABİLİR

ÇİYAREŞ’TE 8 YOLDAŞIMIZ KİMYASAL SİLAH SALDIRISINDA ŞEHADETE ULAŞTI

‘SAVAŞI ZAFERLE TAÇLANDIRACAĞIZ’

ZAGROS ŞAHİNLERİ 15 İŞGALCİYİ CEZALANDIRDI

ZAP VE AVAŞÎN'DE 4 İŞGALCİ CEZALANDIRILDI

ŞARISTAN DERSİM VE ZAP

GERİLLA TEK YÜREK DİRENİYOR

ZAP ONLARA MEZAR OLACAK

METÎNA ŞEHİTLERİ ANISINA 19 İŞGALCİ CEZALANDIRILDI

HER YERDE DİRENİŞE VE SEFERBERLİĞE ÇAĞIRIYORUZ

KÜRT GENÇLERİ HER YERDE SAVAŞABİLMELİ

DEVRİMCİ HALK SAVAŞI

DEVRİMCİ İNTİKAM OPERASYONU’NDA 26 İŞGALCİ CEZALANDIRILARAK SİLAHLARINA EL KONULDU

'İMRALI KİLİDİNİ NE PAHASINA OLURSA OLSUN KIRACAĞIZ'

ZAP ASLANLARI SAVAŞ TARİHİNDE YENİ BİR SAYFA YAZIYOR

ZAP, AVAŞÎN VE METÎNA'DA 13 İŞGALCİ CEZALANDIRILDI

HALKIMIZA BAŞARIYI ARMAĞAN EDECEĞİZ